Sezaryen Ameliyat Ve Dikişleri

09.09.2014
15.037
A+
A-
Sezaryen Ameliyat Ve Dikişleri

Sezaryen Ameliyat Ve Dikişleri

       Sezaryen ameliyat artık günümüzde tüm dünyada ve de ülkemizde uygulanması gittikçe azalan bir doğum yöntemi olmaktadır. Anne adayının veya bebeğin sağlık durumunun iyi olmaması durumunda ya da annenin normal doğum yapacak sağlıkta olmaması durumunda sezaryen yöntem uygun görülmektedir. Sezaryen yöntem sonrasında anne adayına uygulanan dikişlerden dolayı normal hayatına geri dönmesi biraz daha fazla zaman almaktadır.

Sezaryen Ameliyatından Sonra Dikişler Nasıl Yapılır?

Sezaryen ameliyatından sonra annenin karın bölgesinde hem görünüm hem de sağlık açısından son derece dikkatli bir şekilde dikiş atılması gerekmektedir. Zaten bu dikişler uzmanı tarafından atılmalıdır.

Teknolojinin ve kişilerin istekleri doğrultusunda günümüzde en çok tercih edilen dikiş yöntemi estetik açıdan olan dikiş yöntemidir. Bu dikiş yöntemi sayesinde kişinin karın bölgesinde görünmeyecek şekilde ve devamlı bir halde dikişler atılır. Bu sırada kullanılan malzemeler ise zaman içinde hiçbir müdahale gerekmeden yok olan dikiş ipleridir. Bu dikiş yöntemi sayesinde dikişler görünmez ve de iz bırakmaz. Hastanın dikişleri çabucak iyileşir.

Tel zımba dikiş yönteminde ise yaraların birbirine yaklaştırılması ile cilt üzerine tek tek dikiş atılır. Ortalama 5 6 gün sonra ise son derece acısız bir şekilde kişiden bu tel zımba dikişleri alınır. Günümüzde sezaryen ameliyatlarında pek de uygulanmayan bir yöntemdir. (genellikle estetik dikiş uygulanmaktadır.)

En eski dikiş yöntemi ise cilt üzerinde yaraların birleştirilmesinin ardından iple tek tek dikilmesi yöntemidir. Bu yöntem ile yapılan dikişlerin yine ortalama 5 ya da 6 gün sonra teker teker alınması oldukça önemlidir. Diğer yöntemlere göre daha acı verir. Bu yöntemde son dönemlerde mecbur kalınmadıkça uygulanmamaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.