Sezaryen sonrası normal doğumun riskleri nelerdir?

14.06.2020
4.250
A+
A-
Sezaryen sonrası normal doğumun riskleri nelerdir?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD: Sezaryen Sonrası Vaginal Doğum)

Sezaryen sonrası normal doğum da denilen aslında tıbbi olarak sezaryen sonrası vajinal doğum denemesi olarak doğru olarak tarif edeceğimiz doğum şekli nasıl tercih edilmelidir, hangi anneler bu doğuma adaydır, bu doğumun riskleri avantajları nelerdir ve hangi şartlar altında gerçekleştirilmelidir bu konudan bahsedeceğiz.
Daha önce bir ya da daha fazla sezaryen doğum geçirmiş bir kadının mevcut gebeliğinde vajinal doğumu tercih etmesi ve vajinal doğum için hastaneye yatırılmasına sezaryen sonrası vajinal doğum denemesi denmektedir.
Sezaryen sonrası vajinal doğum denemesi sezaryen sonrası vajinal doğumla ya da sezaryen doğumla sonuçlanmaktadır.
Biz Sezaryen sonrası vajinal doğum isteğiyle gelen bir kadında belirli bazı parametreleri gözden geçirerek onun hangi olasılıkla sezaryen sonrası vajinal doğuracağını ya da bu yöntemi tercih etmemesi gerektiğini ve bunun da sezaryen olması gerektiği kararına muayene ve hastanın hikayesine göre karar vermekteyiz.

Sezaryen sonrası normal doğumun riskleri nelerdir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum denemesi sırasında belki de oluşabilecek en büyük riskler rahim yırtılmasıyla başlar. Daha önce hiç bir cerrahi müdahale yani kesi yapılmamış rahim duvarı normal doğum sancıları sırasında neredeyse hiç bir şekilde yırtılma riskine sahip değilken sezaryen nedeni ile rahim duvarı kesisi yapılan kadınlarda rahim duvarı yırtılma riski yaklaşık olarak 1000 doğumda 5’e kadar artmıştır.
Sezaryen sonrası normal doğumda bebek ölüm ihtimali normal doğuma göre 2 kat artmış şekildedir.
Uygun şartların olmadığı donanımsız doğum kliniklerinde, ev doğumlarında ya da donanımın bulunmadığı hastanelerde sezaryen sonrası vajinal doğum denenmemelidir.

Kaç tane sezeryandan sonra normal doğum yapılabilir?

Sezaryen sayısı arttıkça bu sezaryenlerden sonra normal doğum yapabilme ihtimali azalmaktadır.
Bunun nedeni hem kadın pelvik durumu denilen kemik çatının uygunsuzluğu hem de artan rahim kesisinin sayısı nedeniyle kasılmanın azalması ve yırtılma ihtimalinin artması olabilir.
Bir kez sezaryen olan kadınlarda şartlar uygunsa sezaryen sonrası normal doğumu ihtimali yaklaşık %70 iken 2 ve üzerinde sezaryen geçirmiş kadınlarda sezaryen sonrası normal doğum ihtimali %50 lere düşer.

Sezaryenden sonra normal doğum ihtimalini artıran ve azaltan nedenler nelerdir?

  • Daha önce doğumun ilerlemesi nedeniyle sezaryen yapılan kadınlarda bir sonraki doğumunda sezaryen sonrası normal doğum ihtimali azalmıştır.
  • Ayrıca aşırı kilo ve ileri yaş da sezaryenden sonraki normal doğum olasılığını azaltır.
  • Doğum sancılarının kendiliğinden başlaması sezaryen sonrası normal doğum ihtimalini arttırırken doğum sancılarının ilaçla başlatılması bu olasılığı azaltır.
  • Bebeğin kilosunun 4 kiloyu geçtiği durumlarda sezeryan sonrası normal doğum ihtimali oldukça azalmıştır .
  • Rahim duvarında eski usul ile yapılan sezeryan kesisi olan kadınlarda ayrıca birden çok veya büyük çaplı miyom alınan kadınlarda sezeryan sonrası normal doğum önerilmemelidir.

Sezeryan sonrası normal doğum denemesi kadınların eşleri, aileleri ve doktoru ile beraber karar vereceği, kesinlikle tam donanımlı olan hastanelerde yapılması gereken önemli bir olgudur.Sezeryan sonrasında yapılacak normal doğum sonrası yüz güldürücü şekilde, anne-bebek iletişimi normal doğumdaki gibi olmakta, anne sezeryana kıyasla daha çabuk normal hayatına dönmektedir.Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir yöntemde geri dönülemeyecek kadar ısrarcı olunulmamalıdır.Eğer sezeryan sonrası normal doğum sizin için riskli ise doktorunuz tarafından tekrar sezeryan olmanız önerilebilir.
Her şartta önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlığı olmalıdır.

Op Dr SERTAN AKSU
İSTANBUL TÜP BEBEK VE KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Dr. Sertan Aksu, Çukurova Lisesindeki eğitimi sonrası 1998 de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Mesleki ilgi alanları içerisinde ağrısız doğum, sezaryen sonrası vajinal doğum, kadın infertilitesi-tüp bebek ve endoskopik cerrahi yer almaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.