Spiral kayması nedir ? belirtileri nelerdir ?

06.04.2015
8.459
A+
A-
Spiral kayması nedir ? belirtileri nelerdir ?

Spiral Kayması Nedir?

        Spiral kayması, takılı olan spiralin rahim içinden çıkması veya vajina içine doğru kayması durumudur. Spiralin kayması sonucu koruma özelliği kaybolur ve gebelik riski artmış olur. Ayrıca spiralin dışarı doğru çıkması sonucunda ilişkiye girilirken spiralin erkek üreme organına zarar verip basit yaralaması da nadiren görülen durumlar arasındadır.Spiralin yerinden kayması durumunda adet dönemi dışında da kanamalar ve
lekelenmelere sebep olur.

Spiral Nasıl Kayar?

1) Çok doğum yapan kadınlarda rahim ağzının geniş olmasından dolayı spiral kaymasına sebep olabilir.

2) Rahmin içine tam yerleşememiş olmasından da kaynaklanır. Bu nedenle spiral takıldıktan itibaren ( 1 ay sonra ) bir sonraki adet döneminde kontrole gidilmelidir.

        Spiral kayması yaşandıktan sonra tekrar spiral taktırılabilir. Fakat hala kayma olursa başka korunma yollarına başvurmanız gerekmektedir. Spiral ile korunuyorsanız her yıl doktor kontrollerinize gitmeniz gerekmektedir.

Spiral Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

spiral-kaymasi►Spiral kaymasını hasta hiçbir şekilde kendisi anlayamaz.Yukarıda yazıldığı gibi adet dönemleri haricinde lekelenme ve kanama olması durumunda doktora başvurun. Bu yüzden yılda 1 kez de olsa doktoruna kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

►Vajinal muayene sonucunda spiralin kayıp kaymadığı anlaşılır.Spiral varken ilişki esnasında oluşan ağrı,kanama durumunda doktora başvurun.

►Ultrason görüntülerinin yardımıyla da spiral kaymaları görülmektedir.

►Spiral kaymaları sonucunda gebelik riski artar. Bu riski ortadan kaldırmak için spiral takıldıktan sonra mutlaka kontrollere gidiniz.

 

Spiralin Karın İçine Kayması:

 karin-ici-spiral Karın ve idrar torbasına nadirde olsa kayma olur.Spiral rahim içine kaydığında veya rahime yakın organlara kaydığında ultrasonografiyle incelenerek bulunabilir.Spiral rahim içinde ve rahime yakın bölgelerde bulunmadığı  zaman  spiral, karın röntgeni ile bakıldığında karın içinde tespit edilebilir. Karın bölgesinde bulunan spiral ultrason ile tespit edilemez.Böyle durumlarda cerrahi uygulamalarla spiral alınır. İsteğe bağlı olarak tekrar spiral takılır. Spiralin karın içine kayması çok nadir görülen bir durum olduğundan çiftler bu konuda endişeye kapılmamalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 357 YORUM
 1. blank Fatmanur dedi ki:

  Hocam iyi günler ben bakırlı ria ile korunuyurom akimtim lekeleme yok ama kasık ve sırt ağrılarım cokk birde göğüs de ağrı kaymış olabilirmi 6 ay oldu

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Fatmanur hanım
   Rianın kaymış olmadı bu tür ağrılara sebebiyet verebilir
   En kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 2. blank Yazgülü dedi ki:

  Mrb Canlarim Ben 01.03.2019 Sprail takdirdjm o zamana kadar hiç ağrım Yoktu Bu 3 gündür kasik mi desem sol tarafım acayip şekilde batma ve ağrı var ne olabilir doktora gdecm insllh kötü birşey olmaz çok korkuyorum 😒

 3. blank Ceylan dedi ki:

  Iyi akşamlar iki gudur kasiklarımda doğum sancisına benzene bir ağrı var ve bacaklarım çok sızlıyor hafif kanamam oluyor pıhtı şeklinde siprailimi taktirali 5 yıl oldu hıc böyle olmamıştı hocam neden olur yardımcı olurmusunuz

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ceylan hanım
   ilk defa böyle belirtiler ile karşılaşıyorsanız
   spiralin kaymış olabileceği bizleri şüphelendirir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 4. blank Aykiz dedi ki:

  01.03.2020 mirena takıldı ilk ay sürekli kanma sonra ki aylar ara kanama yoktu son üç aydır 4 gün yok diğer günler hep kanama sebebi nedir ki covidden dolayı doktora gidemiyorum başka şehirde doktorum nasıl yardımcı olursunuz

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Mırenanın beklediğimiz yan etkisi hiç adet görmemenizdir
   Lakin ara ara lekelenmeleriniz olabilir
   Şiddetlenir ise kadın doğum polikliniğine muayene olmalısınız

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.