40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Sezaryen kaçıncı haftada yapılır ?

Sezaryen kaçıncı haftada yapılır ?

SEZARYEN KAÇINCI HAFTADA YAPILIR?
Öncelikle sezaryen doğumları önceden planlanarak 39.haftada iken bebek doğurtulur. Araştırmalar neticesinde bebek anne karnında 39.haftayı tamamlamadan doğum gerçekleşmemelidir. çoğunlukla gebeliğin adet tarihinden hesaplanarak ve bebeğin ultrason görüntüleri de bakılarak 39 hafta ve 0 olduğu zaman bebek doğum için hazırdır. Ancak bu hafta öncesinde planlanan bir sezaryen doğumunda bebek açısından bazı risk taşıyan durumlar artmaktadır. Ama anne açısından önce yapılan bir doğum risk değildir.

ACİL SEZARYEN DOĞUMLARI;
Çoğunlukla önceden planlanmamış olan bir sezaryen ameliyatı genel olarak anne ya da bebeğin hayatı ile alakalı durum söz konusu ise bu tip acil durumlar neticesinde gebeliğin her haftalarında yapılabilmektedir. Ayrıca 34.hamilelik haftasında iken yapılan sezaryen doğumlarında bebek açısından herhangi bir problem yaşanmaz.34.haftadan önce yapılan sezaryen doğumlarında çoğunlukla bebeğin akciğer gelişimini tamamlayamadığı için solunumda sıkıntı çeker ve problem yaşayabilmektedir. Eğer 24.hamilelik döneminde iken karının katmanları ve rahim de sezaryen ameliyatında olduğu gibi kesi açılarak bebek çıkarılır. Buna da” histerotomi” denmektedir. Ancak bu ameliyata sezaryen denmez. Çünkü sebebi ise bebeğin yaşamına dair hiçbir belirti olmamasından kaynaklanmaktadır. histerotomi yöntemi genel olarak hamileliği sonlandırmak için yapılan (kürtaj şeklinde)cerrahi girişimdir. histerotominin kelime anlamı ise rahim organının kesilmesi demektir.

Sezaryen doğumunda hangi tür anestezi verilir?

    Genel olarak sezaryen doğumlarında anestezi uygulanması şarttır. Duruma göre genel anestezi ya da sadece annenin belden aşağısı uyuşturularak “epidural “ya da” spinal” anestezi uygulanabilir. Sezaryen doğumlarında uygulanan” epidural ve spinal “anestezi sayesinde anne adayı hiçbir şekilde ağrı hissetmez, hatta bebeğini doğar doğmaz hemen görebilir ağlamasını da duyabilir. Çoğunlukla doğum sonrasında bebekleri ile daha kısa süre sonunda ilgilenebilmektedir. Genel anestezi uygulanmadan yapılan doğumdaki bebekler çok daha aktif olmaktadır.

Sezaryen doğumu ne kadar zaman sürer ya da kaç saat sürer?

    Çoğunlukla sezaryen ile yapılan doğumlarda 30 ile 60 dakika arasında değişmektedir. Ancak ilk defa sezaryen doğumu yapan kişide süre kısadır. Ancak birden fazla sezaryen ile doğum yapan kişide ise diğerlerine nazaran biraz daha uzun sürmektedir.
Sezaryen doğum yapan kişi kaç gün içerisinde iyileşme gösterir?
Genellikle sezaryen doğumundan sonra anne adayı bir hafta süreci atlattıktan sonra normal yaşantısına döner ve rahatça oturmaya, gezmeye başlayacak kadar iyileşir. Sezaryende açılan kesi yerinin iyileşmesi veya tamamen kapanması ise çoğunlukla bir haftada olmaktadır.

Bebek açısından neden doğum için 39.haftayı beklemek bu kadar önemlidir?

    Çoğunlukla tıbbi açıdan gerekli olamayan sebeplerden dolayı yapılan sezaryen doğumların da artış olmuştur. Uzmanlar genel olarak 39.haftayı tamamlamadan önce yapılan doğumlarda anne ve bebekte bazı sakıncalı problemlere yol açmaktadır. Eğer herhangi bir sorun yok ise doğum mutlaka kendiliğinden başlaması beklenmelidir. Ancak unutmayın! Bebeğiniz açısından gebeliğin son haftaları oldukça önemlidir. Mesela örnek vermek gerekir ise; bu haftalarda anne karnındaki bebeğin beyin-akciğer gelişimi hala devam etmektedir. Genel olarak bebeğinizin ne zaman doğacağına kendinizin pek fazla karar verme şansı bulunmamaktadır. Ancak gebeliğinizin son haftalarında beklenmeyen bir sorun ile karşılaşılırsa doğumu erken olarak sezaryen ile gerçekleştirmek gerekir. Eğer doğum için anne adayı karar veriyor ise mutlaka 39.haftaya kadar beklenmelidir.

Anne karnındaki bebeğin neden zamana ihtiyacı olmaktadır?

    Çoğunlukla zamanında doğan bebekler ile zamanından önce doğan bebekler arasında hem doğum sonrasında hem de ilerleyen zaman içerisinde daha fazla sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı neden bebeğinizin
39.haftayı geçirmesi gerektiğini anlatan bazı sebepler;

 • Genellikle bebek için akciğer, beyin ve karaciğerin gelişimini tamamlaması için uzun evreye ihtiyaç vardır.
 • Zamanını bekleyen bebeklerde duyma ve görme problemleri yaşanmamaktadır.
 • Genellikle erken doğan bebek oldukça küçüktür.
 • Ayrıca sağlıklı doğan bir bebek kendi vücut ısısını kolaylıkla koruyabilir.
 • Zamanını bekleyerek doğan bebeklerin çoğunlukla yutma ve emme refleksleri daha iyi geliştiği için kendini iyi besler ve uzun süre uyanık kalırlar.


Bebeğin erken doğmasını planlamak nasıl sorunlar teşkil etmektedir?

    Özellikle anne karnında iken yapılan ultrason da bebek zamanından iki hafta küçük ya da iki hafta geç görünebilmektedir. Eğer anne adayı için doğum sürecini suni sancı vererek ya da sezaryen doğum planlanılıyor ise anne eğer tahmini vaktinden sonra gebe kalmış ise;

 • Planlı yapılacak doğum bebek için erken olabilir. Anneye doğum için verilen suni sancı işe yaramayabilir.bilir.
 • Hastanede anne adayına verilen ilaçlar istenildiği kadar etkili olamayabilmektedir.
 • Sezaryen doğumları bebeğiniz açısından problemlere yol açabilir.
 • Çoğunlukla sezaryen ile doğmuş olan bebekler, vajinal yol ile doğan bebeklere göre
  solunum ya da farklı tıbbi problemler ile karşılaşmaktadır.
 • İlk doğumu sezaryen ile yapılan kişilerin sonraki doğumlarında bazı zorluklar yaşanabilir.
 • Çoğunlukla ilk doğumu sezaryen olan anne adaylarının diğer doğumları da genellikle sezaryen yapma ihtimali artmaktadır.
 • 39.haftada doğan bir bebek ile gebeliğin 35.haftasında doğan bebeğin beyin gelişimi farklıdır. Çünkü 35.haftadaki bebeğin beyin gelişimi yalnızca üçte ikisini tamamlamıştır.
 • Genellikle 39.haftasını tamamlamadan doğan bebeklerde sıklıkla ıslak akciğer sendromu problemleri yaşanmaktadır.

    Düzenli olarak kontrole gittiğiniz doktor size 39.haftadan önce doğum planlanıyor ise mutlaka sizin mi? yoksa bebeğinizde mi? bir problem var mı? Diye sorun ve çok acil bir durum yok ise mutlaka 39.haftaya kadar beklemeye gayret gösterin. erin.

SEZARYAN DOĞUM GEBELİĞİN KAÇINCI HAFTASINDA YAPILIR ? – VİDEO

 

Bu Haber 484.733 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.05.2013 Paz 03 : 5

YORUM YAZ
 1. zeliha dedi ki:

  12 haftalik ikinci cocuguma hamileyim ilk dogumumun uzerinden 6 yil gecti ve sezeryanla oldu sebebi ise cocugun susuz kalmasi ve kordonunun boynuna dolanmasiydi ikinci dogumumu da normal olarak yapmayi cok istiyorum boyle bi ihtimalim var mi onu merak ediyorum simdiden tesekkurlet.

  1. admin admin dedi ki:

   Zeliha hanım 6 yıl aradan sonra gideceğiniz hastanede sezaryen sonrası normal doğum yapılıyorsa durumunuz değerlendirilerek olabilir.

 2. hülya beklim dedi ki:

  mrhb hocam bnm son adet tarihim 10 agustos 2016. bu ikinci sezeryanim olacak. kac haftalik bebegim ve kacinci ayda sezeryan olurum..

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 36 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Sezaryen doğum 39 hafta 0 günden itibaren yapılabilir.

 3. Süheyla dedi ki:

  Bugün itibari ile 37 haftalik oldu bebeğim. Doktor perşembe günü alalım diyor. Yani 37+6 günlük iken. Bebeğin kilo gelişimi 2 hafta önde zaten sorun olmaz diyor. Ancak ben biraz daha bekleme taraftariyim. 2. Kez sezaryen olmuş olcak. Bana bir fikir verir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Sezaryen doğum 39 hafta 0 günden itibaren yapılabilir.

 4. Büşra dedi ki:

  Suan 34. Hafta dayım preeklampsi nedeninde dolayı 2 hafta sonra alabiliriz dedi doktorum herhangi bir sıkıntı olurmu acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Büşra hanım geçmiş olsun.Anne karnında bebeğin gelişimi iyiyse Preeklampsinin durumuna göre bebeğin içerde durmasındansa doğum yaptırılıp dışarıda olması daha iyidir.

 5. Diana dedi ki:

  11 eylül son ated darihim ikinci doğumum bebeğim bir hafta.önde doktorumun soyledine göre sezeryan doğum olucak kaç haftalık hamileyim ve hangi tarihte doğumum.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 29 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sezaryen doğum 39 hafta 0 günden itibaren yapılabilir.

 6. Fadime Demir dedi ki:

  Merhaba ben şu anda 38+1günlük hamileyim doktorumuz 1 martta alabiliriz dedi fakat geçen günlerde kontrole gittiğimde bir hafta erkende alabiliriz dedi fakat şimdi hastanede yer bulamıyoruz sizce bir sorun teşkil edermi?1 martta 39+4 olucak geç bir tarihmi bebeğim bir hafta önde gidiyor şekerim olduğu için korkuyorum oksijensiz kalırmı yada kordon dolanması yaşar mıyım?Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Sezaryen doğum 39 hafta dan itibaren yapılabilir.Sizin durumunuzu en iyi bilen kontrollerinizi yapan kendi doktorunuz.

 7. Yeliz dedi ki:

  33+2gunluk hamileyim doktorum henuz daha soylemedi dogumun ne zamn olr die szce ne zman olr

  1. Yeliz dedi ki:

   En son adet tarihm 28.06.2016

   1. admin admin dedi ki:

    27 Mart’tan itibaren sezaryen doğum yapılabilir.

  2. admin admin dedi ki:

   Sezaryen doğumları önceden planlanarak 39.haftada iken bebek doğurtulur.Doktorunuz size söyleyecektir.

 8. Sevcan dedi ki:

  İlk günden beri hesapladigimiz Dr 36+3 günlük hamileyim 3 gün sonra Dr gideceğim bi dahaki görüşmede dogum icin tarih koyarız dedi dosyaları inceledim ilk haftalar yanlış hesaplamişız dedi 38 haftalik sin dedi gecen hafta çocuğum 50 cm 3550 dedi doğruluk payı nedir iri bebek dedi ne yapacağımı bilemedim erken alicak bebeği 37+3 günlük alicak ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sevcan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ( 6-7-8-9 ) yapılan ultrason ölçümüdür.