Sezaryen doğum gerektiren durumlar

10.05.2013
7.384
A+
A-
Sezaryen doğum gerektiren durumlar

SEZARYEN DOĞUM GEREKTİREN DURUMLAR

Normal koşullarda anne de ya da bebekte herhangi bir sorun yoksa bütün anne adaylarının normal doğum için teşvik edilmesi gerekir. Ancak gerekli hallerde sezaryen de güvenle yapılan bir doğum şeklidir.

Bunu üç ana grupta değerlendirebiliriz. Bunlardan birisi anneye ait nedenler. İkincisi doğum kanalına ait nedenler. Üçüncüsü  bebeğe ait nedenler olarak üç ana grupta değerlendirebilir.

Hangi hallerde sezaryen doğum tercih edilir ?

►Anne karnında bebekte sıkıntı, stres olduğu durumlarda sezaryen doğum tercih edilebilir.

►Annenin doğum kanalını işgal eden kitleler, miyomlar, varisler varsa bu durumlarda normal doğum yerine sezaryen doğum tercih edilebiliyor.

►Anne de cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa , hpv virüsü varsa bu doğumda bebeğe geçebilecekse bu durumlarda da sezaryen tercih edilir.

►Anne karnındaki bebeğin kilosu 4000 gramdan fazla ise normal doğumda oluşabilecek risklerden dolayı sezaryen doğum yaptırılması hem anne açısından hem de bebek açısından daha sağlıklı olmaktadır.

►Çoğunlukla normal doğuma engel olabilecek durumlar bebeğin doğum kanalına inişinde problem varsa ya da rahim ağzındaki açılmada ilerleme olmuyorsa anne adayı ıkınma esnasında rahim ağzı açılmadığı için zorlanıyorsa normal doğum süreci uzuyorsa sezaryen doğuma başvurulabilir.

►Bazen normal doğum sırasında bebeğin kalp atışlarında yavaşlama olabiliyor bu esnada bebeği riske atmamak için genellikle sezaryen doğuma başvurulmaktadır.

►Anne adayında gebelik zehirlenmesi varsa , düzenlenemeyen şeker hastalığı varsa ya da bir kanama rahatsızlığı varsa sezaryen doğum tercih edilir.

►Anne karnındaki bebeğin sancı geldiği esnada kordonda sıkışma ya da sarkma söz konusu ise zarar görmemesi açısından sezaryen doğum tercih edilmektedir.

►Doğum sırasında anne adayı ıkındığında rahimde meydana gelen yırtılmalar varsa mutlaka sezaryen yapılmalıdır. Çünkü normal doğuma devam edilirse anne adayında fazla kanamalar olabilir.

►Anne adayında beklenmedik bir anda tansiyonun yükselmesi,

►Doğum sırasında bebeğin eşi rahim ağzını kapatıyor ise bebeğin doğmasını engeller bunun için sezaryen doğum yapılmalıdır.

►Anne karnındaki bebeğin eşinin önceden rahim duvarının ayrılması durumlarında genellikle sezaryen doğum tercih edilmelidir.

►Anne karnındaki bebeğin ters pozisyonda duruyorsa normal doğum mümkün olmayabilir.

►Transver sitüs bebeğin anne karnında yan pozisyonda durması durumlarında çoğunlukla sezaryen doğum yaptırılmalıdır.

►Genellikle bebeğin doğum kanalına önce ayağının gelmesi ya da omzunun doğum kanalına önceden girmesi durumlarında sezaryen doğum yaptırılmalıdır.

►Genel olarak anne adayına vakum ya da forseps uygulanması yapılmasına rağmen normal doğum yapamıyor ise sezaryen doğum yapılmalıdır.

►Anne adayının doğum kanalından bebeğin başı geçemeyecek şekilde ya da farklı bir pozisyonda ise normal doğum riske girebilir. Bu riski ortadan kaldırarak bebeğin zarar görmemesi için sezaryen doğum yaptırılmalıdır.

►Eğer anne adayı ikiz ya da üçüz bebeğe gebe ise bazen normal doğum yapmak mümkün olmaz. Bu nedenle sezaryen doğuma başvurulabilir.

►Eğer anne adayının doğum kanalında normalden fazla kondilom söz konusu ise,

►Anne adayının ilk doğumu sezaryen ise çok nadirde olsa ikinci doğumunu normal olarak yapabilir. Ancak normal doğum yapmak istemez ise gün belirlenerek sezaryen doğum yaptırılabilir.

►Bazen anne adayının vajinasında perde olabilmekte, bu sebepten dolayı da normal doğum yapmak mümkün olmayabilmektedir.

►Annenin normal doğum yapmasına engel olabilecek rahim ağzını kapatan büyük bir kitle söz konusu ise sezaryen doğum tercih edilmektedir.

►Anne karnındaki bebekte bazen doğumsal kusurlar oluşabilmektedir. Örnek vermek gerekirse “spina bifida” durumlarında bebek açısından sezaryen doğum daha uygun olmaktadır.

►Eğer anne adayı gebe kalmadan önce vajinal estetik ameliyatı olmuş ise normal doğum vajinal estetik ile düzeltilen bölgeyi yeniden bozulmasına sebep olabilmektedir.

►Anne adayı tecavüze uğramış ya da kötü niyetle kullanılmış ise normal doğum yapmak anne adayı açısından psikolojik travma yaşamasına sebep olabileceği düşünülerek sezaryen doğum uygun olduğu için tercih edilmelidir.

SEZARYEN DOĞUM GEREKTİREN DURUMLAR- VİDEO

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. blank Gülsüm dedi ki:

  İyi günler 37 haftalık hamileyim bu gün doktorum plesenta yaşlanması olduğunu söyledi ve yarın için sezeryen doğum önerdi sizce plesenta yaşlanması normal doğumu engellermi ve ikinci doğumda yine aynı sorunu yaşarmıyım

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar gülsüm hanım
   plasenta yaşlanması bebeğin gelişimi durdurabileceği için, en kısa zamanda doğum önerisinde bulunuruz
   bebeğinizin pozisyonu normal doğum için uygun ise engel değildir, ikinci gebeliğiniz de ise yaşama şansınız vardır
   bunu düzenli birşekilde kontrolle giderek anlayabilirsiniz

 2. blank Huriye dedi ki:

  İyii günler boyum 1.50 den kısa ve 42 kilo ile hamile kaldım yaşım 26 33 haftalık geneyim doktorum benim bunyemdeki kişilerin %80 nin sezeryanla yaptığını söylüyor çok nadir de çatı genişlerde bebk kilosu az olursa normale alınır diyor 3 kilodan fazla bebek olursa normal dogumda benim hayati riskerim olacağı söylüyor bu mümkünü sizcede

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar huriye hanım
   doktorunuzun dediği gibi normal doğum açısından biraz riskli olabilir.

 3. blank Zeynebb dedi ki:

  Merhaba ilk doğumum sezeryan dı oğlum şuan 9 yaşında bu ikinci gebeliğim şuan 26 haftalık normal doğum şansm yokmu.herkez farklı bişey sylüyon.

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım ilk doğumun sezaryen olması uterus kesisinin klasik değil transvers olaması gerekiyor.Eger bebek 4000 gram altında çatı darlığı yok bebek baş gelişi ise yakın takip ile normal doğum yapılabilir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.