Smear Testi – Rahim Ağzı Kanser Taraması

14.09.2013
19
A+
A-
Smear Testi – Rahim Ağzı Kanser Taraması

Smear Testi – Rahim Ağzı Kanser Taraması

        Günümüzde erken tanı birçok hastalığın henüz meydana gelmende önlenmesinde büyük ve önemli bir rol oynamaktadır. En ciddi rahatsızlıklar bile vücutta oluşmalarından seneler önce kendilerini belirli şekillerde gösterdiklerinden bazı test ve incelemeler sonucunda ortaya çıkmadan gerekli önlemler alındığında çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilecek rahatsızlıkların engellenmesi mümkün olmaktadır.
Smear Testi veya diğer adı ile PAP Testi bu anlamda kadınların en büyük yardımcısı konumundadır. Basitçe rahim ağzından sürüntü şeklinde örnek alma işlemi olan test rahim ağzı kanseri yani serviks kanseri için en kolay ve etkili tarama yöntemi olarak bilinmektedir. Benzer yöntemlerde kullanılan patolojik testlere nazaran kişiye hiçbir şekilde zarar vermemesi ve yalnızca 1 ilâ 2 dakika sürmesi sebebi ile rahatlıkla uygulanabilmekte ve verdiği sonuçlar kişinin gelecek yaşamı için oldukça önemli olmaktadır. Bu testi yaptırmaktaki temel gaye rahim ağzında bulunan ve seneler içinde çeşitli faktörlerden veya kendi kendine kansere dönüşme riski taşıyan lezyonların tespitini sağlayarak henüz bu şekilde bir değişime uğramamışken tedavisi sağlamaktadır.


Smear testi zor bir test midir?

        Smear testi oldukça rahat ve kolay biçimde yapıldığından herhangi bir endişeye gerek duyulmamaktadır. Rahim ağzından bir çubuk yardımı ile jinekolojik muayene içinde cam bir kaba örnek alınır. Tıbbi bir sprey yardımı ile alınan bu hücreler sabitlenerek patolojik incelemeye gönderilir ve kısa bir sürede sonuca ulaşılır. İşlemin bu denli basit ve acısız olması sebebi ile ilk defa yaptıracaklar da gönül rahatlığı ile uygulayabilmektedirler.

Smear testi ne zaman yapılmalıdır?

        Uzmanların önerileri ışığında Smear Testi kişinin ilk cinsel ilişkisini izleyen üç yıl içinde veya en geç 21 yaşlarında uygulanmalıdır. Genç yaşlarda her yıl bir kere olmak üzere uygulanacak testlerin pozitif çıkması durumunda yoğun risk taşımayan grupta olunduğu anlaşılmakta ve test periyotları üç yıla çıkabilmektedir. Bu periyot bozulmadan yetmiş yaşına kadar devam eden kontrollere bu yaşta son verilir. Herhangi bir olumsuz durumdan dolayı testi uzun bir süre aksatanların aralığı en fazla beş seneye çıkarmaları tavsiye edilmektedir. Ülkemizde uygulanan programda ise 30 ilâ 35 yaş arası başlanan testler her beş senede bir yapılmaktadır.

Smear testi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

       Smear Testinin uygulanması her ne kadar kolay ve basit olsa da kişinin test öncesi dikkat etmesi gereken ufak detaylar bulunmaktadır. Smear Testi’nin uygulanmasından iki gün önceye kadar hiçbir şekilde sprey, krem, tampon ve benzeri ürünler kullanılmamalı ve cinsel birleşme yaşanmamalıdır. Aynı zamanda adet döneminde akan kan testin değerleri hakkında yanıltıcı olabileceğinden bu dönemin tamamen bitmesi beklenmelidir.

En çok karşılaşılabilecek olumsuz vakalar hangileridir?

        Oluşabilecek olumsuz durumların en çok karşılaşılanı ASCUS olarak bilinen ve belirli olmayan hücre değişiklikleridir. Serviksi kaplayan yassı epitelyum hücrelerde meydana gelen bozulmaları içeren bu rahatsızlık genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Kansere dönüşme ihtimali oldukça az olan hastalık bazı durumlarda bulunmadığı halde de testte görülebilmektedir. Emin olmak için bu sonuç alındıktan sonraki üç test 4 ilâ 6 ay aralıklar ile tekrarlanmalı ve üç defa negatif sonuç alınıncaya kadar devam edilmelidir. Bozulmanın meydana geldiğinden emin olunduktan sonra hastaya kolposkopi yöntemi uygulanarak rahatsızlığın nerde olduğu kesinleştirilir ve biyopsi yöntemi ile örnek alınır. Bu soru menopoz döneminde de gerçekleşebilmektedir.

       Düşük değer squamöz intraepitelyal lezyon veya kısa adı ile HGSIL olarak bilinen hücre değişikliği sık meydana gelmese de kolposkopi ve biyopsi gerektirebilecek bir durumdur. Kansere dönüşme riski az olduğundan ciddiyet taşımamaktadır. Fakat diğer bir tür olan yüksek değer squamöz intraepitelyal lezyonun mutlak suretle patolojik incelemeye tabi tutulması gerekmektedir ve kanser riski diğer rahatsızlıklara göre fazladır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.