Sık sık birliktelikte bulunmak gebeliği engelliyor mu ?

14.04.2016
19
A+
A-
Sık sık birliktelikte bulunmak gebeliği engelliyor mu ?

Soru : Eşim ve ben artık bir bebek sahibi olmak istiyoruz. Ancak bu amaçla sık sık birliktelikte bulunmamıza rağmen, bir türlü gebe kalamadım. Bir arkadaşımdan duyduğuma göre, sık sık birliktelikte bulunmak spermin kalitesini düşürüyormuş. Bu doğru mu ?

Cevap : Her gün yada sık sık birliktelikte bulunmak sperm sayısında bir azalma olabilir. Bu gibi durumlarda erkeğin sperm torbalarında sperm miktarı düşer. Spermlerin sayıca uygun hale gelmesi için, erkeğin 2-3 gün beklemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelik şansını artırmak için ideal olanı; yumurtlama döneminde gün aşırı birlikteliktir. Birlikteliğin az olması da, sperm sayısının düşmesine yol açabiliyor. Uzun süre birliktelik olmadığında sperm torbasında biriken spermler zamanla ölüyor. Sperm kalitesini doğru ölçmek için 3-7 günlük bir cinsel perhiz süresinin sonunda test yapılır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.