Sezaryen sonrası normal doğum

05.01.2015
147
A+
A-
Sezaryen sonrası normal doğum

Sezaryen sonrası normal doğum olur mu ?

       Bir zamanlar, önceden sezaryen ile doğum yapmış bir kadının, takip eden doğumu vajinal yolla yapamayacağına inanılırdı.Bu konuda teori, kasılmaların neşterle kesilen bölgeye yapacağı baskının rahimde yırtılmaya yol açarak anne ve bebeği tehlikeye atacağı yönündeydi.Bu argüman, rahimde yapılan kesilerin çoğunun yukarıdan aşağıya rahimin ortasından yapıldığı ve en zayıf kısmında iz bıraktığı zamanlarda geçerliydi.

sezeryan-kesisiGünümüzde yatay kesme işlemi neredeyse dünyaca kabul görmüş bir yöntemdir.Bu tür kesme işleminde rahmin sadece güçlü olan aşağı kısmına dikiş atmak gerekmektedir.

       Takip eden doğumlarda uterusun yırtılma riski şuankinden daha düşük olmasına rağmen uzmanlar bu konuda, olası acil bir durumda hemen müdahale edebilmeniz için, sezeryan sonrasında bir
normal doğumun tam teşekküllü bir hastanede olmasını tavsiye etmektedirler.Anne ve bebek için yoğun bakım ünitesine sahip bir hastanede yapılması gerekir.

       İkinci bir sezaryen ancak iyileşme göstermemiş ve sezaryena neden olmuş probleminizin varlığını koruması veya sözü geçen problemin kendini tekrar ettiği durumlarda gereklidir.Örneğin ciddi bir kalp rahatsızlığınız varsa , çoğu doktor normal yolla doğum yapmanızı riskli bulacağından sezaryen doğumu tercih edeceklerdir.

      bas-pelvic-uygunsuzlugu İlk doğumda sorun olan bebeğin başı ile pelvis uygunsuzluğu; yani bebeğin başı ile annenin doğum kanalını oluşturan pelvik yapılar arasındaki uygunsuzluk ikinci doğumda da sezaryena ihtiyaç duyulacağını göstermez.İkinci bebeğinizin büyüklüğüne bağlı olarak doktorunuzun da onayıyla normal yolla doğum yapmayı deneyebilirsiniz.Yapılan araştırmalar ilk doğumunda baş pelvis oransızlığı ile teşhis edilip sezaryenla doğum yapmış bazı bayanların bir sonraki gebeliklerinde daha büyük bir bebeği normal yolla dünyaya getirdiklerini göstermektedir.

       Preeklampsi, doğum esnasında bebeğin sıkıntı içinde olması, plesanta previa ve bebeğin ters bir pozisyonda olması, sezaryen doğumu gerektiren durumlardır.İlk hamilelikte meydana gelen bu durumlar ikinci hamilelikte ortaya çıkmayabilir ve iyi bir destekle sezaryen sonrası normal doğum yapabilirsiniz.

       Türkiye’de çoğu doktor sezaryen sonrası doğumlarda gerek hastanenin yetersizliği gerekse annelerin endişelerinden dolayı anne adayına normal doğum konusunda şans vermeyip direk sezaryen doğumu tercih etmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Melahat kesnik dedi ki:

    Benimde ilk dogumum sezaryen oldu ikincisini istedimki normal olsun tabi doktor lar olmaz deyip konu kapattılar böyle birşey kesinlikle olmaz diyip bıraktılar 7 yıl aradan sonra hamileyim normal doğum olmasını çok istiyorum ancak doktorlar duymamazliktan geliyorlar olmaz diyip kestiryorlar sezeryan çok zor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.