Spiral kayması nedir ? belirtileri nelerdir ?

06.04.2015
908
A+
A-
Spiral kayması nedir ? belirtileri nelerdir ?

Spiral Kayması Nedir?

        Spiral kayması, takılı olan spiralin rahim içinden çıkması veya vajina içine doğru kayması durumudur. Spiralin kayması sonucu koruma özelliği kaybolur ve gebelik riski artmış olur. Ayrıca spiralin dışarı doğru çıkması sonucunda ilişkiye girilirken spiralin erkek üreme organına zarar verip basit yaralaması da nadiren görülen durumlar arasındadır.Spiralin yerinden kayması durumunda adet dönemi dışında da kanamalar ve
lekelenmelere sebep olur.

Spiral Nasıl Kayar?

1) Çok doğum yapan kadınlarda rahim ağzının geniş olmasından dolayı spiral kaymasına sebep olabilir.

2) Rahmin içine tam yerleşememiş olmasından da kaynaklanır. Bu nedenle spiral takıldıktan itibaren ( 1 ay sonra ) bir sonraki adet döneminde kontrole gidilmelidir.

        Spiral kayması yaşandıktan sonra tekrar spiral taktırılabilir. Fakat hala kayma olursa başka korunma yollarına başvurmanız gerekmektedir. Spiral ile korunuyorsanız her yıl doktor kontrollerinize gitmeniz gerekmektedir.

Spiral Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

spiral-kaymasi►Spiral kaymasını hasta hiçbir şekilde kendisi anlayamaz.Yukarıda yazıldığı gibi adet dönemleri haricinde lekelenme ve kanama olması durumunda doktora başvurun. Bu yüzden yılda 1 kez de olsa doktoruna kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

►Vajinal muayene sonucunda spiralin kayıp kaymadığı anlaşılır.Spiral varken ilişki esnasında oluşan ağrı,kanama durumunda doktora başvurun.

►Ultrason görüntülerinin yardımıyla da spiral kaymaları görülmektedir.

►Spiral kaymaları sonucunda gebelik riski artar. Bu riski ortadan kaldırmak için spiral takıldıktan sonra mutlaka kontrollere gidiniz.

 

Spiralin Karın İçine Kayması:

 karin-ici-spiral Karın ve idrar torbasına nadirde olsa kayma olur.Spiral rahim içine kaydığında veya rahime yakın organlara kaydığında ultrasonografiyle incelenerek bulunabilir.Spiral rahim içinde ve rahime yakın bölgelerde bulunmadığı  zaman  spiral, karın röntgeni ile bakıldığında karın içinde tespit edilebilir. Karın bölgesinde bulunan spiral ultrason ile tespit edilemez.Böyle durumlarda cerrahi uygulamalarla spiral alınır. İsteğe bağlı olarak tekrar spiral takılır. Spiralin karın içine kayması çok nadir görülen bir durum olduğundan çiftler bu konuda endişeye kapılmamalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 189 YORUM
 1. Avatar Esra dedi ki:

  Mrb hocam ben bugün sprail taktirdim ama yüzde 90 düşer dediler ben bunu hissedermiyim nasıl anlarım düştüğünü

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Eliniz ile kontrol ettiğiniz ip değiyorsa telaş etmenize gerek yoktur

 2. Avatar Emine guney dedi ki:

  Merhaba 2yil önce spiray taktirdim bu ay adetim olurken ipi dışına çıkmış acaba kaymış olabilirmi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Adet dönemlerinde rahim ağzı normale göre bir az daha aşağıya gelmektedir
   Bu sebeple hissetmiş olabilirsiniz
   Çok kurcalamayınız

 3. Avatar Zehra kaygın dedi ki:

  Bn 1ay önce spiral taktırdım ama31gun oldu hala adet olmadım çok stres yapıyorum iki doğum üst üste oldu çünkü. Ve akıntım var kokulu bir akıntı neden olabilir

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Malesef ki spiral ile de gebe kalan hanımefendiler olabiliyor
   Bu sebeple en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm
   Kötü kokulu vajınal akıntı da enfeksiyona sebebiyet veriyor olabilir
   Bunun için de jinekolojik muayene olmanız gerekmektedir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.