Sezaryenin faydaları ve avantajları nelerdir ?

08.05.2013
113
A+
A-
Sezaryenin faydaları ve avantajları nelerdir ?

 Sezaryen doğumun anne ve bebek açısından nasıl faydaları vardır?

       Genel olarak sezaryen doğumlar anne adayının karın boşluğundan rahim’e geçilir ve rahmin açılması ile bebek doğurtularak dünyaya getirilir. Günümüzde sezaryen doğumları oldukça artış göstermektedir. Hem anne hem de bebek açısından faydaları vardır. Genellikle sezaryen doğumun anne açısından faydası çok fazla acı çekmemesidir. Çoğunlukla anne acı çekmek istemediği için ve normal doğum yapmaktan korktuğundan dolayı sezaryen doğuma yönelmektedir.
Sezaryen doğumun bebek için en önemli faydası ise hiçbir şekilde bebek riske girmez ve tehlike çok az yaşanır. Çünkü bebek annenin karın boşluğundan oldukça kolay çıkarılmaktadır. Ayrıca sezaryen doğumun en büyük hedefi ise doğan bebeklerin hiçbir şekilde akıl ve zekâ bakımından geride kalmamasını sağlamaktır. Bebek annenin karnında uterusun içersinde bulunmaktadır. Bebek annesine göbek bağı ile plasentanın aracılığı ile bağlı durumdadır. Anne adayında doğum süreci başladıktan sonra sancılar sebebi ile göbek kordonu sıkışabilmektedir, bu sebepten dolayı oksijen ve kan miktarı azalabilmektedir.
Bu sebepten dolayı bebeğin beynindeki hücreler ölmeye başlar. Eğer bu durum hemen fark edilmez ise gerçekleşen beyin hücrelerinin ölüm sebebi ile bebek hayatının geri kalan kısmını geri zekâlı ya da sakat olarak geçirebilmek zorunda kalmaktadır. Ayrıca bebekte meydana gelen bu problem bazen fark edilemeyecek kadar hafif geçer. Genellikle bebek büyüdükten ve okula başladıktan sonra bu geri zekâlılık problemi ortaya çıkmaktadır. Derslerinde ve sınavlarında yeteri kadar başarılı olamaz.
Çoğunlukla sezaryen doğumları eğer anne adayının normal doğum yapmasını engelleyecek durum söz konusu ise, bebek ya da annenin durumu için risk taşıyan durumlarda genel olarak sezaryen doğumuna başvurulmaktadır. Ancak hiçbir şekilde risk taşıyan bir durum yok ise normal doğum yerine sezaryen doğum bir avantaj sağlamaz. Sezaryen doğumun en büyük faydalarının arasında bebek açısından oldukça rahat geçmesidir. Eğer anne karnındaki bebek iri ise sağlıklı bir doğum yapmak için sezaryen büyük avantajdır.

Sezaryen doğumun anne ve bebek açısından avantajları nelerdir?

       Sezaryen ile doğum genel olarak bir karın ameliyatıdır. Karın batının boşluğundan girilerek rahim açılır ve bebek doğurtulur. Ancak şunu unutmamak gerekir çoğunlukla sezaryen ameliyatında narkoz sebebi ile oluşacak riskleri önceden bilmek gerekir. Sezaryen doğumlarının en büyük avantajından biriside bebeğin açısından oluşabilecek risklerin en aza inmesidir. Sezaryen doğumunda normal doğum il karşılaşılacak riskler ile neredeyse karşılaşılmamaktadır.
Anne ve baba adayı bebeğin bu riskleri yaşamasını istemediği için genellikle sezaryen doğumunu tercih etmektedir. Ayrıca sezaryen doğumlarında bebek doğumun ilk günlerinde solunum problemleri yaşayabilmektedir. Ancak sadece sezaryen de değil normal doğumda da bebek doğduktan sonra solunum sıkıntısı yaşabilir. Ama korkmayın! Bu durum geçicidir. Genel anestezi verilerek yapılan sezaryen ameliyatında anne adayı doğumun ardından kendine geldikten sonra ağrı hissedebilir.
Anesteziden ayılma zamanı ise 1-2 saat arasındadır. Ancak epidural anestezi ile sezaryen doğumlarında anne adayı doğumdan sonra ağrı şikâyeti yaşamaz. Çoğunlukla doğumdan sonra anne adayı 2 gün hastanede kalmalıdır. Kesi yerlerinin iyileşmesi ise 3 ile 7 gün arasında olmaktadır. Bu süreçte anne bazı ihtiyaçlarını kendi karşılayamaz ve bir yardımcıya ihtiyaç vardır. Çok nadirde olsa bazı anne adayları sezaryen ile doğum yaptıktan sonra dikiş yerlerinde iltihaplanma durumu yada kan birikimi sebebi ile dikişin açılması durumu ile karşılaşılabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.