Seyrek adet görme

03.02.2013
19
A+
A-
Seyrek adet görme

SEYREK ADET GÖRME

Kadınların aylık adet döngülerinin 21-35 gün arasında ve dengeli bir şekilde olması gerekmektedir. Kimi kadının 35 günde bir
adet görmesi normal karşılanırken kimi kadın için ise 21 günlük bir çevrim söz konusudur. Bu durum coğrafi koşullara,hormonal yapıya ve genetik yapıya bağlıolarak değişebilmektedir.

Adet çevriminin 35 günü aşması sıkıntı olduğunu gösteren bir durumdur ve bu duruma halk arasında seyrek adet görme, tıp dilinde ise oligomenore denilmektedir.

Seyrek adet görme sebepleri:

Kadının seyrek adet görmesinde düşünülecek ilk konu yumurtlama sistemidir. Kadında yumurtlama olmuyor olabilir
veya yumurtlama işlemi geç gerçekleşiyor olabilir.

Yumurtlama problemlerinin yanı sıra kadında araştırılması gereken troid bezleridir. Troid bezlerinin çalışması ile ilgili
sıkıntı da seyrek adet görmeye sebep vermektedir.

Menopoz dönemine erişmiş kadınlarda kanamanın kesilmeye başladığı dönemlerde adet süreleri uzar ve seyrek adet görülür.
Bu durum menopoza giren kadın için oldukça spesifik bir durumdur.

Genç bayanlar ilk kez regl olduktan hemen sonra bir daha ki ay aynı gün adet görmeyi beklememelidir. Henüz düzene
alışmayan yumurtlama sistemi bu dönemler de geç gelecek adet kanamalarına sebep verecektir. Bu durum da genç kızlarda ilk zamanlar normal olarak kabul edilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi adet düzensizliklerinde de stres kaynaklı gecikmeler olabilmektedir. Örneğin deprem
zamanı bazı kadınlarda deprem anı korkusu, stresi ve yeniden deprem olacak kaygısı adet gecikmelerine sebep olan bir faktördür. Kadınların ani ölüm gibi ciddi olaylar yaşaması da seyrek adet olmalarına sebep verebilmektedir.

Teşhis ve tedavisi:

cocuk-istemekSeyrek adet gören kadınlar özellikle doğurganlık düşünüyor ve bebek sahibi olamıyorlar ise kadın doğum uzmanından yardım almalıdırlar. Çünkü geç görülen regl yumurtalıklarda yolunda gitmeyen bir durumun habercisidir. Kadın doğum uzmanı ultrason ve hormon testlerini belirli günlerde isteyecek ve yumurtalıklar hakkında bilgi edinecektir.Hasta eğer çocuk sahibi
olmak istiyorsa yumurtlama düzenleyici ilaç ve iğne tedavisi ile düzene sokulabilir.

Diğer rahatsızlıklardan kaynaklı ise kaynağa yönelik tedavi belirleyecektir. Seyrek adet görme psikolojik etkenlerden kaynaklı ise sebebin düzeltilmesi yönünde girişimler gerekebilir. Düzelen hasta psikolojisi üreme sistemini etkileyerek seyrek adet görme sorunu ortadan kalkabilir.

Menopoz dönemi seyrek adet görme her hangi bir başka probleme yol açmıyorsa kadın doğum uzmanı tarafından normal olarak
kabul edilir. Fakat bu durum şayet kadını kansız bırakacak hale gelecek kadar artış gösteriyor ise o vakit mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır. Kadın hastalıkları bakımından bir sıkıntı olmasa bile hastanın kansız kalmaması için kadın doğum uzmanının tavsiye edeceği destek kan yapıcı ilaçlar ile gerekli olan takviyeler yapılmakta ve hastada ileride oluşabilecek kansızlıktan mütevellit sorunlara engel olunmaktadır.

Seyrek adet görme sebebi ne olursa olsun hasta en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir. Belki doktorun önereceği; bir adet düzenleyici ilaç, tüm sıkıntıların ortadan kalkmasına sebep olacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.