Stres ve Kısırlık

17.04.2013
17
A+
A-
Stres ve Kısırlık

STRES VE KISIRLIK

Stres insanın hayatını olumsuz etkileyen ve zor anlar yaşamasına neden olan durumlara karşı vücudun sergilemiş olduğu tepkilerdir. Stres akut ve kronik olmak üzere iki başlıkta incelenir.

Akut stres, vücudun ani olaylar karşısında vermiş olduğu tepkilerdir. Bu tepkiler, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, hormon seviyesinde artma ve nabız hızlanması olarak sıralanabilir.

Kronik stres, uzun süre hatta yıllarca strese yol açan faktörlere maruz kalma ile ortaya çıkan uyku bozuklukları, iştahsızlık, depresyon, huzursuzluk, sinirlilik olarak sayılabilmektedir.
Stres birçok hastalık ile ilişki içindedir. Birçok hastalığa neden olduğu gibi kısırlık problemlerinde de stresin olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kısırlık tedavilerinde maddi ve manevi problemler strese yol açmakta ve tedavinin başarısını olumsuz etkilemektedir.
Ayrıca kadın ve erkete stres gebe kalmayı güçleştiren bazı etkilere yol açmaktadır.

 Stres kısırlığa neden olur mu?

Kronik olarak gelişen stres kadınlarda yumurtlama problemlerine ve hormonlarda değişimlere yol açmaktadır. Yoğun stres maruz kalan ve psikolojik anlamda bazı problemleri olan kadınlar uzun zaman adet görmeyebilir. Ancak aniden ortaya çıkan ve kısa süren bir stres kısırlığa yol açmaz.
Uzun süre devem eden stres kadınlarda yumurtlama düzeninde, tüplerde ve rahim içine embriyonun yerleşme anında kendini belli edebilir ve kısırlığa neden olabilir.
Aynı zamanda kadın ve erkek stres yaşıyor ve sigara, alkol kullanıyor ise etkisini daha çok göstermektedir. Sigara erkelerde spermleri olumsuz etkiler, kadınlarda ise üreme sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Kısırlık tedavisi olacak ve yoğun stres yaşayan adayların tedaviden evvel psikolojik anlamda destek alması ve bu desteği tedavi boyunca sürdürmesi gerekir. Yoğun stres altında olan hastalarda psikolojik anlamda destek tedavilerin başarı şansını olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Kısırlık ile mücadele eden çiftlerin stres faktöründen kaçınmaları gerekir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.