Sezaryen ve normal doğumdan sonra korse kullanmak

07.05.2013
130
A+
A-
Sezaryen ve normal doğumdan sonra korse kullanmak

SEZARYEN VE NORMAL DOĞUMDAN SONRA KORSE KULLANMAK

      Doğum yaptıktan sonra bayanlar kendilerini kötü hissetmekte ve bedensel olarak bir takım önlemler almaya çalışmaktadırlar. Emzirme döneminde kilo vermeye çalışmak ve vücudun toparlanabilmesi için kendilerince korse gibi ürünlerden faydalanarak, fiziksel olarak incelmeye çalışmaktadırlar. Özellikle halk arasında yaygın bir inanışla; sezaryen ya da normal doğum sonrasında korse takmak- korse görevi görmesi için bezle sarıp hava almasını engellemek gibi taktiklerle göbek bölgesinin sarkmasını önlemeye çalışmaktadırlar.

Doğumdan sonra neden korse takmak istenir?

  • Göbek kalacak ve bedenden ayrılmayarak bayana uzun dönem eşlik edecek duygusu içerisinde tercih edilebilmektedir.
  • Doğum sonrasında formda kalabilmek adına sıkıca sarılmış olması ile sarkmaların önüne geçebilmek adına

Korse kullanımı ile bu ve benzeri yararların olması pek muhtemel bir durum değildir. Çünkü hamilelik döneminde kilolar alınmış, kaslar gücünü kaybetmiştir. Bu durum karşısında kasların yeniden eski halini alabilmesi için bu bölgeyi
sıkıcı sarmak- korse takmak yerine karın egzersizlerinden faydalanmak gerekecektir.

 Yapılacak doğru egzersizlerle karın formuna kavuşacak ve sarkmalarda söz konusu olmayarak, kısa sürede istenen görüntüye ulaşılabilecektir. Zayıflatıcı korse ismi ile satılanlarda içinde olmak üzere bu amaca hitap eden korselerin zayıflatıcı etkisi olmamakta ve karın kaslarına etki etmemektedir. Bu korseler doğum sonrasında sarkmaları değiştirmeden ve karındaki yağları eritmeden sadece vücutta bulunduğu süre içerisinde iyi görüntünün kazanılmasına yarar sağlayabilecektir.

    Gebelik döneminde kiloların alımı ile kasların zayıflayıp etkisini kaybetmesi, korse kullanarak bu duruma çözüm getirmeye çalışmak yanlış bir tutum olacaktır. Kaslar takılan korse ile güçlenmeyecek, bu anlamda etkin bir işlem olmayacaktır. Kalıcı etkiler sağlayabilmek adına anneler beslenmelerine büyük ölçüde dikkat ederek mümkün olduğunca karın egzersizlerinden faydalanmalıdırlar. Ancak bu şekilde etkin bir kilo kaybı sağlanabilecek ve sarkmaların önüne geçilebilecektir. Kasların güçlenmesinde en önemli etken doğru uygulanmış yapılandırıcı egzersizlerdir. Bu hareketler yapılırken yardım almak gerekebilir. Yanlış yapılacak karın egzersizi dikişlere zarar verebilecek ve kötü sonuçlar doğurabilecektir.

Normal doğum ve sezaryen doğumundan sonra korse kullanımı uygun görülmemektedir!

Korselerin vücutta uzun süre fazlaca kalmaları kişinin bel sağlığına zarar verebilecektir. Bu ürünler bel bölgesindeki kasları saracak ve havasızlıktan ötürü bu kaslar olumsuz olarak etkilenerek bel için zararlı etkiler getirebilecektir.

 Eğer kullanmak arzu edilmişse kadın doğum uzmanına sorarak kullanmak ve etkileri için fikir almak en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda en fazla gün içinde birkaç saat kullanmak ve gece korse ile yatmamak gerekecektir.

Vücudunu tanımayan insanların doğumdan sonra korse kullanmaları ortopedik anlamda da sıkıntı getirebileceği için böyle sıkıntısı olan kişiler ortopedi uzmanına danışmalı ve o yönde korseler kullanmalıdır. Gerekli durumlarda pamuklu ve iyi içerikte korseleri hekim önerebilecektir.

Ayrıca en önemli hususta gebelik döneminde korselerin kesinlikle kullanılmamasıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.