Sezaryen öncesi yapılması gerekenler

11.02.2015
434
A+
A-
Sezaryen öncesi yapılması gerekenler

SEZARYEN ÖNCESİ HAZIRLIKLAR VE YAPILMASI GEREKENLER

        Her ameliyatta olduğu gibi sezaryen öncesinde de elbette ki hazırlık yapılmaktadır. Kişi ameliyat sonrasında lazım olabilecek her türlü malzemeyi hazırlamalı ve hastaneye hazırlıklı gelmelidir. Sezaryen sonrasında ameliyatın dışında bir de bebek olduğu için bebeğin malzemeleri de gelmelidir. Anne adayı ameliyata geldiğinde ameliyat öncesinde ameliyata hazır mı değil mi bunu anlamak için bir takım tetkikler yapılmaktadır. Tetkikler istenildiği gibi çıkar ise anne adayı ameliyata alınır. Bu hazırlıklar önceden ameliyat günü belli olan kişiler için kolaydır kişiler hastanelere hazırlıklı gelirler. Ancak aniden sancılanan ve mecburen sezaryene alınan hastalar için hazırlıksız yakalanma gerçekleşebilir, bu nedenle anne ve baba adayları hastaneye gitmeden hamileliğin son ayında bebek çantasını hazırlamalı ve vestiyerde veya dış kapının yakınlarına koymalıdır.

Sezaryen olacak anne adayı için hastaneye gitmeden evvel yapılması gereken hazırlıklar:

dogum-cantasiAmeliyat öncesi steril olmak için bir gün evvelden duş almak

Sezaryenden aşağı yukarı bir hafta önce kişisel bakımlarını yaptırmalıdır. (ağda, vs gibi)

Sürekli olarak kullanması gereken ilaçları var ise şayet bu ilaçlarını yanına almalıdır. (hiper tansiyon, diyabet, guatr, astım ) Alınmamışsa hemşireye mutlaka söylenmelidir.

Hastaneye giderken mutlaka önceden hazırlamış olduğunuz doğum çantasını yanınıza almayı unutmayın

Gerekli evrakları hamilelik takip dosyanızı, yapılan tetkiklerin sonuçlarını mutlaka yanınıza almalısınız.

Ameliyata gitmeden evvel ameliyata sabah girecekseniz gece 12 den sonra hiçbir şey yememelisiniz.

Ameliyattan bir gün önce her hangi bir ilaç alımı yapmamalısınız almanız gereken ilacınız var ise mutlaka doktora danışmalısınız.

Kanı sulandırıcı ilaç alıyorsanız şayet ameliyattan birkaç gün evvel bunu doktorunuz mutlaka bilmeli ve buna göre önlem almalıdır.

Sezaryenden kaç saat önce yemek yemeli ?

Ameliyatların her türünde hastaya narkoz verildiğinden operasyon öncesi hastanın en az 8 saat açlığı bulunmalıdır. Ayrıca bağırsaklarda şişlik oluşturabilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Operasyon öncesi şu yenmelidir veya yenmemelidir diye bir şey yok ancak tıka basa da yememelidir. Bazı kişiler su dan bir şey olmaz diyerek su içmektedirler. Ameliyattan 8 saat öncesi yemek içmek kesildiği gibi su bile içilmemelidir. Bunun ile beraber şayet ameliyat öğleden sonra ise sabah yine 8 saat baz alınarak bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Hastanede yapılan hazırlıklar:

Hastanede ameliyat öncesi yatış yapıldıktan sonra bir takım prosedür gereği gerekli bilgilendirmeler detaylıca anlatılarak yapılır. Hasta ameliyatı ile alakalı sormak istediği tüm soruları sorabilir. Bu bilgilendirme sonrası gerekli olan imzalar atılır

Ameliyat öncesi gerekli olan tüm muayeneler yapılır. Bunun için dahiliye uzmanı ve bir kardiyolog görür. Kalp sağlığı ameliyat için uygun mu bakılır. ayrıca anestezi uzmanı görür. Ve bu hekimlerin onayı ile hasta ameliyata hazırlanır.

Hastanın damar yolu açılır.

Hastaya lavman dediğimiz bir uygulama yapılarak bağırsaklarının boşalması sağlanır.

►Hasta ameliyathaneye alınarak varsa traşlanacak bölgesi traşlanır

gebelikte-nstBebek için NST cihazına bağlanarak anne ve bebeğin kalp atışları kontrol altına alınır.

Hastanın herhangi bir rahatsızlıktan ötürü içtiği ilaç var ise şayet o ilaçların vaktinde alınmasına izin verilir

 

 

Ameliyathanede uygulanan hazırlıklar:

 ►Ameliyata alınırken hasta o anda ameliyat hanede ameliyat ekibi hazır bir vaziyette hastayı beklemektedir. Burada bulunan kişiler anestezi uzmanı, doğum uzmanı, anestezi teknisyenleri ve cerrahi hemşireleri ve yardımcı bireyler bulunmaktadır.

Ameliyat hane soğuk bir ortamdır. Çünkü enfeksiyon oluşumuna mani olmak bakımından bu gerekli bir uygulamadır

Hastaya idrar için sonda uygulanmaktadır

Anestezi uzmanı ameliyat öncesi hastaya göre tercih ettiği dozda anesteziyi hastaya uygular

Ameliyattan sonra:

dogum

 

 

 

 

 

Ameliyatta ilk işlem bebeği çıkarmaktır. Doğar doğmaz bebek sıcak bir ortamda temizlenir. Sonra çocuk doktoru bebeği ilk muayeneden geçirir. Bebek hemşirelere teslim edilir ve annenin operasyonu tamamlanır.

Bazı durumlarda bebeğin küveze alınması gerekebilir

Bebek şayet hiçbir sıkıntısı yoksa olabilecek en kısa sürede anne ile buluşturulur.

Sezaryenden 6 saat sonraya kadar anne serum ile idare etmektedir. 6 saat sonra önce sulu gıdalardan başlayarak yavaş yavaş bir şeyler yemesine izin verilir.

Sezaryen sonrası hastalar genelde 6 saat sonra idrarını yapabilirler. Bunun için hastaya izin verilir.

Ameliyat sonrası 12 saate kadar damar yolundan ilaç alınır.

Ameliyat sonrasında şayet çiftlerde kan uyuşmazlığı var ise bebeğin kanına bakılır. Bebeğin kanı pozitif ise o vakit anneye kan uyuşmazlığı yapılır. Bu iğne bundan sonra ki doğumları içindir. Bebeğin kan gurubu anneninki ile aynı ise o zaman iğne yapılmaz. Annenin bundan sonraki doğumunda önemli bir sıkıntı yaşanmayacak demektir.

Hastaneye giderken yapılmaması gerekenler:

Takma diş var ise çıkarılmalıdır

Makyaj var ise çıkarılmalıdır

Oje veya parlatıcı kullanılmamalıdır

Takma kirpik kullanılmamalıdır

Kontak lens kullanıyor ise hasta mutlaka çıkarılmalıdır

Takı türevi ne varsa çıkarılmalıdır (kolye, küpe, yüzük, bilezik)

Piercing var ise hastaneye çıkmadan çıkarılmalıdır.

SEZARYEN OLANLARIN ÖNERİLERİ NELER

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank gulcin dedi ki:

    Gercekten cok guzel ve ayrintili anlatilmis sezaryen dogum.Bizi aydinlattiginiz bilmediklerimi ogrenmemize sebb oldugunuz icin tesekkurler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.