Spinal Epidural İle Sezaryen Doğum

09.05.2013
55
A+
A-
Spinal Epidural İle Sezaryen Doğum

BELDEN AŞAĞI UYUŞTURULARAK SEZARYEN DOĞUMUNUN YAPILMASI
       Çoğunlukla sezaryen ameliyatları genel anestezi uygulanarak ya da belden aşağı tarafı epidural ve spinal anestezi ile uyuşturularak iki yöntem ile yapılmaktadır. Genel olarak sezaryen doğumunda kullanılan epidural ve spinal anestezi ile doğum yapan anne adayının bilinci açıktır. Anestezi uygulandıktan sonra belden aşağı tarafı uyuşturulduğu için hissizlik olur. Genellikle sezaryen doğumlarında kullanılan spinal ya da epidural anestezi bazen ikisi kombine edilerek de kullanılabilmektedir.
Ancak normal doğum yapan anne adayının herhangi bir ağrı hissetmesini engellemek için sadece epidural anestezi uygulanmaktadır. Genel olarak normal doğumlar da spinal anestezi uygulanmaz. Doğumlarda kullanılan bu anestezi yöntemleri mutlaka anestezi uzmanları tarafından yapılmalıdır. epidural ve spinal anestezi yapılırken anne adayı çoğunlukla oturur ya da yan yatar pozisyonda olmalıdır. Kişinin bel bölgesi temizlenerek daha sonra ince iğne ile belden girilir,1-2 dakika zarfında ilaç vererek anestezi uygulanmaktadır. Anne adayına belden anestezi uygulandıktan sonra bacaklarda ve ayaklarda uyuşma hatta karıncalanmalar başlar.

    Sezaryen doğumunda kullanılan bu epidural ve spinal anestezi sayesinde bebeğe hiçbir şekilde anestezi geçmez.
Sezaryen doğumu uzun bir süre geçse bile hiçbir şekilde bebek bundan etkilenmez. Normal doğum sırasında uygulanan epidural anestezide çok daha az ilaç verilmektedir. Anestezinin az uygulanması sebebi ile anne adayı normal doğum yaparken bacaklarını rahatlıkla hareket ettirmektedir. Ancak sezaryen doğumlarında verilen anestezi sebebi ile anne adayı bacakları uyuştuğu için hareket ettirememektedir.

Epidural ve spinal anestezinin arasında ne gibi fark vardır?  
Genel olarak sezaryen doğumlarında uygulanan epidural ya da spinal anestezi yöntemi belden yapılan ince bir iğne sayesinde ilaç verilmektedir. Ancak spinal anestezinin uygulanma yöntemi omurilik etrafında mevcut olan dura zarını geçtikten sonra içerde bulunan sıvının içersine enjekte edilmektedir. epidural anestezide ise iğne yardımı ile ilaç zarın dış kısmına enjekte edilir ve kesinlikle zarın arka kısmına kadar geçilmez. Çoğunlukla spinal anestezi uygulamasında etki ve uyuşma hemen olur. epidural anestezide ise etki 15 ile 20 dakika sonra başlamaktadır.

   
     Genellikle spinal anestezinin etkisi oldukça kısa sürmektedir. İğne ile ilaç bir defa da verilmektedir, yeniden iğne ilaç verilerek etki zamanını uzatılamaz. Ancak epidural anestezi de ise etki süresi genellikle uzun sürmektedir. Yeniden ilaç verilerek etkisi uzatılabilmektedir. Kişiye uygulanan epidural anestezide bele takılan bir boru takılır. Daha sonra bu boru ameliyat sonrasında da kişinin ağrı hissetmemesi için ilaç verilmek için kullanılır. Çoğunlukla spinal anestezinin uygulanmış olan bel bölgesine” katater” konulmaz ve hemen kapatılması gerekir.
Ayrıca spinal anestezide epidural anesteziye oranla baş ağrısı şikâyetleri daha fazla görülmektedir. eğer hastanın bel bölgesinde meydana gelen kanama pıhtılaşma ya da enfeksiyon durumu var ise epidural veya spinal anestezi kesinlikle kullanılmaz. Bazı durumlarda ise sezaryen doğumlarında hem epidural hem de spinal anestezinin her ikisi birden uygulanmaktadır. Bu kombineye “epidural-spinal” denmektedir. Genellikle hangi anestezi yönteminin uygulanacağına anestezi uzmanı karar vermelidir.

 Epidural anestezinin etkisi ne zaman olur? Ve etki etmeme ihtimali var mıdır?

     Genellikle sezaryen doğumlarında uygulanan epidural anestezi işinde tecrübeli anestezi uzmanı tarafından usulüne uygun bir şekilde yapılır ise %85 başarılı olunur. Ayrıca anne adaylarında %12’sinde fayda sağlar iken,%3’üne de fayda sağlayamamaktadır. Çoğunlukla epidural anestezi uygulanırken etkili olması için rahim ağzı açıklığının genel olarak 4 cm açılmış olmalı ve rahimdeki kasılmalar düzeldikten sonra uygulanmalıdır. Anne adayında meydana gelen kasılmalar düzensiz ya da erken evrede iken epidural anestezi uygulanmış ise annedeki kasılmanın durmasına sebep olabilir.

Epidural anestezinin yan etkileri var mıdır?

►Genel olarak epidural anestezinin en sık olarak görülen yan etkisi hipotansiyondur. Çoğunlukla hipotansiyonu önlemek için bu işlemin öncesinde serum desteği verilmelidir, anestezi uygulandıktan sonra tansiyon takibi yapılmalıdır.

►Epidural anestezinin kalp dolaşım sisteminde ve beyin fonksiyonlarında çok nadir yan etkileri görülebilmektedir. Ancak normalden fazla ilaç verilmesi ile görülebilmektedir. Kişide ritim bozukluklarına ve nöbet şeklinde kasılmalara sebep olabilir. Çok nadirde olsa felç durumları görülebilmektedir.

Genel olarak epidural anestezi sırasında sıklıkla görülen durum ise doğumun ikinci evresinin oldukça fazla sürmesidir. Ancak bu durum çoğunlukla annenin ıkınma kabiliyetinin azalması ile görülmektedir. Eğer bu aşama uzar ise vakum uygulaması gerekebilir.

Çok nadirde olsa enfeksiyon durumu görülebilir.

Nadirde olsa idrar yapmada geçici olarak zorluklar görülebilir.

Spinal anestezinin yan etkileri nelerdir?

►Spinal anestezinin sonrasında anne adayı başını dik olarak tutulmaması durumlarında genel olarak kafanın içersinde kraniel basınç artması sebebi ile aşırı derecelerde ağrılar görülebilmektedir.

Ayrıca spinal anestezide düşük tansiyon durumları ve mide bulantıları görülebilir.

Bazı spinal anestezi yapılırken iğne kırılabilir, yanlışlıkla damarın içersine ilaç verilebilir.

Baş dönmeleri, bulantı sebebi ile kusma, ani düşen tansiyon durumları ve solumun da meydana gelen sıkıntılar yaşanabilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank rüzgar dedi ki:

    Merhaba iki ay önce sezaryenle doğum yaptım belden aşağı narkoz yapıldı ve şu an bel ağrısı çekiyorum nedeni ne geçer mi?geçerse ne zaman ?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.