40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Tam 6 haftalık hamileyim gebelik kesesi yeteri kadar büyümemiş bu durumda neler yapılmalı ?

Tam 6 haftalık hamileyim gebelik kesesi yeteri kadar büyümemiş bu durumda neler yapılmalı ?

Soru : Merhabalar bugün doktora gittik 18 Eylül gebeliğin tam 6 hafta + 0 gün ultrason çekildi kesecik tam büyük değil gelişmemiş kesecek dedi fakat bebeğin kalbi duyuluyor dedi bebek sağlıklı olur mu ? Bu durumda anne neler yapmalı ?

Cevap : Bebeklerin kalp atımı 6. haftada başlar. Kesenin çapı önemlidir. 1 kez ultrasona bakarak karar vermemek gerekir. 2 hafta sonra kontrol öneririm . Büyük olasılıkla kese düzelmiş olacaktır. Ancak kese hala ciddi anlamda küçükse genetik inceleme gerekebilir.

Op.Dr. Zeki Salar
Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)
Tel 2: 444 5 888 (randevu için)

Bu Haber 11.133 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 19.09.2014 Cum 03 : 19

YORUM YAZ
 1. Sibel dedi ki:

  Merhaba en son 25 kasimda adet oldum ama daha 5 haftik hamileymisim ve kesen ultrasyonda gorukmuyor alttan ultrasyonla gorunuyor kese 3 mmyken simdi 6 mm olmus bitek ve hala ultrasyonla gorukmuyor ama beta hcg testim iyi gidiyor anlayamadim doktorum bu sagliksiz gebelik dedi bu durumda ne yapmam gerekiyor kese cok yavas ilerliyor peki neden beta iyi cikiyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   *Son adet tarihiniz doğruysa gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda görülmesi gerekirdi.Doktorunuzun söylediklerine uyum.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 2. Aynur dedi ki:

  Merhaba 7 haftalık hamileyim doktor kesenin küçük olduğunu söyledi beklememizi söyledi 1 hafta öncede kanamalarim başladı pembe seklinde 2 gün once fazlalisti doktora gittik kesede küçülme baslamis büyük ihtimal bu gece düşer dedi ama eve geldiğimde kanamam olmadı bugün doktordan geleli 2 gün oldu kanamam eskisi kadar hızlı değil hafif ve arada ufak parçalar geliyor 2 gundurde kendim gebelik testi yapıyorum olumlu çıkıyor ama bebeğin kalp atışları hala yok doktor 8. Haftaya randevu vardı ne yapmalıyım beklemelimiyim

 3. meryem dedi ki:

  Merhabalar ben en son 15 eylülde adet oldum gebelik var ama kese gelişmemiş doktor ilaç yazdı faydası olur mu