Sperm dışarı akarsa gebeliğe engel olur mu ?

03.05.2013
1.094
A+
A-
Sperm dışarı akarsa gebeliğe engel olur mu ?

SPERMLERİN VAJİNADAN DIŞARI AKMASI GEBELİĞİ ENGELLER Mİ?

    Halk arasında yaygın fakat yanlış bir inanış vardır.Cinsel birliktelik sonrasında spermlerin vajinadan dışarı çıkması ile kısırlık olabileceğine dair söylentiler dolaşmaktadır.Oysaki spermlerin ilişkiden sonra bir kısmının dışarı çıkıyor olması normal bir durumdur. Vücutta da fiziki kurallar geçerlidir. Bu kurallardan kaynaklı spermin bir kısmı vajina içerisinde ilerleyerek rahme kadar gidebilecektir. Bir kısmı da ister istemez dışarı çıkabilecektir. Zaten normal bir durum söz konusu ise milyonlarca sperm olabilecektir ve bir tane spermin yumurta ile buluşması sonrasında gebelik meydana gelecektir.

Spermlerin vajinadan çıkması ile gebelik ilişkilendirilebilir mi?

    Bazı çiftlerin gebe kalması daha zor olabilir. Erkeğe ait kısırlıkta sperm sayısı beklenenden az olabilir ve bir tanesi bile muhakkak çok değerlidir. Aynı şekilde kadına ait üreme sistemi de çok değişiktir. Rahim ağzı darlıkları, tüplerde tıkanıklık, enfeksiyonlar, yaralar, yumurtlama sıkıntıları kadının yumurtasının sadece bir tane sperme ihtiyacı olmasına rağmen bu canlı spermin ölmesine neden olabilir ya da türlü nedenlerden dolayı ulaşımı mümkün olmayabilir.

    İlişki esnasında erkekte boşalma anında bulunan sıvıya semen ya da meni ismi verilmektedir. Bu sızı içerisinde ortalama; 50- 100 milyon tane sperm örneği bulunması normal görülür. Gebe kalabilmek için sadece bir tane canlı ve kaliteli sperme ihtiyaç vardır. Birleşme sonrasında kadının belinin altına yastık konulması ve yarım saat kadar yataktan kalkmaması pratikte uygulanan durumlardır ancak bilimsel olarak tam bir açılımı yoktur. Eğer normal yollardan gebelik elde edilemiyorsa çok daha kapsamlı fikirler ve tedaviler geliştirilmelidir. Korunmasız ilişkiler esnasında bir yıl normal koşullarda gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Bu aşamada çiftler bebek sahibi olamamışlarsa bunda nedeni spermin vajinadan çıkışına bağlamaları yanlış olacaktır. Düşünülmesi gereken çok daha kapsamlı konular olacağı için kadın doğum uzmanı ile iletişime geçmelidirler.

   

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. blank Melek dedi ki:

  Merhaba benim adetim 6 kasim baslamisti 15 kasim eşimle birlikte olduk yumurtlama gunume 4 gun once sence hamile kalabildim mi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar melek hanım
   Korunmasız her ilişki sonrasında elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz
   Adet gecikmeniz olur ise test yapmanızı öneririm

   1. blank Melek dedi ki:

    Merhabalar ayin 17sinde esimlen beraber olmustuk ama bir gun sonra sperm disari cikti akti sence hamile kalamamismiyim cok korkuyorum

   2. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar melek hanım
    Dışarı çıksın sorun değil
    O anda spermler içeriye yumurtaya ulaşmış oluyor

 2. blank Ayşe Sarıgül dedi ki:

  Eşim ile ilişki anında eşim boşalması hemen dışa akıyor ıslaklık çok oluyor hamilelikte engel mi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım
   Engel değildir

 3. blank Hasret dedi ki:

  Merhabalar biz eşimle cocuk istiyoz ama eşimle ilişkiye girdikten sonra ertsi gun spermi dışarı akiyo bunun nedeni ndr acaba?? Hamile kalabilcekmiyim.sizce??

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar hasret hanım
   Sprem içeriye girdiği an yolunu bulur endişe etmeyin
   Akmasında bir problem yoktur

 4. blank Hilal dedi ki:

  İlişkide sperm vajinada kalıp bir gün sonra akma Durumu olabilir mi ? Yok hemen çıkarımı durmadan

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Hilal hanım
   Genel olarak eş zamanlı olarak akar

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.