Süt dişleri ne zaman ve hangi sırayla çıkar ?

19.06.2016
23
A+
A-
Süt dişleri ne zaman ve hangi sırayla çıkar ?

Bebeğinize diş çıkarırken yardımcı olun

İlk dişlerin sürmesi en az diğer gelişim basamakları kadar doğal bir süreç.Ve her çocukta farklı seyrediyor.Bazıları bu dönemi çok rahat geçirirken, bazıları biraz zorlanabiliyor.Peki, bu neden kaynaklanıyor ve anne babalar neler yapabilir ?

Bebeklerin büyüme süreçlerindeki ilkler her zaman bütün anne babalara büyük heyecanlar yaşatır.Gülmeleri, oturmaları, emeklemeleri, kelimeleri hecelemeye başlamaları ya da diş çıkarmaları… Çünkü bütün bu aşamalar bebeklerin biraz daha büyüdüğünün göstergesidir.Tabii saydığımız bu evreler yaşanırken, anne babalara da bebeklerin gelişimlerini sağlıklı ve rahat geçirebilmeleri için destek vermek görevi düşer.Gerçi her şey doğal olarak kendiliğinden gelişir ama anne babalar verecekleri destekle bebeklerin bu dönemi daha rahat geçirebilmelerini sağlarlar.Süt dişlerinin çıktığı dönemlerde(tıp çevresinde buna “dişlerin sürmesi” denir) bunlardan biri.

Süt dişlerinin hangi dönemde çıktığını, bu sürecin çocuk üzerinde yarattığı rahatsızlıkları ve anne babaların nelere dikkat etmeleri gerektiğini uzmanlarımıza sorduk.

Süt dişleri ne zamana sürmeye başlar?

İlk süt dişlerinin sürme dönemi her bebekte farklı yaşanabilir.Bunun nedeni çeşitli faktörler olabilir.Geçirilmiş veya var olan bazı rahatsızlıkların dışında, genellikle diş sürme dönemi kalıtsal nedenlere dayanır.Yani anne babanın süt dişlerinin ilk sürme dönemi , bebeklerinin bu gelişimini etkileyebilir.Ancak genel anlamda ilk süt dişleri, ortalama 6. ayda sürmeye başlar.Ve ilk süren süt dişi sıklıkla alt orta kesicisi olur.

Süt dişleri ne zaman ve hangi sırayla çıkar ?

Normal şartlar altında, süt dişlerinin çıkma ( sürme ) sıraları ve zamanları :

Süt kesici dişleri 6-12. aylar, birinci süt azıları 12.-18. aylar, süt köpek dişleri 18.-24. aylar ve ikinci süt azıları 24.-30. aylar arasında çıkar.

Süt kesici dişlerinin çıkma sıraları şöyle;

Sırayla alt orta, üst orta, üst yan, alt yan, alt yan süt kesiciler çıkmalarını tamamlar.Ancak bazı durumlarda dişlerin çıkması üst orta kesici, üst yan kesici ya da birinci süt azısından başlayabilir.

Süt dişlerinin sürmesi çocukta ne gibi rahatsızlıklar yaratır?

Tıpkı 20 yaş dişleri gibi, süt dişlerinin de sürme aşamasında her bebekte farklı belirtiler ortaya çıkartabilir.Bazı çocuklar bu süreci çok hafif yaşarken, bazıları rahatsız olduklarını gösteren belirtiler gösterebilir.Ancak genel olarak süt dişlerin çıkma sürecinde diş etlerinde kaşınma ortaya çıkar.Çocuk bu kaşıntıyı gidermek için ağzına parmağını veya çeşitli nesneleri götürür ya da parmağını emer.Süt dişlerin sürme aşamasındaki çocuğun tükürük salgısı da artar.Bazen sürecek diş bölgesinde mukozada renk değişikliği (kırmızı), şişlik veya ağrı görülebilir.Bu dönemde çocuklarda huzursuzluk, hırçınlık veya iştah kaybı görülebilir.

Geçmişte, süt dişleriyle birlikte ateş, sindirim yolu (ishal, kusma gibi) veya solunum yolu hastalıklarının (öksürük gibi) görüldüğü savunulur.Bu rahatsızlıklar tamamen süt dişlerin sürmesine bağlanırdı.Ancak bugün dişlerin sürmesi sırasında gözlenebilen ateş, solunum ya da sindirim yolu enfeksiyonlarının süt dişlerin sürmesiyle doğrudan ilişkisi olmadığı, bunların tesadüf olarak bu dönemde ortaya çıktıkları savunuluyor.

Anne babalar çocuklarını nasıl rahatlatabilir?

Anne öncelikle çocuğunun diş etlerinin kaşıntısını gidermek amacıyla, ona sağlık standartlarına uygun bir diş eti kaşıyıcı verebilir.Bunun yanında mutfağında bulunan ve kırılıp çocuğun boğazına kaçmayacağından emin olduğu hijyenik maddeler de verebilir.Bu şekilde çocuğun diş etine masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilir.

Ayrıca bir diş hekiminin önereceği anestetik bir ajanı temiz bir pamuğa sürüp bebeğin diş etlerine yavaşça sürebilir.Bu çocukta geçici bir rahatlık sağlayabilir.Ancak topikal anestetik ajanlar cilt tarafından çok hızlı emilir.Bu nedenle toksisiteye, yani zehirlenme gibi yan etkilere yol açmamak için aşırı doz kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Hangi durumda uzmana başvurmak gerekiyor?

Eğer çocuğun diş eti şişmiş , koyu kırmızı bir renk almış ve ağrı ya da süt dişinin sürmesinden birkaç hafta önce gelişen mavi-mor bir şişlik varsa (sürme kisti), mutlaka bir pedodontiste başvurulması gerekir.

Çok enderde görülse, bazen çocuk dişli olarak dünyaya gelir (natal dişler) ya da ilk 30 gün içinde süt dileri sürmeye (neonatal dişler) başlar.Bu dişleri anneye emzirme sırasında güçlük vermesi ve bazen de aşırı sallanarak yutma tehlikesi yaratmasından dolayı, mutlaka bir çocuk diş hekimi tarafından kontrol edilmeleri gerekir.Gerekli durumlarda diş hekimi bunların bebeğin ağzından uzaklaştırır.

Anne babalar çocuklarının diş sağlığı için neler yapmalı?

Aslında birçok anne baba belki de bunun farkında bile değil, ancak çocukların ağız diş hijyeni, ileride gelecek olan kalıcı dişlerin sağlığı açısından büyük önem taşır.Bu nedenle bütün anne babaların, çocuklarını 6-12 aylıkken mutlaka diş muayenesine götürmesi gerekir.Tabii bunun yanı sıra, çocuğun beslenmesi de ağız diş sağlığı açısından birinci sıralarda yer alır.

Çocuklar genellikle biberonla verilen tatlandırılmış sütler ya da özel mamalarla beslenir.Böyle sıvılar, bebek uyanıkken alındığı ve tükürük salgısı bu sıralarda fazla olduğu için ve çocuğun ayrıca su içerek ağzının temizlenmesinden dolayı çok fazla risk yaratmaz.Ancak bebeğin şekerli süt ya da şekerli içecek dolu bir biberonla uykuya dalması, bu içeceklerde bulunan bazı maddelerin diş yüzeylerine yapışmasına yol açar.Uyku sırasında tükürük akışı da azaldığından, ağız ortamında mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortam oluşur.

Bu mikroorganizmalar da dişlerde erken çürüklere yol açar.Bu tip diş çürükleri “biberon çürüğü” olarak adlandırılır.Bunun yanında şeker, bal gibi tatlandırıcılara batırılmış yalancı emziklerin de çocuklara verilmemesine dikkat etmek gerekir.Ayrıca inek ve anne sütünün içinde bulunan laktoz maddesinin de çürüklere yol açtığı unutulmamalı.Bu sebeple bebeklerin biberonu ya da anne sütünü emerken uykuya dalmaları önlenmeli.Ve bebeğin beslenmesinden sonra diş temizliği yapılmalıdır.Bunun için bir gazlı bezi ıslatarak bebeğin dişlerini silmek yeterli olur.Böylelikle bebeğin hem dişleri temizlenir, hem de diş etlerine masaj yapılır.Bu da bebeği rahatlatır.

Bebek büyükçe çocuk diş fırçalarının kullanılmasına geçilmeli.Çocuğa dişlerin nasıl fırçalanacağı öğretilmelidir.Burada asla unutulmaması gereken bir nokta var, çocukta diş fırçalama alışkanlığı yaratmanın temel şartı, ona bu konuda örnek olmaktır.Eğer anne baba her gece dişlerini fırçalar ve bu işlem sırasında çocuğun dişlerini fırçalaması için yanına alırsa, bu çocukta alışkanlık yaparak kalıcı bir hale dönüşür.Dikkat edilmesi gereken bir özellikte, çocuk bardaktan içebileceği yaşa geldikten sonra (ortalama 12 aylık), biberonla beslenmeye son verilmelidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.