Sezaryen doğum sonrası ağrı

04.05.2013
10.906
A+
A-
Sezaryen doğum sonrası ağrı

SEZARYEN DOĞUM SONRASI AĞRI

Sezaryen ameliyatından sonra ağrı durumu;

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi doğumun ameliyatla gerçekleşmesinden sonra belirli sıkıntılar olabilecektir. Şu an gelinmiş olan tekniklerle bu durum en aza indirilmiş ve gerekli tedbirlerle ağrı- enfeksiyon için pek çok önlem alınmaya başlanmıştır. Belirli grupta ağrı kesiciler ve uygulanan anestezi teknikleri ile bayanların
sezaryen doğumu ve sonrasında ağrı hissini olabildiğince yok etmeye çalışılmaktadırlar.

Sezaryen doğumundan sonra ağrıya neden olabilecek etmenler;

  • Cilt ile cilt altında bulunan kas dokuları kesildiği için her karın ameliyatında olabileceği türden bir
    ağrı yaşanabilecektir.
  • Diğer doğum tekniklerinde olabileceği gibi rahimde kanama olacaktır ve rahmin bu duruma cevabı olan kanamayı durdurma tekniği ile kasılma yaşanacak, bu kasılmalara bağlı olarak
    sezaryenle doğumdan sonra da ağrı hissi yaşanacaktır.

Sezaryen sonrasında ağrı kontrolü;


Sezaryen doğumlarında en belirgin ağrı doğumdan sonraki ilk 4 saate kadar sürecek dönemdedir
. Epidural tekniklerle anestezi uygulanmış ise son derece yardımcı olacak ve bu ağrı şiddetini aşağı çekebilecektir. Hastalar yapılmış olan enjeksiyon sayesince uyuşukluğun etkisi uzun sürecek ve bu dönemi de daha rahat geçirebilecektir.

Doğum eğer genel anestezi eşliğinde yapılmışsa anesteziden uyanırken de sıkıntılar yaşanabilecek ve epidural teknikle doğuma göre çok daha zor olacaktır. Eğer sezaryen genel anestezi ile yapılmışsa bedenin uyuşması adına verilmiş ilaçlar etkisini yitirirken hasta kesi atılan bölgelerde acı hissetmeye başlayacak ve sıkıntı olabilecektir. Bu ağrıyı azaltabilmek için ve enfeksiyon ihtimalini düşünerek hekim hastaya damar yolu ile ağrı kesici bazda ilaçlar verecektir. Serum ile hastanın ağrıları en aza indirilmeye çalışılacaktır.

Hasta kendi kontrolünde ağrı kesici alabilecektir. Bu durumun ismi PCA Patient Controlled Analgasia olarak isimlendirilir. Daha çok epidural teknikle sezaryen ağrılarının giderilmesinde ve operasyon sonrasında bölgede kata ter bırakılarak uygulanabilecektir. Hastalar düğmeye basabilecek ve kendilerine ağrı kesici uygulayabileceklerdir.

PCA’ nın avantajları;

  • Hastalar operasyon sonrasında ağrı yaşadığı anda kendi isteği ile ağrı kesici alabileceği için gereksiz yere alınacak dozların önüne geçilmiş olacaktır.
  • Hasta görevli yardımı olmaksızın kendi ilacını düğme yardımı ile alabileceği için ağrı döneninde, personel bekleyerek zaman kaybı yaşamayacaktır.

Sezaryenle doğumdan sonra ağrı ne zaman geçecek?

Operasyon sonrasında yaklaşık olarak 6 saate kadar ağrı azalacak ve kişiler biraz daha rahatlayabileceklerdir.
Hastalar 6 saat kadar sonra hafiften ayaklanabilir ve yürürken bir miktar ağrı hissedebilirler.

Ertesi güne ulaşıldığında ise büyük ölçüde kasılmaları geçecek ve ağrı olabildiğince aza inmiş olacaktır. Doğum sonrasında hastalara ağrı kesici ilaçlar verilecek ve talimatlara uyulması gerekecektir.

Hastalar taburcu olduktan sonra ilk bir haftalık süreçte eğilmelerde, bebek emzirme anlarındaki fiziksel hareketlerde ve yatıp-kalkarken hafif şiddette kasılmaları olabilecektir, bu durumlar normal kabul edilecek ve bir hafta sonrasında da doktor kontrolüne gidilecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.