Tekrarlayan düşükler

22.07.2013
35
A+
A-
Tekrarlayan düşükler

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER (REKÜREN ABORTUS)

          Kadının son adet tarihi itibari ile 20.hamilelik haftasından önce meydana gelen gebelik kayıplarına genel olarak erken gebelik ismi verilmektedir. Klinik olarak teşhis edilmiş olan gebeliklerin çoğunlukla %15’in de erken gebelik kayıpları meydana gelmektedir. Genellikle gebelik kayıplarının %80 civarı ilk 12 hafta içersin de meydana gelmektedir. Özellikle erkenden gebelik kayıplarının oluşması %70’den fazlasın da kromozom anomalileri neden olarak görülmektedir. Anne adayının yaşının artışına bağlı olarak da erken düşük oranları da artmaktadır.

          Genel olarak 25 yaşından küçük olan anne adayların da meydana gelen erken gebelik kayıpları %12 civarın da iken 40 yaşın üzerin de olan anne adayların da ise bu oran takriben %26 oranına kadar yükselmektedir. Genel olarak tekrarlayan düşükler (habitüel abortus) bu tanıma ise gebenin arka arkaya 3 ya da 3’den fazla yaşanmış olan erken gebelik durumuna girmektedir. Tekrarlamış olan düşüklerin arkasından anne adayı yeniden bir gebelik kaybı oluşma riski %30–45 arasın da olmaktadır. Geçmişin de hiç canlı olarak bir bebek doğurmamış anne adayı tekrarlayan düşükler durumu yaşamasından dolayı canlı olarak bir bebeği dünyaya getirme şansı %55–60 sadece tek bir canlı bebek dünyaya getirmiştir.


        Ancak diğer gebeliklerin de tekrarlamış olan düşükler  ile yeniden bir canlı bebeği dünyaya getirme şansı da yaklaşık olarak %70civarındadır.ancak anne adayının yaşının ilerlemesi sebebi ile bu rakamlar arasındaki fark da olumsuz hale gelmektedir. Meydana gelen erken gebelik sebebi ile kayıpların sıklıkla sebebi ise kromozom hastalıklar olarak görülmektedir. Çünkü tekrarlayan gebelik kayıpların da çiftler de %3 ve 8 civarın da kromozom hastalıkları var olmaktadır. Yapılan kromozom testlerin de geçmişteki malformasyon durumu olan bir bebek hikâyesi yaşamış olan çiftler açısından oldukça önemlidir.

         Eğer kromozom testlerin de anormallik var ise tedavi açısından yapabilecek bir şey bulunmamaktadır. Ayrıca yapılan kromozom testlerindeki anormallikler vakası olan anne adaylarının genel olarak % 50 oranın da gebelik elde edilmektedir. Ancak bu anne adaylarına amniosententez veya koryon villüs biyopsi önerilmektedir. Kromozom testleri genel olarak pahalı bir test olmasından dolayı mutlaka arka arkaya tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalara önermek gerekmektedir. Ülkemiz de hiçbir şekil de yumurta ya da sperm vericiliği yasalar ile engellendi. Ancak şunu atlamamak lazım yapılan kromozom testlerin de çiftler için saptanan bir sperm ya da yumurta vericilerinden faydalanılması hasta için bir tedavi seçeneği olmaktadır.

          Anne adayının kullanılmış olduğu sigara ya da alkol kullanımı doz ile alakalı olarak tekrarlayan erken gebelik kayıplarına sebep olabilmektedir. Kişinin gebelik dönemin de egzersiz yapması kesinlikle düşüğe sebep olmaz, yapılan yatak istirahatları da düşük vakasına karşı herhangi bir koruma sağlayamaz. Özellikle ilaç ya da kimya sanayisin de çalışan gebeler de ya da elektrikli cihaz kullanmaları da hiçbir şekil de düşük riskini arttırmamaktadır. Çoğunlukla kontrolsüz olarak ya da aşırı derce de hormon hastalığı olmayan anne adayların da normal olan hormon hastalıkları asla gebelik kayıplarına sebep olmamaktadır.

          Ancak tiroit ve diabetes mellitus hastalıkları gebelik kaybına sebep olmaktadır. Döllenme oluştuktan sonra meydana gelen embriyonun beslenmesi için bazı hormonların da eksik olması kişi de gebelik kaybına neden olmaktadır. Böyle bir durum da ise doktorun önermiş olduğu hastanın vücudunda bebeği beslemesi için eksik olan hormonu tamamlayan ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Bilinen infeksiyon durumlarından biri olan ureaplasma urealyticum’un anne adayın da tekrarlamış olan gebelik kayıplarına sebep olabileceği yönün de bulgular olmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Ayşegül dedi ki:

  Merhaba dün betahcg 37 çıktı bugün ise 34.2 çıktı bu kimyasal gebelikmidir hocam cevaplarsanız sevinirim

  1. blank admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeği düşüş, genellikle düşüğün göstergesidir.

 2. blank derya dedi ki:

  Dusuk tehlikem var dusuk ignesi yaptirfim faydasini goren varmi arkadaslar yardimci olun

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.