Sezaryen kaçıncı haftada yapılır ?

05.05.2013
812
A+
A-
Sezaryen kaçıncı haftada yapılır ?

SEZARYEN KAÇINCI HAFTADA YAPILIR?

Sezaryen doğum gerekli gerekli durumlarda tercih edilmesi gereken bir doğum şeklidir.
Bunun için belirgin bir hafta yoktur.Eğer şartlar elveriyorsa sezaryen doğumun 39. haftada yapılması idealdir.
Ancak ikiz gebelik varsa erken doğum varsa,bebekte bir enfeksiyon varsa, anne karnında bebekte sıkıntı varsa,  annede gebeliğe bağlı şeker hastalığı ,adayında yüksek tansiyon gibi sorun varsa tıbbi gereklilik durumunda 39. hafta beklenmeden daha erken haftalarda hatta 36. haftada bile sezaryen ile doğum yapılabilir.

ACİL SEZARYEN DOĞUMLARI;
Çoğunlukla önceden planlanmamış olan bir sezaryen ameliyatı genel olarak anne ya da bebeğin hayatı ile alakalı durum söz konusu ise bu tip acil durumlar neticesinde gebeliğin her haftalarında yapılabilmektedir. Ayrıca 34.hamilelik haftasında iken yapılan sezaryen doğumlarında bebek açısından herhangi bir problem yaşanmaz.34.haftadan önce yapılan sezaryen doğumlarında çoğunlukla bebeğin akciğer gelişimini tamamlayamadığı için solunumda sıkıntı çeker ve problem yaşayabilmektedir. Eğer 24.hamilelik döneminde iken karının katmanları ve rahim de sezaryen ameliyatında olduğu gibi kesi açılarak bebek çıkarılır. Buna da” histerotomi” denmektedir. Ancak bu ameliyata sezaryen denmez. Çünkü sebebi ise bebeğin yaşamına dair hiçbir belirti olmamasından kaynaklanmaktadır. histerotomi yöntemi genel olarak hamileliği sonlandırmak için yapılan (kürtaj şeklinde)cerrahi girişimdir. histerotominin kelime anlamı ise rahim organının kesilmesi demektir.

Sezaryen doğumunda hangi tür anestezi verilir?

    Genel olarak sezaryen doğumlarında anestezi uygulanması şarttır. Duruma göre genel anestezi ya da sadece annenin belden aşağısı uyuşturularak “epidural “ya da” spinal” anestezi uygulanabilir. Sezaryen doğumlarında uygulanan” epidural ve spinal “anestezi sayesinde anne adayı hiçbir şekilde ağrı hissetmez, hatta bebeğini doğar doğmaz hemen görebilir ağlamasını da duyabilir. Çoğunlukla doğum sonrasında bebekleri ile daha kısa süre sonunda ilgilenebilmektedir. Genel anestezi uygulanmadan yapılan doğumdaki bebekler çok daha aktif olmaktadır.

Sezaryen doğumu ne kadar zaman sürer ya da kaç saat sürer?

    Çoğunlukla sezaryen ile yapılan doğumlarda 30 ile 60 dakika arasında değişmektedir. Ancak ilk defa sezaryen doğumu yapan kişide süre kısadır. Ancak birden fazla sezaryen ile doğum yapan kişide ise diğerlerine nazaran biraz daha uzun sürmektedir.
Sezaryen doğum yapan kişi kaç gün içerisinde iyileşme gösterir?
Genellikle sezaryen doğumundan sonra anne adayı bir hafta süreci atlattıktan sonra normal yaşantısına döner ve rahatça oturmaya, gezmeye başlayacak kadar iyileşir. Sezaryende açılan kesi yerinin iyileşmesi veya tamamen kapanması ise çoğunlukla bir haftada olmaktadır.

Bebek açısından neden doğum için 39.haftayı beklemek bu kadar önemlidir?

    Çoğunlukla tıbbi açıdan gerekli olamayan sebeplerden dolayı yapılan sezaryen doğumların da artış olmuştur. Uzmanlar genel olarak 39.haftayı tamamlamadan önce yapılan doğumlarda anne ve bebekte bazı sakıncalı problemlere yol açmaktadır. Eğer herhangi bir sorun yok ise doğum mutlaka kendiliğinden başlaması beklenmelidir. Ancak unutmayın! Bebeğiniz açısından gebeliğin son haftaları oldukça önemlidir. Mesela örnek vermek gerekir ise; bu haftalarda anne karnındaki bebeğin beyin-akciğer gelişimi hala devam etmektedir. Genel olarak bebeğinizin ne zaman doğacağına kendinizin pek fazla karar verme şansı bulunmamaktadır. Ancak gebeliğinizin son haftalarında beklenmeyen bir sorun ile karşılaşılırsa doğumu erken olarak sezaryen ile gerçekleştirmek gerekir. Eğer doğum için anne adayı karar veriyor ise mutlaka 39.haftaya kadar beklenmelidir.

Anne karnındaki bebeğin neden zamana ihtiyacı olmaktadır?

    Çoğunlukla zamanında doğan bebekler ile zamanından önce doğan bebekler arasında hem doğum sonrasında hem de ilerleyen zaman içerisinde daha fazla sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı neden bebeğinizin
39.haftayı geçirmesi gerektiğini anlatan bazı sebepler;

 • Genellikle bebek için akciğer, beyin ve karaciğerin gelişimini tamamlaması için uzun evreye ihtiyaç vardır.
 • Zamanını bekleyen bebeklerde duyma ve görme problemleri yaşanmamaktadır.
 • Genellikle erken doğan bebek oldukça küçüktür.
 • Ayrıca sağlıklı doğan bir bebek kendi vücut ısısını kolaylıkla koruyabilir.
 • Zamanını bekleyerek doğan bebeklerin çoğunlukla yutma ve emme refleksleri daha iyi geliştiği için kendini iyi besler ve uzun süre uyanık kalırlar.


Bebeğin erken doğmasını planlamak nasıl sorunlar teşkil etmektedir?

    Özellikle anne karnında iken yapılan ultrason da bebek zamanından iki hafta küçük ya da iki hafta geç görünebilmektedir. Eğer anne adayı için doğum sürecini suni sancı vererek ya da sezaryen doğum planlanılıyor ise anne eğer tahmini vaktinden sonra gebe kalmış ise;

 • Planlı yapılacak doğum bebek için erken olabilir. Anneye doğum için verilen suni sancı işe yaramayabilir.bilir.
 • Hastanede anne adayına verilen ilaçlar istenildiği kadar etkili olamayabilmektedir.
 • Sezaryen doğumları bebeğiniz açısından problemlere yol açabilir.
 • Çoğunlukla sezaryen ile doğmuş olan bebekler, vajinal yol ile doğan bebeklere göre
  solunum ya da farklı tıbbi problemler ile karşılaşmaktadır.
 • İlk doğumu sezaryen ile yapılan kişilerin sonraki doğumlarında bazı zorluklar yaşanabilir.
 • Çoğunlukla ilk doğumu sezaryen olan anne adaylarının diğer doğumları da genellikle sezaryen yapma ihtimali artmaktadır.
 • 39.haftada doğan bir bebek ile gebeliğin 35.haftasında doğan bebeğin beyin gelişimi farklıdır. Çünkü 35.haftadaki bebeğin beyin gelişimi yalnızca üçte ikisini tamamlamıştır.
 • Genellikle 39.haftasını tamamlamadan doğan bebeklerde sıklıkla ıslak akciğer sendromu problemleri yaşanmaktadır.

    Düzenli olarak kontrole gittiğiniz doktor size 39.haftadan önce doğum planlanıyor ise mutlaka sizin mi? yoksa bebeğinizde mi? bir problem var mı? Diye sorun ve çok acil bir durum yok ise mutlaka 39.haftaya kadar beklemeye gayret gösterin. erin.

SEZARYAN DOĞUM GEBELİĞİN KAÇINCI HAFTASINDA YAPILIR ? – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 90 YORUM
 1. blank Zehra Gul dedi ki:

  Merhaba ben 26+4günlük hamileyim bebegim ters yani makat duruşu değil yan yatmış doktorum doğum sezeryan olucak dedi. düzelmesi için ne yapabilirm yada ilerleyen zamanlarda duzelebilir mi

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar zehra hanım
   bebeğin pozisyonu ile alakalı sizin yapabileceğiniz birşey yoktur
   lakin henüz doğum eylemi için vaktiniz var ilerleyen haftalarda dönme ihtimali vardır
   dönmez ise doğumunuz sezeryan ile olacaktır

 2. blank Çiğdem dedi ki:

  30mart son adet tarihim 2 .gebelik sezaryan için 8ocağa gün verildi 40haftalik oluyorum 39haftalikken sezeryan olunmuyormuydu

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar çiğdem hanım
   eski doğumu sezeryan ile olan gebelere , 38+5 haftalara sezeryan günü verilmektedir

 3. blank Pınar bozdas dedi ki:

  Ben 37 faftalik hamileyim Allah kısmet ederse 3cuncu çocuğum olacak gebelik şekerim çıktı bı hafta önce doktorum bebeğin iri olmasi dışında bı sorun olmadığını söyledi ve önümüzdeki salı randevum var korkuyorum bebeğime bişi olur diye beklemelimiyim

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar pınar hanım
   doktorunuzun söylediği tarihte doğum yapmanızı ve beklemenizi öneririm

 4. blank Derin dedi ki:

  Merhaba! 16 Mart son adet tarihim Sudan 35+2 4. Çocuğuma hamileyim benim sorum şu. Daha önceki 3 çocuğumu 32,34 ve
  36 haftalık sezeryanla doğurdum bu doğumumda erken olurmu
  Diger bi sorumda bu bebeğimde yaklaşık 2 aydır idrar yolu enfeksiyonum var karnımda sertleşmeler toparlanmayalar ve vajınamda baskı ve iğne batması gibi sancılarım oluyor nerde biley çıkmadı 2 hafta önce bu bebeğimde erken Doğum olurmu veya bu şikayetler nedendir?

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar derin hanım
   Gebelikte bağışıklık sistemi baskı altında kaldığından sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşananız normaldir
   Lakin bu tespit edildiği halinde tedavi etmek gerekmektedir
   Karnınızda sertleşme olması normal değildir
   Erken doğumunuza sebep olabilir
   Bir önceki doğumlarınızın erken olması bu gebeliğinizin de erken sonlanması açısından risklidir
   Sık aralar ile doktor kontrolüne gitmenizi öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.