Spiral kimler için uygun değildir ?

07.04.2015
35
A+
A-
Spiral kimler için uygun değildir ?

Spiral Kimlere Takılmaz?

Spiral rahim içine yerleştirilen gebeliği önleyici özelliğe sahip bir alettir. Gebelik istenmediği takdirde hastanın isteği doğrultusunda spiral takılır. Spiral takılması için hasta ya adet döneminde gelmeli ya da gebelik olmadığı zamanda gelmelidir.

Spiral takılması için herhangi bir yaş aralığına gerek yoktur. Belli başlı sebepler dışında isteyen her kadına spiral takılarak gebelikler önlenmiş olur.

  • Aşırı fazla kanaması olan hastalarda kullanılmaz. Çünkü hormon içerikli spiral dışındaki spiral çeşitleri kullanıldığı zaman adet kanamalarını arttırmaktadır.
  • Adet düzensizliği olan hastalar kullanamaz. Çünkü takılan spiraller adet kanamalarını arttırarak düzensizliğe sebep olur.
  • Rahim içinde miyom bulunan hastalara takılmaz. Miyom rahim içinde bulunan rahmin şeklinin dışına yayılan iyi huylu kitlelerdir. Bu kitleler rahim şeklini bozduğu için takılan spirallerde rahim şekline zarar verecektir.
  • Yumurtalıkları ve rahimi enfeksiyon geçiren hastalara spiral takılımı uygun değildir.
  • Gebelik ve gebelik şüphesi olanlarda spiral takılmaz.
  • Vajinal kanamaları olan hastalarda spiral takılmaz.
  • Pıhtılaşma ile ilgili sorunu olan hastalara spiral takılmaz.
  • Rahim ağzında yetersiz olan hastalara spiral takılmaz.

Spiral takılı olduğu halde gebelik oluşabilir. Gebelik sonucunda oluşan bebekte herhangi bir sakatlık, zeka geriliği, kalıtsal hastalık gibi anormal durumlar olmaz. Böyle durumlarda spiral çıkarılabilir. Fakat spiral çıkarılırsa düşük riski artar.

Spiral vücut için yabancı bir maddedir. Bu yüzden vücut spirali atmak ister. Böyle durumlarda aşırı kanama meydana gelebilir.

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.