Suni sancı ile doğum hakkında merak edilen sorular

14.12.2017
220
A+
A-
Suni sancı ile doğum hakkında merak edilen sorular

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op.Dr.Kemal HÜKMEN suni sancı hakkında sık sorulan sorulara cevap verdi.

Suni sancı uygulanmayan durumları (kontrikasyonlar) 

►Eski sezaryen
►Makat yada yan gelişler
►Önceden rahim ameliyatı geçirme
►Plasenta previa totalis (Eşin önde gelmesi)
►Dekolman plasentar (eşin erken ayrılması)
►Pelvis darlığı (çatı)
►İri fetüs (4000 gr ve üzeri)

Suni sancı ile normal doğum kaç saat sürer ?

Normal doğumlar : ilk gebeliklerde 12-16 saat ikinci doğumlarda 8-12 saat sürer. suni sancı ile bu süre 4-6 saate indirgenir.

Sezaryen doğum da suni sancı verilir mi?

Normal şartlarda sezaryen ile doğum yapacak hastaya suni sancı verilmez.Doğum şekli ilk başta normal doğum beklentisi olan hastalarda suni sancı verilebilir, bundan sonra normal doğuma engel durumun oluşması durumunda sezaryen doğum tercih edilebilir. Sezaryen sonrası oksitosin indüksiyonu(suni sancı) özel durumlarda çok düşük dozlarda yakın takip altında baş gelişi durumlarında sınırlı olarak kullanılabilir.

Doğum gerçekleştikten sonra suni sancı verilir mi?

Doğumlardan sonrada gelişen kanama yada uteris otonisi şüphesi ve şartları gelişecek olursa elbette oksitosin hormonu başarı ile kullanılabilmektedir.

Suni sancı ile açılma olmazsa ne yapılır?

Suni sancı servikal açılma ve olgunlaşma olmadan verilir ise başarısızlık oranı %90-95lere ulaşır. bu sebepten serviksin olgunlaştırılması belli açıklık sağlanması gerekir. bunun için suni sancı verilmeden önce serviksin medikal (Tıbbi) tedavi ile hazırlanması gerekir. Serviksi olgunlaştıran tıbbi ilaçlar 4-8 saat önceden kullanılırsa indüksiyon için şartlar hazırlanmış olacaktır.

Hiç açılma olmadan suni sancı verilir mi ?

Doğumlarda oksitosin indüksiyonu yani suni sancı için serviksin (rahim ağzı) olgunluk ve açıklıkta olması gerekir. Aksi halde suni sancı başarısız olacaktır. Serviks 3-4 cm açıklık %30-40 silinme durumuna ulaştığında indüksiyon başlanması önerilmektedir.

Suni sancı sadece serum içerisinde mi verilir?

Oksitosin hormonu oral verildiğinde (Sindirim yolundan) mide enzimleri ile karşılaştığında kısa sürede yıkıma uğrar. Yani etkisiz hale gelir. Bu sebepten oral kullanım yolu yerine paranteral (kas ve damar içi) yolu kullanılır.

İkiz ve ters gelen bebeklerde suni sancı uygulanabilir mi ?

Makat gelişmelerde yada ikiz gebeliklerde suni sancı (oksitosin indüksiyonu) uygulanmaz. Tek bir istisnası olan baş gelişlerde uygulanabilir.

Ölü doğum ve düşüklerde suni sancı verilir mi ?

Uterus içindeki fetüs ve doğum sonrası oluşumların atılması için uterusun kasılmasını sağlamaktan geçmektedir. oksitosin hormonu tamda bunu yapmaktadır. Çok etkili bir hormondur. Bu amaçla kontrollü uygun dozlarda doğum, düşük yada intra uterin (Rahim İçi) ölü gebeliklerden sonrada etkin olarak kullanılmaktadır.

 Suni sancı (doğum indüksiyonu) oksitosin’in yan etkileri  nelerdir

Oksitosin beyinde hopofis arka lobundan salgılanan düz adalenin kasılmasını sağlayan ayrıca sevgi ve bağlanma hormonu olarak bilinir. Adale ve damar yolundan uygulanır. Doğumu başlatmak kanama ve düşük sonrası uterusu (Rahim) kasarak kanamayı azaltmak içinde kullanım endikasyonları vardır. Kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar yani yan etkiler görülür. Bunlar
►Uterus hiperstimilasyonu (Rahimin aşırı kasılması)
►Fetal distires (Bebekte sıkıntı)
►Sıvı intoksikasyonu (Aşırı sıvı yüklenmesi)

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

İstiklal, Şair Fuzuli Cd., Ertürk İş Merkezi, No:2 Kat: 3-4, Odunpazarı/Eskişehir
26010 Eskişehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Enise dedi ki:

  Sezaryen sonrası normal doğum mümkün müdür?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Enise hanım ilk sezaryen olması uterus kesisinin klasik değil transvers olaması gerekiyor.Bununla beraber eğer bebek 4000 gram altında, çatı darlığı yok ise bebek baş gelişi ise yakın takip ile normal doğum yapılabilir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.