Suni sancı nedir , neden verilir ?

31.05.2015
2.383
A+
A-
Suni sancı nedir , neden verilir ?

Suni sancı (doğum indüksiyonu)

Doğum esnasın da bebeğin dünyaya gelmesi için anne karnında miadını doldurmuş ve henüz doğmamış ise veya anne de doğum anı ile ilgili bir belirti bulunmuyorsa anneye doğum indüksiyonu yani suni sancı verilir. Kimi hamile bayanlar doğum yapabilmek için yeteri kadar sancı çekememekteler bu durumda suni sancı verilir.

Doğum indüksiyonu sıvı bir şekilde anneye serum yolu ile oksitosin ilacı aktarılır. Oksitosin kadının rahim kasılmalarını artıran bir hormondur. Oksitosin bir başka kullanım şekli ise doğum sonrası da oluşacak olan kan kaybını önlemek amaçlı kullanılır. Normal doğum esnasın da doğumun kusursuz ilerleyebilmesi için serviksin(rahim ağzının) daha rahat açılıp, enfasman olması gerekmektedir. Enfesman rahmin ağzının incelmesine denilmektedir. Enfasman sürecinde serviksin yumuşaması ve iyice açılması gerekmektedir. serviksin açılma büyüklüğü normal doğum sürecinde santim olarak hesaplanmaktadır. Enfasman seviyesi de acyo ile hesaplanmaktadır. Serviks 9-10 cm açılmış ve enfasmanın acyosu tamamlanmış ise doğumun gerçekleşmesi mümkündür. Doğum indüksiyonun verilme sebebi de bu enfasman ve serviksin görevini süratlendirir. Bebeğin dünyaya daha süratli bir şekilde gelebilmesi için doğum indüksiyonu verilir.

Doğumda suni sancı neden verilir?

Doğum indüksiyonun (suni sancı) kullanılmasın da anneye veya bebeğe bir zarar vermemektedir. Bu yöntemin uygulanış şekli basit ve maliyet açısından düşük olduğundan ülkemizde sıklıkla kullanılır. Bu yöntemin genelde uygulanmasında ki temel amaç doğumu başlatabilmek veya başlamış olan doğuma yardımcı olup doğumun daha çabuk sonlandırılmasına yardım eder. Bu yöntem genelde sıvı bir şekilde hastaya oksitosin ilacı ile takviye edilir. Bu yöntem her doğumda kullanılmaz, gerekli anlarda gerektiği kadar verilir, fazlası anne ve bebeğe zarar verebilir.

Suni sancı doğum anında hangi rahatsızlara göre kullanılır

 • Bebeğin anne karnında miadını doldurmuş olduğu zamanlar.
 • Doğumun gerçekleşmesi için gereken suyun erken zaman da gelmiş olması.
 • Anne rahmin de görülen enfeksiyonel hastalıklar
 • Bebeğin gelişiminde yaşanan sorunlar
 • Kan uyuşmazlığının yaşanması
 • Bebeğin anne karının da hayatını yitirmesi
 • Annenin tansiyon hastası olması,
 • Dekolmen plasenta
 • Annede bazı genetik hastalıkların olması gibi faktörlerde doğum indüksiyonu kullanılır.

Suni sancının verilmemesi gereken durumlar;

 • Anne doğum öncesi uterin insizyon içeren bir operasyon geçirmiş olması. Verilen sancı anne rahminde yukarıdan zemine doğru bir daha ki doğumlar da uterin rüptür yırtılmalara neden olur.
 • Plasente previa
 • Bebeğin rahimde duruşunun yan olması.
 • Bebeğin kilosunun fazla olması,
 • Bebeğin başının normalinden daha büyük olması, gibi durumlarda doğum indüksiyonun verilmesi doğru olmaz anne ve bebeğe zarar verir.

Doğumda suni sancı nasıl kullanılır?

Normal doğum anında anneye sıvı bir şekilde oksitosin ilacı serum yolu ile aktarılır. Oksitosin aslında bayanların beyin de normalde salgılanan bir hormondur, bu hormon rahim kasılmalarına neden olur. Bu sayede doğum daha hızlı gerçekleşmiş olur. Suni sancının bir başka nedeni ise annenin karnın da miadını doldurmuş ve doğum vakti geçmiş olan bebeklerdir. Bilinen her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Anneye verilen suni sancı sayesinde doğum ağrılarının daha sık olması mümkün müdür?

Bu her bayanda olması beklenilen bir sonuç değildir. Kimi annelere suni sancı verildiği halde acı hissetmezler kimi anneler suni sancısız çok acı hissedebilirler veya ikisinin de zıttı da olabilir. Suni sancı yardımı ile verilen oksitosin ilacı bayanın vücudunda bulunan hormonun aynısıdır. Epidural anestezi (ağrısız doğum) uygulanmışsa suni sancı varsa veya yoksa anne doğum ağrılarını pek hissetmez.

Suni sancı dışında doğum esnasında rahim ağzının yumuşaması, rahim ağzının incelmesi, rahim ağzının açılması için ender olarak kullanılan birtakım uygulamalar vardır. Bazıları şöyledir;

-AMNİYOTOMİ: Bebeğin bulunduğu su kesesinin açılması, doğum bir an önce gerçekleşmesi için uygulanan bir yöntemdir.

-MEMBRAN STRİPPİN: Rahmin açılması için rahim ağzında bulunan zarların parmak yardımı ile açılması.

-PROSTAGLANDİN E1 ve E2: ilaç kullanılan yöntemdir  (günümüz koşullarında suni sancıdan sonra en çok tercih edilen yöntemdir) tablet, jel veya ovül rahim ağzından veya vajina içerisine koyularak uygulanan bir yöntemdir.

Suni sancının yan etkileri ve riskleri

Doğum indüksiyonu (suni sancı) ile yapılmış operasyonlar da ne anneye ne de bebeğe bir yan etkisi olmamıştır. Doğum indüksiyonu kullanımı takip edildiği ve kullanma alanının doğru olduğu sürece bir ziyandan söz edilemez.  Normal doğum sürecinde oksitosin kullanımının bir sakıncası bulunmamaktadır. Doğum indüksiyonu anneye sıvı bir şekilde serum yardımı ile verilir, serum içerisinde bulunan oksitosin rahimde kasılmalar yapar bu sayede doğum süreci hızlanır.

Suni sancıda kullanılan oksitosin yan etkileri;

 • Taşsistol ve hiperstimülasyon
 • Partus precipitatus (hızlı doğum)
 • Fetal distres
 • Başarı seviyesi düşük doğum indüksiyonu
 • Çok verildiği zaman yan etkisi yükselir.
 • Gerekmediği zamanlarda verilirse bebeğin sezaryen ile doğumunun yapılmasına neden olur.

Bu nedenle uzmanlar doğum vakti gelmiş anne adaylarının öncelikli olarak kendi sancılarının oluşmasını beklerler ve nadir olarak bazı hayati fonksiyonlarda bebeği ve anneyi korumak adına doğuma müdahale eder ve suni sancıyı verirler.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Fatma Tülay dedi ki:

  Ben çok korkuyorum suni sancıdan yine sancım gelmedi ve suni sancı ile Doğuma alınacağım benim anlamadığım neden sancı gelmez acaba sancı hormonumu yok bende yarın Doğuma gireceğim inşallah uzun sürmez sancı kısmı bu 3. Gebeliğim doktorum kolay olur diyor dua ediyorum inşallah öyle olur ??✅

  1. blank admin dedi ki:

   Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.

  2. blank Fatoş dedi ki:

   Allah yardımcın olsun evladını sagsaglim kucagına almk nasip etsn inş.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.