40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

SIK ADET GÖRME SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

SIK ADET GÖRME SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

SIK ADET GÖRME SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

Normal kadınlarda adet görme süreleri kişiden kişiye değişen bir durum olmakla birlikte;21-35 gün arasında görülen adetler normal kabul görmektedir.

Regl kanamalarının olması gereken zamandan önce gelmesi ve 21 günden kısa sürede adet kanamalarının görülmesi sık adet görülmesi şeklinde ifade edilir. Bu şekilde adet gören kadınlar ayda iki defa adet gördüklerini düşünürler. Çünkü temiz kalınacak gün sayısı çok kısalmış ve dengesizlik söz konusudur.

Sık adet görmenin sebepleri:

Kadınlarda sık adet görme sıkıntısı belirli hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar; polip ve miyom gibi hastalıklardır. Aynı zamanda hormonal dengesizlikte adetin sık görülmesinde sebeptir. Kadınların biyolojik yapısını ruhsal durumları da etkileyebilmektedir. Stres ve yaşamsal bir takım sıkıntılar adetin öne alınmasına neden olabilir. Kadınlar da sık rastlanan bir hastalıkta guatrdır. Guatr hastalığı da hormonsal açıdan kadını etkilediği için adet düzeninde sapmalara yol açabilir.

İlk defa regl olan genç kızlar için adet sıklığı tam kestirilemeyebilir. Çünkü henüz yumurtalıklar tam düzenli çalışmıyor olabilir. Bu dönemde de sık adetgörülme olasılığı vardır.

Teşhis ve tedavinin sık adet görme de önemi:

Sık adet gören hastalar bu açıdan incelenmelidir. Kaynağın bulunması için kadın doğum uzmanına başvurmakta yarar vardır. Kadın doğum uzmanı sık adet gören kadının önce hikayesini dinler veSonrasında; hormonsal açıdan kadını inceleyerek ultrason ile kan tetkiklerine göre sebebe yönelik tedaviye karar verir. Eğer sebep stres ise psikolojik açıdan hasta desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Hormonal dengenin mevsim geçişleri gibi bazı dönemlerde farklılık göstermesi de doktorun düşüneceği bir durumdur. Ancak sebep kronikleşmiş bir rahatsızlık ise kadın doğum uzmanı ona göre program oluşturacaktır.

Yumurtalıklarda kist, miyom gibi durumlarla karşı karşıya kalınmışise kişinin doğurganlığı açısından önemlidir. Bu hastalıklar ultrason ile teşhis edilecek ve uygun tedavi sonrasında sık adet görme durumu ortadan kaldırılabilmektedir.

Sık adet gören kişiye doktor; adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi uygulayabilir.

Sık adet görme sonrası neler yaşanır:

sik-adet-sonrasiSık adet görme kişinin psikolojisini bozan bir durumdur hasta durmadan kan kaybetmektedir. Bu durumda halsiz ve bitkinlik gözlemlenmektedir. Ayrıca beklenmeyen günlerde kanamanın olması kadını zor durumlara da düşüren bir sorundur. Sık adet görme sıkıntılarında en belirgin yan etki; kuşkusuz kan kayıpları sonucu hemoglobin değerlerinin düşmesidir. Düşen hemoglobin, hastanın hayati fonksiyonlarını etkileyebilecek düzeyde olabilir.

Özellikle menopoza girmiş kadınlarda görülen; adet kanamaları gibi düşünülen ve sıksık gelenkanamalarhastanın ilerleyen yaşı açısından da oldukça risk oluşturmaktadır. Kadınlarda hemoglobin düzeyi erkeklere nispeten daha düşük orandadır. Adet kanamalarının sıklaşması kadının dengesini bozan bir problemdir. Menopozdan sonra görülen kanamalar; rahim kanserinin belirtisi olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

 

Bu Haber 154.840 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.02.2013 Paz 08 : 3

YORUM YAZ
  1. aysee dedi ki:

    16 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır regl oluyorum kist olduğu söylendi kontrollere gittim vs sık sık düzensizlikler oluyor bazen 2-3 gün arayla bazen 1 hafta arayla şuan da bir hafta önce bitmişken tekrar görmeye başladım sebepleri neler olabilir ya da neler yapmalıyım

  2. Senem dedi ki:

    Benim bu ay ile gecen ay arasindaki adet donemi arasindaki sure 16 gun suan 8.gunum ve adetim bitmedi.dermoid kistim mevcut solda.ama bu kist yillardr var daha once cikolata kistim vardi op alindi.bu kist icin op yapmiyolar.rezervi azaltiyor diye.sizce bu sy neden adet arasi surem dustu.normalde 27 ile 30 arasidir .sizce ustune gormus olma ihtimali olabilirmi.

  3. Ümmü zer dedi ki:

    Her ay 30 da düzenli adet görüyor dum bu ay 10 gün arayla tekrar gördüm kanama ve 7 gün sürdü neden acaba hamile olma olasılığı varmıdır acaba