Sperm dondurma ve sperm bankası

15.03.2013
18
A+
A-
Sperm dondurma ve sperm bankası

SPERM DONDURMA-SPERM BANKASI SPERM DONDURMA


 Kriyoprezervasyon nedir?

Erkek sperminin belirli koşullarda ileride kullanılması için dondurulması işlemidir. Elde edilecek olan spermin canlılığı önemlidir. Bunun için doktor hastaya önerilerde bulunacaktır. Her hastanın yapısına göre bu durum değişebilir. Hastalara cinsel perhiz önerilebilir. Burada elde edilen dondurulmuş numunelerin canlılığı ve dondurulma şekli önemlidir. Bu dondurulmuş olan spermler tüp bebek tedavilerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde dondurulan spermler beş yıla kadar saklanabilmektedir. Burada belirleyici unsur sağlık bakanlığının bu kadar süre izin veriyor olmasıdır. Dondurma tekniğinde sıvı azot kullanılmaktadır. Dondurulmuş olan numune zamanı geldiği dönemde yine çözülürken belirli kurallara göre çözülecektir.

Sperm dondurma işlemini gerektirebilecek durumlar;

 • Kanser tedavisi, ışın tedavisi ve kimyasal tedavi gibi süreçlerde testis dokusu zarar görebilecektir. Şayet bu konulara ilişkin sıkıntılar varsa ileriye yönelik çocuk sahibi olabilmek adına plan yapılıyorsa bu tedavi süreçleri başlamadan hastanın spermleri dondurulabilir.
 • Sperm örnekleri verilirken düşük sayıda verilen spermler olduğu zamanlarda
 • Bazı rahatsızlıklarda
  yapılacak olan ameliyatlar spermlere zarar verebilmektedir. Bu durumda
  öncesinde spermlerin alınıp dondurulması düşünülebilir.
 •  Azospermi durumlarında; tüp bebek tedavilerinde testislerden ameliyatla spermler alınmaktadır. Burada alınmış olan spermler güçlü şartlarda alınacağı için tekrar bu anlamda sıkıntılar yaşanmaması için alınmış olan spermler dondurulabilir ve tekrar ihtiyaç halinde kullanılabilir.
 • Tüp bebek yöntemi ile döllenme elde edilmiş ve yaşı ilerlemiş olan erkeklerin tekrar çocuk düşünmeleri durumunda yaşanabilecek sperm kayıplarına karşın dondurulması düşünülebilir.
  Sperm dondurma işlemleri yumurtalık dondurma işlemlerine göre daha kolaydır. Çünkü spermler vücut dışına çıkabilen ve elde edilmesi zor olan numuneler değildir.

SPERM BANKASI NEDİR?

 Bu bankalar kan bankası gibidir. Uygun koşullarda alınmış olan spermler henüz canlılıklarını yitirmeden sıvı azot kullanılarak dondurulmakta ve yine uygun koşullarda beş yıla kadar saklanmaktadır. Burada numunelerin üzerinde gerekli olan bilgiler bulunacaktır. Spermin kime ait olduğu, tarihi gibi önemli bilgiler yazılı saklanacaktır. Bizim ülkemizdeki sperm bankaları ile başka ülkeler arasında farklılıklar vardır. Bizde erkeğe ait olan dondurulmuş sperm ancak kendi eşi için kullanılabilmektedir. Bazı ülkelerde bu durum farklı şekilde ilerlemektedir. Kısırlık sıkıntısı yaşayan çiftler sperm bankalarına giderek her hangi bir dondurulmuş sperm ile döllenme sağlamakta ve bebek sahibi olabilmektedirler. Ancak ülkemizde bu yasal değildir. Ancak kadının kendi eşine ait olan spermi ile döllenme gerçekleştirilebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.