Sezaryen doğum sonrası öneriler

06.05.2013
81
A+
A-
Sezaryen doğum sonrası öneriler

SEZARYEN DOĞUM SONRASI ÖNERİ VE YAPILMASI GEREKENLER

 Sezaryen ile doğum yapan anneler hastaneden normal doğum yapanlara göre daha geç taburcu olurlar.

Normal doğum yapan bir anne 24 saatin ardından hastaneden ayrılırken. Sezaryen ile doğumu gerçekleşmiş anne ve bebeği iki gün sonra taburcu edilip evine gönderilir. Özellikle sezaryen doğum etmiş bir annenin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır;

Sezaryen doğum sonrası öneri ve yapılması gerekenler;

►Bebek sıklıkla ve her istediğinde emzirilmelidir.
Sezaryen ile ameliyat olan anneler bebeklerini çok sık emzirmeleri sütün gelmesi kolaylaştırmak adına önemlidir. Halk arasında sıklıkla duyduğumuz süt hemen gelmez veya az gelir tabiri doğru değildir. Bebek ne kadar çok emerse süt kanalları o kadar çok uyarılır. Yani emzirme bebek ve açısından oldukça önemli bir noktadır. Bebeğin emme süresince annede meme bakımına önem vermelidir. Özellikle ilk kez anne oluyorsanız doğru emzirmeniz  bebeğinizi doğru bir pozisyonda tutmanız gerekir.
Sezaryen sonrası dikişlerin bakımı mühimdir. Genelde doktorlar 3 gün sonra banyo yapmanıza izin verebilir. Ancak bu durum kişinin dikiş durumuna ve vücuduna göre farklılık gösterebilir. Bu konuda doktorunuzun önerisine kulak vermelisiniz. O sizi doğru yönde bilgilendirecektir.

►Doğum sonrası dinlenme ve uykunuza zaman ayırın. Bu dönem bebeğin gelmesi ile birlikte sizin oldukça yorucu bir dönem olabilir. Bebeğinizin size müsaade ettiği zamanları iyi değerlendirin. Bol, bol dinlenin ve kendinizi yoracak işlerden uzak durun.

►Doğumun ardından alınan kilolarınızdan şikâyetçi iseniz günlük 25-30 dakika yürüyüş yapmak için kendinize vakit ayırın. Bu yürüyüşler gebelik sonrası alınan ve bazı bölgelerde birikinti yapmaya başlayan bölgesel kilolarınızdan kurtulmanız için gereklidir. Karın ve göbeğinizde oluşmuş şişkinliği sadece hareket ve yürüyüşle düzelmesini ve eski yapısına dönmesini sağlayacaktır.

►İlk haftaların içerisinde sadece yürüyüş yapmalısınız ve ağır spor tekniklerine başlamamalısınız.

►Sezaryen sonrası vajinadan hafif kan gelmesi olağan bir durumdur. Korkmanıza gerek yok bu durum sizi bir ay takip edecek ve gittikçe azalacaktır. Bu durumda sağlıklı petlerden kullanabilirsiziniz. Ancak bu husus da kesinlikle bölgeye tampon uygulanmamalıdır. Duşun ardından ve tuvalet ihtiyacının ardından kesinlikle vajinanın içerisine yıkama işlemi uygulanmamalıdır.

►Sezaryen sonrası cinsel ilişki için doktorlar 4-6 hafta gibi bir süre ayırmıştır. Bu sürenin ardından cinsel aktiviteler başlayabilir.

►Bu dönemde bebeğinizi sık emzireceğiniz için düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Emziren annenin beslenmesi bebeğine yansıyacaktır.

►Vajinadan kötü kokulu bir akıntı geliyor ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Bu durum enfeksiyon habercisi olabilir.

►Fazla miktarda ateş, bulantı, kusma, kanama ve dikiş yerlerinde ağrı, açılma oluşmuş ise hastaneye başvurmalısınız. Bu belirtilerin sizde belirmesi halinde hiçbir şikâyetiniz olmasa bile doktorunuza gerçekleşen durumu bildirmeniz de fayda vardır.

►Ameliyatın ardından belli bir sonra doktorunuz sizi kontrol amaçlı çağıracaktır bunu ihmal etmemelisiniz.

►Hastaneden ayrılırken size verilen reçetedeki ilaç ve türlerini mutlaka alıp uygulamalısınız. Bu sizin ve bebeğinizin sağlığı içindir. Verilen ilaçların ihmal edilir ve kullanılması aksar ise ağrı ve sızınız olabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.