Sık Karşılaşılan Emzirme Sorunları

04.03.2014
18
A+
A-
Sık Karşılaşılan Emzirme Sorunları

Sık Karşılaşılan Emzirme Sorunları

Meme uçlarının acıması:Bebeğinizi emzirirken meme uçlarınız acıyabilir.Bu karşılaşılan bir durumdur ve bazı nedenleri vardır.Eğer bebeğiniz memenizi kahverengi alan olan areola ile birlikte tamamıyla emmiyorsa , sadece meme başını emiyorsa , meme ucunuz ezilebilir ve yara oluşabilir.Bunun yanı sıra giydiğiniz giysiler de meme uçlarınızı tahriş edebilir.Sütyeninizin altına , meme ile kumaş arasına takacağınız meme ucu aplikatörleri ağrınızı biraz azaltabilir.Göğüsleriniz yara olsa bile emzirmeye devam etmeniz en iyisi olacaktır.

Tıkanan süt Kanalları : Memelerde üretilen süt , ince kanallarla meme başına ulaştırılır.Bu süt kanalları bazen tıkanabilir.Tıkanan kanal, sütün rahatça akmasını engelleyebilir ve memenin bazı kısımlarının hassaslaşmasına ve sertleşmesine neden olabilir.Bu durum , emzirdikten sonra daha da ağrı verici olabilir.Tıkanan süt kanalları , emzirmeye sık sık devam ettiğiniz sürece genellikle kendiliğinden iyileşir.Eğer kendiliğinden geçmezse , sorunlu bölgeye ılık kompres uygulayabilir veya göğsünüzü ılık suyun altına tutabilirsiniz.Hassaslaşan bölgeye masaj yaparken bir yandan da sütünüzü sağmak veya emzirmek de işe yarayabilir.

Meme enfeksiyonları: Tıkanmış süt kanallarının üzerine enfeksiyonun eklenmesi ile memelerde sertleşme , kızarma ve hassasiyet ortaya çıkabilir.Bu duruma mastit deniz.Annede ateş de meydana gelebilir.Mastit emzirmeye engel değildir.Yine de böyle bir durum ile karşılaşırsanız doktora başvurmalısınız.Doktorunuz antibiyotik tedavisine başlamak isteyebilir.Memede enfeksiyon gelişmişse , emzirmeyi bırakmanız durumunda kötüleşebilir.Merak etmeyin ,enfeksiyonu bebeğinize bulaştırma ihtimaliniz yoktur.

   
    Enfeksiyondan korunmak için , sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın, stresten uzak durmak için bol bol dinlenin ve bağışıklık sisteminizin en iyi seviyede çalışmasını sağlayın.Dar ve sıkı, özellikle de altında teli olan sütyen modeli kullanmaktan kaçının çünkü bunlar süt akışını bloke eder.Bu da enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.Tıkanmayı önlemek için göğüslerinizi düzenli bir şekilde boşaltmayı ihmal etmeyin.Her emzirmeden sonra göğüs uçlarınızın bir kaç dakikalığına kuru havayla temas etmesini sağlayın.


Eğer soğuk algınlığına yakalanırsanız veya bir virüs kaparsanız yine de emzirmeye devam edebilirsiniz.Bu durumlarda doktor tarafından ilaç yazılması gerekirse doktorunuza emzirdiğinizi söyleyin ona göre uygun bir ilaç yazar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.