reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Sezaryen ile kaç defa doğum yapılabilir ?

Sezaryen ile kaç defa doğum yapılabilir ?

SEZARYEN İLE KAÇ DEFA DOĞUM YAPILIR?

        Diğer ameliyatlarda olduğu gibi sezaryen ameliyatlarında da bir takım riskler mevcuttur. Sezaryen ile doğum yapan kadınlar için en fazla kullanılan sözlerden biri 3 defadan fazla sezaryen ile doğum yapamayacağıdır. Sezaryen ile 3’ ten fazla gerçekleşen doğumlarda risk faktörleri artmaktadır.

        Sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda anne adaylarının karın içi yapışıklıkları gün geçtikçe artış gösterir. Bu durumda daha sonraki doğum yani sezaryen için oldukça zorlayıcı bir durumdur. Sezaryen ile gerçekleştirilen doğum ne denli başarılı olursa olsun mutlaka anne rahminde sezaryen doğumun izlerini taşıyacaktır. Bir sonraki gebelik sürecinde oluşan bu izler gebeliği ilerlemesi ile ve rahim büyümeye başladıkça gerilmelere neden olacak ve yara izi incelmeye başlayacaktır. İncelmeye başlayan yara izleri ise hem anne hem de bebek açısından bazı risklere yol açacaktır. Sezaryen ile doğum sayısı arttıkça da bu risk artacaktır.

Sezaryen doğum kaç defa yapılabilir?

        Bir anne için sezaryen ile doğum 3 defadan fazla önerilmemektedir. Ancak bu 3’ ten fazla sezaryen doğum gerçekleşemez anlamına gelmemektedir. 3 defadan fazla da sezaryen ile doğum gerçekleşebilir. Ancak her doğum için risk biraz daha artış göstermektedir. 3 defadan fazla gerçekleştirilen sezaryen doğumlarda hem anne hem de bebek risk faktörü ile karşı karşıya kalacağından mecbur olunmadıkça sezaryen doğum gerçekleştirilmemesi gerekir.

Sezaryen doğumun riskleri

 • Sezaryen doğum sayısı fazlalaştıkça rahim içinde yapışıklık oluşma ihtimali artar
 • Sezaryen doğum sayısı çoğaldıkça plesenta doğum kanalına konumlanabilir ve doğum kanalı kapanabilir.
 • Sezaryen doğum sayısı arttıkça rahimde gerçekleşen kesi miktarı artar.

Bu Haber 88.558 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.05.2013 Paz 08 : 5

YORUM YAZ
 1. Yıldız ömerefdndioglu dedi ki:

  Bebeğim 18 aylık yine hamileyim 12ci haftamdayim sezeryanla doğum yaptım çok korkuyorum bir sorun çıkarım acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinize düzenli olarak gidin.Önceki doğumunuz hakkında doktorunuza bilgi verin.

 2. Ayse kaya dedi ki:

  Hocam iyi aks benim 4 sezeryan im var tüpleri mi bağlantı ana Bebeğimi kaybetti tekrar anne olmak istiyorum hemde çok hayırlısı bana yardım edermisiniz