reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Spiral nasıl çıkarılır ?

Spiral nasıl çıkarılır ?

Spiral Nasıl Çıkartılır?

                Spiral çıkartmak spiral takılmasına göre  çok kolay ve ağrısız bir operasyondur. Spiral çıkarılırken kesinlikle genel anestezi gibi , lokal anestezi gibi bir anestezi yapmaya gerek yoktur.

Spiral çıkarma işleminde hasta genellikle spiralin çıkartıldığını hissetmeyeceği kadar ağrısız olur.

                Hastanın ultrason bilgileri doğrultusunda spiralin yeri tespit edilir ve hasta jinekolojik masada muayene edilir. Muayene sırasında spekulum(muayene aleti ) takılır.Spekulum takılmasıyla spiralin ipleri rahim ağzında dışarıya çıkmış bir şekilde görülür.Spiralin iplerinden tutularak spiral çıkarılır.Bu sayede spiral çıkarma işlemi takma işlemi gibi 1-2 dk. sürer.

Rahim Ağzında İpi Görülemeyen Hastalarda Spiral Nasıl Çıkartılır?

                Çok nadir karşılaşılan durumlar arasındadır.  Böyle durumlarda spiralin ipini çekmek mümkün değildir. Çünkü ipler rahim içine kaçmıştır.  Bu yüzden ince bir muayene aleti ile spiralin kendisi çıkartılır. Bu işlem biraz daha uzun ve ağrılıdır. İnce alet yardımı ile de çıkarılamayan spiraller histeroskopi denilen rahim içine sokulan kamera ile spiralin yeri öğrenilir ve bu şekilde tutulup çekilir.

                Spiralin çıkmaması gibi bir durumu yoktur. Her ne olursa olsun spiral rahim içinden çıkartılır.  Bu gibi olaylar çok nadir karşılaşılan olaylardır. Genellikle spiralin ipi görünür ve o şekilde çıkartılır.

Spiralin Karın İçinde Saptanması:

                Bu olayda çok nadir karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Spiralin karın içine doğru kayması hareketidir. Ultrason aleti ile bakıldığında spiral rahim ve rahme yakın organlarda tespit edilmediğinde.Karın ultrasonu çekilerek spiralin  olduğu tespit edilir.  Bu olay sonucunda ancak ameliyat ile spiral rahim içinden değil de karın içinden çıkartılmış olur.

Bu Haber 4.050 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 15.04.2015 Çar 07 : 15

YORUM YAZ
  1. Azra dedi ki:

    14 yasindayim mastürbasyon yaptım 2 aydır adet olmuyorum h amilemiyim

    1. admin admin dedi ki:

      Bu şekilde hamilelik oluşmaz.