Spiral nasıl takılır ?

04.05.2015
23
A+
A-
Spiral nasıl takılır ?

Spiral Nasıl Takılır ?

Spiral(RİA ) gebeliği önlemek için kullanılan en güvenilir yöntemdir. Spiral takmak için genellikle hastanın adet dönemi beklenir. Adet döneminin beklenme sebebi hastanın gebe olup olmadığını anlamak için. Hastanın gebe olmadığı kesin olarak biliniyorsa normal zamanda da spiral takılmasında hiçbir sıkıntı yoktur.

Rahim İçine Spiral Nasıl Yerleştirilir?

        Hastayı muayene etmek için öncelikle jinekolojik muayene masasına yatırılır. Vajinanın içine normal muayene esnasında kullanılan spekulum(metal muayene aleti) takılır. Enfeksiyon kapmaması için antiseptik solüsyonlarla rahim ağzı temizlenir. Spiralin takılması için tenekulum adı verilen metal aletle rahim ağzı tutulur. Spiral takıldıktan sonra tenekulum çıkartılır ve spiral ipinin ucunda 2-3 cm ip kalacak şekilde kesilir. 2-3 cm ip bırakılmasının sebebi ileride hastanın isteği doğrultusunda spiralin çıkartılmasına kolaylık sağladığındandır.
Spiral takılması 2-3 dakika süren kısa bir operasyondur. Uygulanan operasyon sonucunda hasta günlük hayatına dönebileceği gibi hiç ağrı acı hissetmez. Yapılan bütün işlemler hastanın enfeksiyon kapmasını önlemek için steril ortamlarda gerçekleşir.
Spiral T şeklinde olup plastiktir. Spiral takılmaya başlanmadan önce T’nin üst kısımları katlanır. Bu şekilde katlanan spiral rahim içine daha kolay girer. Rahim içine takılan spiralin etrafındaki plastik boru çekilerek rahim içinde katlanan kısımlar açılır. Ve eski şeklini alarak rahim içinde daha rahat durur. Ayrıca spiralin T şeklinde olması rahim içini iyice kaplar ve tam koruma sağlar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.