Sezaryen doğum sonrası birliktelik

06.05.2013
57.115
A+
A-
Sezaryen doğum sonrası birliktelik

SEZARYEN SONRASI CİNSEL İLİŞKİ

        Doğum yapmak kadının tüm doğasını değiştirecek ve vücudunun toparlanabilmesi için belirli zamana ihtiyacı olacaktır. Bebeğin hayata katılması ile bebek bakımı, psikolojik olarak bedende yaşanan değişimlerden etkilenmek ve belirli bölgelerde bulunan dikişlerin iyileşebilmesi adına toplamda
6 hafta  zamana ihtiyaç olacaktır. Zaten bu dönem lohusalık dönemi olarak bilinmektedir. Özellikle doğumdan sonra ilk kırk gün cinsel birliktelik yaşanmamakta, sonrasında vücut doğumdan önceki halini almaya başlayarak toparlanmaktadır.

Sonuç olarak sezaryen doğum sonrası cinselliğe başlamak için lohusalık döneminin bitmesi gerekmektedir.

Sezaryen doğumlarından sonra cinsel ilişki için her bayanın ayrı bakış açısı olabilir. Kimileri aylarca kendilerini hazır hissedemezken, kimileri de
6 hafta içerisinde kendilerini iyi hissederek cinsel anlamda kendilerini yeterli görebilmektedirler. Özellikle sezaryen doğum sonrası dikişlerde yaşanabilecek enfeksiyon durumu bu süreyi uzatabilecek bir etken olmaktadır.
Gebelik döneminden önce kilolu olma durumu aynı zamanda gebelikle alınan kilolar sonrasında sezaryen ile doğum yapmak biraz daha sıkıntılı olabilecektir. Dikişlerin daha zor tutması ve daha zor iyileşmesi gerçekleşebilecektir. Bu durumda bayanlar sonrasında cinsel ilişki yaşayabilmek adına daha uzun süre beklemek isteyebilir ve geçen uzun- yoğun dönemin etkisini üzerinden atamayabilecektir.
Psikolojik etmenlerinde neden olabileceği birçok faktör bayanı ya da erkeği cinsel anlamda olumsuzluğa itip belirli dönem bu istek ötelenebilecektir.

Sezaryenle doğumdan sonra cinsel istekte artma- azalma durumları;

       Gebelik ve doğum kadına ait en özel durum olduğu için vücudunu da özel hissederek bir takım değişiklikler yaşayabilmektedir. Bir yıla yakın bir süre bebeği taşımak, onun doğumuna sebep olmak ve sonrasında onu besliyor olmak sadece bebeğe ait bir yaşama dönüşebilmekte ve yoğun annelik duygusu ile bir takım isteklerine gen vurabilmektedir. Özellikle zorlu ve sıkıntılı bir gebelik yaşanmış ve zor bebek sahibi olunmuşsa psikolojik olarak bağlılık durumu ve bebeğe olan yaklaşımdan ötürü cinsel anlamda isteksizlik yaşayabilecek ve bu durumu geçiştirebilecektir.
Bazen de aynı durum babalarda görülebilecek ve cinsel anlamda erkeğe ati soğukluk yaşanabilecektir. Bu ihtimaller oldukça zayıftır ve geçici bir dönemi kapsamaktadır.

Sezaryenle doğumdan sonra cinsel ilişkiye girebilmek için anatomik olarak da bir zamana ihtiyaç olacaktır. Kanamanın bitmesi, dikişlerin düzelmesi, rahmin toparlanması, akıntıların son bulması ve vücudun tam anlamı ile kendine gelebilmesi adına
6 hafta kadar zamana ihtiyaç olacaktır. Bu zaman süresince bekleyip akışına bırakmak gerekebilecektir. Bazı bayanlarda da bu anlamda bu kadar süre beklemek istenmeyerek, kısa sürede rutin cinsel yaşama dönme dürtüsü olabilecektir.

Sezaryen ile doğum yapıldıktan sonra cinsel anlamda isteksizlikten ziyade; vücutta sanki inşaat olmuşçasına değişik bir yapılanma olmuşluk hissi kadını korkutabilecektir. Bu korkular dikişlerin açılabileceği ve rahmin zarar görebileceği gibi…
Hekim hastasına bir uyarı yapmadığı sürece ve her şey normal gittiği sürece sezaryenle doğumdan sonra
6 haftaya kadar cinsel hayata dönülebilinecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.