Spiral kayması nedir ? belirtileri nelerdir ?

06.04.2015
4.662
A+
A-
Spiral kayması nedir ? belirtileri nelerdir ?

Spiral Kayması Nedir?

        Spiral kayması, takılı olan spiralin rahim içinden çıkması veya vajina içine doğru kayması durumudur. Spiralin kayması sonucu koruma özelliği kaybolur ve gebelik riski artmış olur. Ayrıca spiralin dışarı doğru çıkması sonucunda ilişkiye girilirken spiralin erkek üreme organına zarar verip basit yaralaması da nadiren görülen durumlar arasındadır.Spiralin yerinden kayması durumunda adet dönemi dışında da kanamalar ve
lekelenmelere sebep olur.

Spiral Nasıl Kayar?

1) Çok doğum yapan kadınlarda rahim ağzının geniş olmasından dolayı spiral kaymasına sebep olabilir.

2) Rahmin içine tam yerleşememiş olmasından da kaynaklanır. Bu nedenle spiral takıldıktan itibaren ( 1 ay sonra ) bir sonraki adet döneminde kontrole gidilmelidir.

        Spiral kayması yaşandıktan sonra tekrar spiral taktırılabilir. Fakat hala kayma olursa başka korunma yollarına başvurmanız gerekmektedir. Spiral ile korunuyorsanız her yıl doktor kontrollerinize gitmeniz gerekmektedir.

Spiral Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

spiral-kaymasi►Spiral kaymasını hasta hiçbir şekilde kendisi anlayamaz.Yukarıda yazıldığı gibi adet dönemleri haricinde lekelenme ve kanama olması durumunda doktora başvurun. Bu yüzden yılda 1 kez de olsa doktoruna kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

►Vajinal muayene sonucunda spiralin kayıp kaymadığı anlaşılır.Spiral varken ilişki esnasında oluşan ağrı,kanama durumunda doktora başvurun.

►Ultrason görüntülerinin yardımıyla da spiral kaymaları görülmektedir.

►Spiral kaymaları sonucunda gebelik riski artar. Bu riski ortadan kaldırmak için spiral takıldıktan sonra mutlaka kontrollere gidiniz.

 

Spiralin Karın İçine Kayması:

 karin-ici-spiral Karın ve idrar torbasına nadirde olsa kayma olur.Spiral rahim içine kaydığında veya rahime yakın organlara kaydığında ultrasonografiyle incelenerek bulunabilir.Spiral rahim içinde ve rahime yakın bölgelerde bulunmadığı  zaman  spiral, karın röntgeni ile bakıldığında karın içinde tespit edilebilir. Karın bölgesinde bulunan spiral ultrason ile tespit edilemez.Böyle durumlarda cerrahi uygulamalarla spiral alınır. İsteğe bağlı olarak tekrar spiral takılır. Spiralin karın içine kayması çok nadir görülen bir durum olduğundan çiftler bu konuda endişeye kapılmamalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 310 YORUM
 1. Avatar Emir dedi ki:

  İyi akşamlar spiral taktıralı 1 yıl oldu ara ara kanamam oluyordu ama ilk defa bu ayın 7 de adet gördüm bitti ama dünden buyana sanki tekrar adet görüyorum spiral kaymış olabilirmi veya hamile olabilşrmiyim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Spiralin beklediğimiz en sık yan etkisi
   Ara kanamalar yapmasıdır
   Lakin kontrolü için en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 2. Avatar Menis dedi ki:

  Merhabalar
  Spiral taktıralı 1 ay oldu bu ay adet günümde adet olamadım ama adet günümden beri ara ara ağrılarım var lekelenmede oluyor yaklaşık 1 haftadır , ama adet olamdım bir türlü .. ayrıca sağ bacağımdada ağrı oluyor kasık ağrısıyla birlikte.. sizce nedir durum 😪

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Malesef ki spiral ile de gebe kalan hanımefendiler var
   Bu duruma açıklık getirmek için en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 3. Avatar ..... dedi ki:

  Merhaba hocam 6 yıldır spral ile korunuyorum. adetim biteli 15 gün oldu. Dün peçeteye sildikten sonra belirli belirsiz leke geldi kayma ihtimali var mı.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Spiralin beklediğimiz yan etkisi ara ve düzensiz kanamalar yapmasıdır
   Lakin yine de kontrolünü yaptırmanız gerekmektedir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.