Spiral Ne Zaman Takılır?

08.04.2015
27
A+
A-
Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral(RİA) kadının rahim ağzı içine yerleştirilen gebelikten korunmak için üretilen T şeklinde olan alettir. Spiral sayesinde erkekten gelen sperm hücresi kadındaki yumurtalara ulaşamaz. Böylelikle gebelik önlenmiş olur. Vajinal enfeksiyonu ve çok fazla akıntısı olan kadınların kullanılmaması önerilmemektedir.

►Spiral takılması için genellikle kadının adet olduğu günler seçilir. Ya da adet kanamasının son günlerinde takılabilir. Fakat normal günlerinde gebeliğin olmadığı kesin olarak bilindiği takdirde spiral takılabilir. Ancak uzman doktorlar spiral takımı için en uygun zamanın adet kanamasının fazla olduğu 2. ya da 3. günün tercih etmektedirler. Çünkü rahim ağzı adet kanamasından 2. ve 3. günlerinde daha açık olduğu için spiral takılan hasta daha az acı duymuş olur.

►Hastaların bilmiş olduğu yanlışlardan biri spiralin sadece adet dönemi içinde takıldığıdır. Hastanın gebe olmadığı kesin olarak ispatlandığı zaman spiral takımı normal günlerde de yapılabilir.

►Spiral doğum sonrası ya da kürtaj sonrası da takılabilir.

►Hastaların bilmiş oldukları bir diğer yanlış ise takılan spiralin bir daha çıkarılamayacak endişesidir. Hayır rahminize takılan spiral ömür boyu rahim içinde bulunmaz hastanın isteği doğrultusunda çıkarılır.

Hangi Yaşlarda Spiral Takılır?

Spiral takılması için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Çok genç yaşlarda takılabileceği gibi menopoza girecek olan kadınlara bile takılmaktadır. Gebelikte en güvenilir korunma yöntemidir.

Doğumdan Hemen Sonra Spiral Takılır Mı?

Doğumdan hemen sonra spiral takılması önerilmeyen bir durumdur. Çünkü doğum sonrası genişleyen rahim ağzı içine takılan spiral kayabilir. Bu yüzden rahimin eski haline gelmesi için üzerinden 6 hafta geçmesi gerekir. 6 hafta sonra spiral takılabilir.

Düşük ve Kürtajdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılabilir?

Rahim içinin temiz olduğu zaman spiral takılabilir. Belli bir süresi yoktur. Düşük sonrasında gelen ilk adet kanamasıyla spiral takılabilir. Kürtaj sonrasında ise rahim içi temizliğine bakılarak spiral takımı yapılır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Bebeğim dedi ki:

    En iyi koruma sağlayan bebek için en ideal pişik yapmayan sağlıklı çocuk bezi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.