Sezaryen doğum mu ? Normal doğum mu ?

10.05.2013
108
A+
A-
Sezaryen doğum mu ? Normal doğum mu ?

NORMAL DOĞUM MU? SEZARYEN DOĞUM MU?
Genellikle gebeli süresince pek çok anne ve baba adayının en çok düşündüren ve karar vermede zorlandıkları konu nasıl bir doğum şekli seçilmesidir. Genel olarak bebek bekleyen çiftler çevresindeki yakın kişiler tarafından etkilenerek veya yanlış bileğiler ile etkilenirler.


 Çoğunlukla normal doğum (NSD),sezaryen doğum (SCA) iki farklı doğum şeklidir ve bu iki doğumda birbirinden üstün değildirler. Ayrıca bu her iki doğum çeşidinin kendine göre hem avantaj hem de dezavantajı bulunmaktadır. Çoğunlukla bu her iki doğumda göz önünde tutularak doktor çiftler ile karşılıklı görüşerek hangi doğum şeklinin kullanılacağına karar verilmelidir. Ancak bu iki doğum içinde kesinlikle ısrarcı olunmamalıdır.


Düzenli olarak gidilen kadın doğum uzmanı gebeliğin seyrini takip ederek değerlendirmeyi yapabilir. Çoğunlukla 36 ve 37.hafta öncesinde bu değerlendirme mümkün olabilmektedir. Genel olarak ultrason ile bakıldığında 37.haftadan sonra bebek başı aşağıya dönük olarak geliyorsa ve tahminen kilosu 4000 gramın altında ise plasenta yukarda ise, vajinadan yapılan muayenede annenin doğum çatısında herhangi bir darlık yok ise ve anne normal bir doğum yapmak istiyorsa, ruh hali normal doğum için müsaitse normal doğum yapılabilir. Genellikle gebelik 40.haftaya kadar sürmektedir ve ayrıca 10 gün bir süre aşımı söz konusu olmaktadır.
Ancak sezaryen doğum planlanmış ise normalde beklenmesi gereken 40 hafta öncesinde 10-14 gün öncesi bebek doğurtulur. Bunun sebebi ise son 10 gün içersinde doğum süreci başlanmadan bebeği almaktır.

Normal doğumun avantajları – dezavantajları nelerdir?

 • Normal doğum çoğunlukla bebeğin vajina yolundan gelerek doğurtulmasıdır ve bu normal fizyolojik bir süreçtir. Normal doğum yaptıktan sonra anne adayı birkaç saat sonrasında normal aktivitesine devam eder, kısa süre içersinde de bebeğini emzirmeye başlayabilir. Doğum sırasında olan kasılmalar aynı zamanda oksitosin hormonu anne sütünün gelmesini uyarır. Normal doğumdan sonra hastanede 24 saat kalır ve taburcu olduktan sonra gebelik öncesi yaşamına hemen devam edebilir.
 • Normal doğumun bebek açısından avantajı doğum sırasında sıkışarak büzüşür ve akciğerler bu sebepten hazırlıklı olarak soluk almaya başlar. Bebek ile anne arasındaki bağ çok daha kısa sürede kurulur.
 • Çoğunlukla normal doğum tabii ki bazı riskleri de bulunmaktadır. Ancak her doğum süreci doğal olarak devam ederken her dakika bir problem ile karşılaşılabilir. Her an için doğum süreci yavaşlayabilir, duraklayabilir ya da çok uzun süre uzayabilmektedir. Ancak bu süre zarfında bebek sıkıntıya girebilmektedir. Çoğunlukla kalp atımları yavaşlayabilir. Özellikle sezaryen ile müdahale edilecek durum için hazırlıklı olunması gerekmektedir. Eğer doğum süreci uzar ise bebek oksijensiz kalabilir. Bebeğin oksijensiz kalması ileri zamanlarda zekâ ve motor fonksiyonlarında gerilikler olabilmektedir. Eğer anne adayı doğum sırasında ıkınmada zorlanır ise bebeğin kalp atışları bozulabilir. Bebeğin doğum sırasında devam ederken omzunun takılması problemleri görülebilmektedir.
 • Normal doğumda anne açısından riskli olabilecek en önemli risk yırtıklardır. Çoğunlukla annede oluşan bu yırtıklar normal doğumlarda da görülebilmektedir. Anne adayında ileri zamanlarda dışkı tutmada problem yaşayabilir. Annenin vajinasında ve bağırsaklarının arasında milimetrik yol açılarak vajinadan dışkı gelmesine sebep olabilir. Anne için bu problem uzun süreli tedavi görmeyi gerektirebilir.
 • Normal doğumlarda genellikle anne adayının mesanesinde meydana gelen sarkma problemleri nedeni ile ileri zamanlarda idrar kaçırma gibi şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Ancak bu problemler çok nadir yaşanmaktadır.

 • Pek çok anne adayı ağrılardan dolayı normal doğum yapmak istemezler. Ancak doktorun uygun gördüğü durumlarda ağrısız doğum yaptırılabilir ve anne adayı için herhangi bir korku kalmaz.
 • Çoğunlukla anne ve baba adayları için doğum sürecinin ne zaman başlayacağını bilmediklerinden kaynaklanır. Genel olarak uygun olmayan zamanlarda ve koşullarda doğum sürecinin başlaması, trafikte yaşanan sıkıntılar ve yoğunluklar, genellikle doğum süreci başladıktan sonra hastaneye geç gitme endişesi, doğumun başlama belirtisi en sık yaşanan endişelerdir. Bu sebeplerden dolayı pek çok çift özellikle ilk defa bebek sahibi olacaklar sezaryen doğumuna yönelmektedir.
 • Normal doğum yapan kadın dikiş bölgesine özen göstermelidir. Doğum sonrasında dikişli bölgenin iyileşme süreci 7 ile 10 gün arasında olmaktadır. Doğum sonrasında anne çoğu zaman normal oturma pozisyonunda duramaz. Dikişler düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.

Sezaryen ile yapılan doğumların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Sezaryen doğumu (SCA) genellikle karın ameliyatıdır, batın boşluğu açılarak rahim doktor tarafından açılır ve bebek doğurtularak yapılan doğum işlemidir. Çoğunlukla batın ameliyatı narkoz alınan bütün ameliyatlardaki aynı riskleri içermektedir.
 • Genel olarak sezaryen doğumları bebek açısından en büyük avantajı oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmasıdır. Sezaryen doğum normal doğumla ilgili olan riskleri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Çünkü pek çok anne adayı bu risklerden dolayı kendi isteği doğrultusunda sezaryen doğuma yönelmektedir. Sezaryen doğumunda en çok rastlanan problemlerden biriside bebek dünyaya geldikten sonra solunum sıkıntısı çekmesidir. Yani ıslak akciğer sendromlu olarak doğmasıdır. Ayrıca her doğumda yaşanacak diye sakın algılamayın. Ancak sadece sezaryen doğumunda değil normal doğumlarda da solunum sıkıntısına rastlanmaktadır. Bu durum çoğunlukla geçicidir.
 • Çoğunlukla sezaryen doğumlarında anne açısından normal doğuma oranla daha problemlidir. Çünkü sezaryen ameliyatından sonra anne adayının kendine gelerek bebeğini emzirmeye başlaması en az 1-2 saat almaktadır. Anne adayı beslenmeye başladıktan sonra ve ayağa kaldırılarak gezdirme işleminin başlaması 6-8 saat arasında olmaktadır. Genel olarak sezaryen doğumundan sonra anne adayı en az 2 gece hastanede misafir edilmektedir. Normal yaşantısına ancak 3-7 arasında sürmektedir. Dikişler sebebi ile anne adayının kendi başına kalkması zor olabilir. Yanında bir yardımcı olmalıdır.
 • Özellikle normal doğumda yaşandığı gibi sezaryen doğumunda da açılan kesi yerlerinde iltihaplanmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle dikişlerin açılma çok az bir ihtimalde olsa vardır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.