Sperm dışarı akarsa gebeliğe engel olur mu ?

03.05.2013
2.427
A+
A-
Sperm dışarı akarsa gebeliğe engel olur mu ?

SPERMLERİN VAJİNADAN DIŞARI AKMASI GEBELİĞİ ENGELLER Mİ?

    Halk arasında yaygın fakat yanlış bir inanış vardır.Cinsel birliktelik sonrasında spermlerin vajinadan dışarı çıkması ile kısırlık olabileceğine dair söylentiler dolaşmaktadır.Oysaki spermlerin ilişkiden sonra bir kısmının dışarı çıkıyor olması normal bir durumdur. Vücutta da fiziki kurallar geçerlidir. Bu kurallardan kaynaklı spermin bir kısmı vajina içerisinde ilerleyerek rahme kadar gidebilecektir. Bir kısmı da ister istemez dışarı çıkabilecektir. Zaten normal bir durum söz konusu ise milyonlarca sperm olabilecektir ve bir tane spermin yumurta ile buluşması sonrasında gebelik meydana gelecektir.

Spermlerin vajinadan çıkması ile gebelik ilişkilendirilebilir mi?

    Bazı çiftlerin gebe kalması daha zor olabilir. Erkeğe ait kısırlıkta sperm sayısı beklenenden az olabilir ve bir tanesi bile muhakkak çok değerlidir. Aynı şekilde kadına ait üreme sistemi de çok değişiktir. Rahim ağzı darlıkları, tüplerde tıkanıklık, enfeksiyonlar, yaralar, yumurtlama sıkıntıları kadının yumurtasının sadece bir tane sperme ihtiyacı olmasına rağmen bu canlı spermin ölmesine neden olabilir ya da türlü nedenlerden dolayı ulaşımı mümkün olmayabilir.

    İlişki esnasında erkekte boşalma anında bulunan sıvıya semen ya da meni ismi verilmektedir. Bu sızı içerisinde ortalama; 50- 100 milyon tane sperm örneği bulunması normal görülür. Gebe kalabilmek için sadece bir tane canlı ve kaliteli sperme ihtiyaç vardır. Birleşme sonrasında kadının belinin altına yastık konulması ve yarım saat kadar yataktan kalkmaması pratikte uygulanan durumlardır ancak bilimsel olarak tam bir açılımı yoktur. Eğer normal yollardan gebelik elde edilemiyorsa çok daha kapsamlı fikirler ve tedaviler geliştirilmelidir. Korunmasız ilişkiler esnasında bir yıl normal koşullarda gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Bu aşamada çiftler bebek sahibi olamamışlarsa bunda nedeni spermin vajinadan çıkışına bağlamaları yanlış olacaktır. Düşünülmesi gereken çok daha kapsamlı konular olacağı için kadın doğum uzmanı ile iletişime geçmelidirler.

   

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. blank Umuu kucuk dedi ki:

  5 gündür Eşimin Adeti Gecikdi eczaneden Test Aldık Negatif Cıktı Sizce Hamilemi.??

  1. blank admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 2. blank Sebiha Dönmez dedi ki:

  Merhabalar .5 Aralikda adet oldum .9Aralik da bitti .13Araliga kadar temiz kaldım ama 13Aralik da tekrar adetim başladı ve iki gün daha kan gelişi devam etti bunun nedeni nedir acaba?4Aylik evliyim eşimle bebek istiyoruz .Sizce bu bir rahatsizlik belirtisi mi?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Sebiha hanım
   Bu durum bir rahatsızlık olarak sayılmaz
   Lakin ara kanamalarınızın nedenini de bilmek gerekir
   En kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 3. blank Rabia dedi ki:

  Merhaba biz 5 aylık evliyiz eşim evlenmeden önce sperm sayısını ölçtürmüştü ve infertilite die bi rahatsızlığı olduğunu sperm sayısının çok az olduğunu söylemişlerdi 5 aydır korunmuyoruz çocuğumuz olurmu tedavi olmadan doktor tedavi olman gerek demiş olursan 1 yıl içinde sperm sayın artar demiş şuan çocuk olma ihtimali nedir acaba teşekkür ederim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım
   Korunmasız her cinsel ilişkiden elbetteki gebe kalabilirsiniz
   Lakin eşinizden dolayı bu durum oldukça geç ve zor olabilir

 4. blank Melek dedi ki:

  Merhaba adetime 5 gun once lekelendim kahverengi ve pembe akintim olmustu tek seferlik adetime daha 2 gun var sizce bu hamilelik belirtisi olabilirmi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar melek hanım
   elbetteki olabilir
   adetiniz gecikir ise kandan beta hcg seviyenize baktırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.