SIK ADET GÖRME SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

SIK ADET GÖRME SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

SIK ADET GÖRME SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

Normal kadınlarda adet görme süreleri kişiden kişiye değişen bir durum olmakla birlikte;21-35 gün arasında görülen adetler normal kabul görmektedir.

Regl kanamalarının olması gereken zamandan önce gelmesi ve 21 günden kısa sürede adet kanamalarının görülmesi sık adet görülmesi şeklinde ifade edilir. Bu şekilde adet gören kadınlar ayda iki defa adet gördüklerini düşünürler. Çünkü temiz kalınacak gün sayısı çok kısalmış ve dengesizlik söz konusudur.

Sık adet görmenin sebepleri:

Kadınlarda sık adet görme sıkıntısı belirli hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar; polip ve miyom gibi hastalıklardır. Aynı zamanda hormonal dengesizlikte adetin sık görülmesinde sebeptir. Kadınların biyolojik yapısını ruhsal durumları da etkileyebilmektedir. Stres ve yaşamsal bir takım sıkıntılar adetin öne alınmasına neden olabilir. Kadınlar da sık rastlanan bir hastalıkta guatrdır. Guatr hastalığı da hormonsal açıdan kadını etkilediği için adet düzeninde sapmalara yol açabilir.

İlk defa regl olan genç kızlar için adet sıklığı tam kestirilemeyebilir. Çünkü henüz yumurtalıklar tam düzenli çalışmıyor olabilir. Bu dönemde de sık adetgörülme olasılığı vardır.

Teşhis ve tedavinin sık adet görme de önemi:

Sık adet gören hastalar bu açıdan incelenmelidir. Kaynağın bulunması için kadın doğum uzmanına başvurmakta yarar vardır. Kadın doğum uzmanı sık adet gören kadının önce hikayesini dinler veSonrasında; hormonsal açıdan kadını inceleyerek ultrason ile kan tetkiklerine göre sebebe yönelik tedaviye karar verir. Eğer sebep stres ise psikolojik açıdan hasta desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Hormonal dengenin mevsim geçişleri gibi bazı dönemlerde farklılık göstermesi de doktorun düşüneceği bir durumdur. Ancak sebep kronikleşmiş bir rahatsızlık ise kadın doğum uzmanı ona göre program oluşturacaktır.

Yumurtalıklarda kist, miyom gibi durumlarla karşı karşıya kalınmışise kişinin doğurganlığı açısından önemlidir. Bu hastalıklar ultrason ile teşhis edilecek ve uygun tedavi sonrasında sık adet görme durumu ortadan kaldırılabilmektedir.

Sık adet gören kişiye doktor; adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi uygulayabilir.

Sık adet görme sonrası neler yaşanır:

sik-adet-sonrasiSık adet görme kişinin psikolojisini bozan bir durumdur hasta durmadan kan kaybetmektedir. Bu durumda halsiz ve bitkinlik gözlemlenmektedir. Ayrıca beklenmeyen günlerde kanamanın olması kadını zor durumlara da düşüren bir sorundur. Sık adet görme sıkıntılarında en belirgin yan etki; kuşkusuz kan kayıpları sonucu hemoglobin değerlerinin düşmesidir. Düşen hemoglobin, hastanın hayati fonksiyonlarını etkileyebilecek düzeyde olabilir.

Özellikle menopoza girmiş kadınlarda görülen; adet kanamaları gibi düşünülen ve sıksık gelenkanamalarhastanın ilerleyen yaşı açısından da oldukça risk oluşturmaktadır. Kadınlarda hemoglobin düzeyi erkeklere nispeten daha düşük orandadır. Adet kanamalarının sıklaşması kadının dengesini bozan bir problemdir. Menopozdan sonra görülen kanamalar; rahim kanserinin belirtisi olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. blank Mervenur dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben Doğum yapalı tam 4 ay olacak. Lohusalık dönemim bittikten bir süre sonra 10gün arayla hasta olmaya başladım nedeni ney ne olabilir. normal mi aceba ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   eğer emziriyorsanız, bu tür düzensiz kanamalar olabilir
   lakin sürekli tekrarlıyorsa muayene olmanız gerekmektedir
   bunun için de en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 2. blank Busra dedi ki:

  Merhaba 26 yasindayim adet aluyorum 5 gun kesiliyor 5 gun sonra tekrar kahverengin lelekenmem oluyor ve ardindan kana donusuyor 4 gun daha goryorum sonra kesiliyor ara ara kasik agrimda oluyor sebebini ck merak ediyorum

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar büşra hanım
   anlattıklarınıza göre ara kanamalarınız mevcut
   en kısa zaman da kadın doğum hekimine başvurup adetinizin 3.gününde hormon tetkiklerinize baktırmanızı, buna göre de tedavi almanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.