Sperm dışarı akarsa gebeliğe engel olur mu ?

03.05.2013
439
A+
A-
Sperm dışarı akarsa gebeliğe engel olur mu ?

SPERMLERİN VAJİNADAN DIŞARI AKMASI GEBELİĞİ ENGELLER Mİ?

    Halk arasında yaygın fakat yanlış bir inanış vardır.Cinsel birliktelik sonrasında spermlerin vajinadan dışarı çıkması ile kısırlık olabileceğine dair söylentiler dolaşmaktadır.Oysaki spermlerin ilişkiden sonra bir kısmının dışarı çıkıyor olması normal bir durumdur. Vücutta da fiziki kurallar geçerlidir. Bu kurallardan kaynaklı spermin bir kısmı vajina içerisinde ilerleyerek rahme kadar gidebilecektir. Bir kısmı da ister istemez dışarı çıkabilecektir. Zaten normal bir durum söz konusu ise milyonlarca sperm olabilecektir ve bir tane spermin yumurta ile buluşması sonrasında gebelik meydana gelecektir.

Spermlerin vajinadan çıkması ile gebelik ilişkilendirilebilir mi?

    Bazı çiftlerin gebe kalması daha zor olabilir. Erkeğe ait kısırlıkta sperm sayısı beklenenden az olabilir ve bir tanesi bile muhakkak çok değerlidir. Aynı şekilde kadına ait üreme sistemi de çok değişiktir. Rahim ağzı darlıkları, tüplerde tıkanıklık, enfeksiyonlar, yaralar, yumurtlama sıkıntıları kadının yumurtasının sadece bir tane sperme ihtiyacı olmasına rağmen bu canlı spermin ölmesine neden olabilir ya da türlü nedenlerden dolayı ulaşımı mümkün olmayabilir.

    İlişki esnasında erkekte boşalma anında bulunan sıvıya semen ya da meni ismi verilmektedir. Bu sızı içerisinde ortalama; 50- 100 milyon tane sperm örneği bulunması normal görülür. Gebe kalabilmek için sadece bir tane canlı ve kaliteli sperme ihtiyaç vardır. Birleşme sonrasında kadının belinin altına yastık konulması ve yarım saat kadar yataktan kalkmaması pratikte uygulanan durumlardır ancak bilimsel olarak tam bir açılımı yoktur. Eğer normal yollardan gebelik elde edilemiyorsa çok daha kapsamlı fikirler ve tedaviler geliştirilmelidir. Korunmasız ilişkiler esnasında bir yıl normal koşullarda gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Bu aşamada çiftler bebek sahibi olamamışlarsa bunda nedeni spermin vajinadan çıkışına bağlamaları yanlış olacaktır. Düşünülmesi gereken çok daha kapsamlı konular olacağı için kadın doğum uzmanı ile iletişime geçmelidirler.

   

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. blank ismail dedi ki:

  merhaba ben 8 aylık evliyim eşimle cinsel ilişkiye giriyorum çocuk olması için ama bi türlü olmuyor nedeni ne acaba bide penisin küçük olması sorunmu gebelik için spermlerde az girmesi vajinaya engelmi gebelik için ne yapmam lazım

 2. blank caresiz dedi ki:

  Slm on aylik evli bir bayanim esimle cocuk istiyoruzama olmuyor esijmin spermiografi sonuclarinda esimin spermleri zayif oldugu soylendi bunu nasil tedavi edebiliriz ve daha cabuk nasil cocuk sahibi olabiliriz

  1. blank Muhammet dedi ki:

   Keçi boynuzu aktardan alin 8 veya 9 tane ufak ufak kırın 2 bucuk su bardağı suda 3 dk kaynatin erkek sabah aksam icsin 20 gun buna devam etsin meni normale döner sizde icebilirsiniz cinselliği artırıcı özelliğide vardir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.