Sigara kısırlık yapar mı ?

07.04.2013
44
A+
A-

SİGARA KISIRLIK YAPAR MI?

 Birçok yapılan bilimsel araştırmaya göre sigara tüketimi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu sağlık sorunları arasında en önemlilerden bir tanesi de kısırlığa neden olmasıdır. Ayrıca sigara tekrarlayan düşüklere ve doğan bebeklerde gelişim bozukluklarına da neden olan bir faktördür. Sigara üreme sistemini olumsuz etkileyerek kısırlığa yol açtığı için anne ve baba olmak isteyen çiftlerin öncelikli olarak sigarayı bırakmaları gerekir.

         Gebelikte sigara tüketiminin neden olduğu sağlık problemleri kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları olarak sıralanabilir. Ayrıca doğurganlık kabiliyetinde de olumsuz etkilere yol açan sigara bu kadar olumsuzluğa rağmen pek dikkate alınmadan hala tüketilmektedir.

 Sigara tüketmenin kadın üreme organları üzerindeki olumsuz etkileri…

 Yapılan araştırmaların neredeyse bütünü sigara tüketmenin gebeliğin sağlanabilmesi üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamış durumdadır. Sigara tüketenlerde tüketmeyenlere oranla kısırlık olasılığı ile daha çok karşılaşılmaktadır. Çiftlerden her hangi birinin aktif bir şekilde sigara tüketmesi doğurganlık özelliğinde olumsuz etkileri doğurmaktadır. Sigara tüketimi kadının yumurtalıklarına zarar vermekte ve görülen zararın ise sigaranın ne kadar içildiğine göre farklılık göstermektedir. Sigara tüketimi yumurta ve üreme fonksiyonunda kayıpların oluşmasını hızlandırmakta ve erken menopoza neden olmaktadır. Ayrıca sigara içilmesine rağmen gebe kalanlarda erken doğum, tekrarlayan düşük ve gelişmemiş bebekler ile karşı karşıya kalınabilir. Ani bebek ölümleri de sigara ile alakalı gelişebilir.

 Sigara tüketimi kısırlık tedavilerinde de olumsuz sonuçlara neden olmaktadır…

Sigara tüketenler gebe kalabilmek için sigara tüketmeyenlere oranla daha fazla deneme ile karşı karşıya kalmaktadır.
Tüp bebek tedavileri sigara içen kadınlarda başarısızlık ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yardımcı üreme tedavileri ile gebe kalacak kadınların tedaviye başlamadan en az 2 ay önce sigarayı bırakması ve tedavi boyunca kullanmaması gerekir. sigaranın bırakılması ile tedavinin başarısı artırılabilinir. uzun süredir sigara kullanımının yumurtalık fonksiyonlarında oluşturabileceği ve geri dönüşümü olmayan etkiler bırakmasına karşın sigaranın bırakılması ile üreme fonksiyonundaki hasarlar kısmen de olsa düzeltilebilmektedir.

 Tüp bebek denemelerinde;

        • Sigara tüketen anne adaylarının yumurtalıklarını uyarmak amacı ile daha yüksek dozlarda ilaç kullanmak zorunda kalınır

        • Sigara kullanan anne adaylarından toplanan yumurta miktarı daha az olmaktadır

        • Sigara kullananlarda sürekli başarısız gelişen tedaviler nedeni ile deneme sayısı daha fazla olmaktadır

        • Sigara kullanan anne adaylarında tüp bebek tedavisinin iptal edilmesi söz konusu olabilir

        • Sigara kullanan anne adaylarında embriyonun rahme tutunma olasılığı daha düşük olarak kabul edilmektedir

        • Sigara kullanan anne adaylarında oluşan
gebeliklerin düşükle sonlanması daha yüksek ihtimallerdedir.

 Sigara tüketiminin erkek üreme organları üzerindeki olumsuz etkileri…

Sigara kullanan erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Ayrıca spermlerde şekil ve hareket bozukluklarının da ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bu nedenle sigara tüketiminin erkeklerde de kısırlığa yol açtığı düşünülmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Linay dedi ki:

    Sigara kısırlık yapıyor eşim bu nedenle tedavi gördü ve sonrasında elektronik sigara ovale ile de sigarayı bıraktı..Şuan ikizlerimiz var..Selin ve Berk…Sigara herşeye zarar, çocuğunuza, size kesenize..hele siz sigara içmiyorsanız ve eşiniz içiyorsa tam bir kabus oluyor aman diyorum uzak durun..

    1. blank Emos dedi ki:

      Peki o elektronik sigarayı nerden alırız bizim burası küçük yer olduğu için bulmak z imkansız bende 8 yıldır bebek istiyorum eşim içiyor bana yardımcı olur musunuz lutfen

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.