Şiddetli adet ağrılarının nedenleri  nelerdir ?

11.08.2015
21
A+
A-
Şiddetli adet ağrılarının nedenleri  nelerdir ?

Dismenore  günlük yaşam düzenini etkileyecek şekilde şiddetli , ağrılı adet ağrıları görmek demektir.Genellikle bu ağrı kanama başlamadan bir iki saat önce başlar ve 12 saat içinde en yüksek dereceye ulaşır.Genel olarakda bu kanamanın ağrılı olmasıyla beraber ;

  • Bulantı
  • Kusma
  • Karında ağrı, kramp
  • Bele ve kasıklara ve bacaklara vuran ağrı görülebilir.
  • Çok nadirde olsa bayılma gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Dismenore çeşitleri
Primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere iki farklı tip dismenore vardır.

Bir çok Dismenore vakaları genel olarak fizyolojik dediğimiz Primer Dismenore  yani altta yatan herhangi bir organik nedene bağlı olmayan Dismenore dir.Bu ağrılı adet görmenin altında yatan neden fizyolojik olarak rahimden ve rahim içinden salgılanan prostaglandin denilen maddelerin salgılanmasıdır.Bu maddeler nedeniyle kişinin ağrı eşiğine de bağlı olarak çok ciddi ağrılar meydana gelebilir. Genellikle bu tür ağrıların tedavisinde ağrı kesiciler kullanmak özellikle adet başlamadan bir kaç gün önce alınabiliyorsa bu dönemde başlamak

Çok şiddetli hastalarda ise yumurtlamayı bloke ederek Prostaglandinlerin salınmasını ortadan kaldırmak amacıyla sırf bu nedenle tedavi amaçlı doğum kontrol hapları kullanılabilir.

Primer Dismenore‘nin yanında birde Sekonder dismenore dediğimiz altında yatan bir nedene bağlı olan ağrılı adet görmek vardır.Bunun bir çok nedeni olabilir. Başlıcaları

  • Genital enfeksiyonlar
  • Enfeksiyonlara bağlı gelişen karın içinde yapışıklıklar
  • Rahim içinde oluşmuş yer kaplayan miyomlar
  • Rahim içindeki polipler
  • Yumurtalık kistleri (özellikle çikolata kisti ) gibi nedenlerden dolayı çok ciddi ağrılar oluşabilir.

Dismenore tanısı koyulurken hastanın belirtileri ve tıbbi hikayesi ve pelvik muayenesi sonucu tanı koyulabilir.Bunların sonuçlarına dayanarak rahim ağzından sürüntü alaınması (smear), laboratuvar testleri ve ultrason muayenesi gibi bazı ek testler istenebilir. Bazı olgularda laparoskopi olarak adlandırılan cerrahi işlem uygulanabilir.

Şiddetli adet ağrısı görülme durumunda eğer altta yatan bir Sekonder  Dismenore varsa bunun mutlaka tanısının konulması ve bu tanıya yönelik bir tedavi uygulanması gerekir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.