Tüm kromozom analizi ile tüp bebek

18.03.2013
17
A+
A-
Tüm kromozom analizi ile tüp bebek

TÜM KROMOZOM ANALİZİ İLE TÜP BEBEK ( 24 SURE TESTİ )

Gebelik arzu edilmekte ve çok meşakkatli süreçlerden geçilerek tüp bebek yöntemi ile gebe kalınması planlanmaktadır. Bu durumda çiftler döllenme olması için sabırsızlanmakta ve heyecanlı bekleyişe girmektedirler. Maalesef ki tüp bebek tedavilerinde bazı vakalar düşük ile sonuçlanarak hayaller yıkılmaktadır. Düşüklere etken olan sebep; çoğunlukla kromozom anormalliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu aşamada Cambridge üniversitesi tarafından geliştirilmiş olan 24 sure testlerinin yapılıyor olması önemlidir. Çünkü bu test sayesinde kısa sürede döllenmiş olan yumurtadan alınmış hücreler incelenebilmekte ve kromozom anormallikleri var mı erken dönemde tespit edebilmektedir. Daha önce birçok kez tüp bebek uygulanmış ancak düşük ile sonuçlanmış durumlarda bu tekniğin kullanılması başarıyı artıracaktır. Çünkü düşüklerde en önemli etken bu anormalliklerdir.

 Anormalliklerin tespiti ile tüp bebek tedavileri daha başarılı hale gelecektir. 24 sure testi de bu bakımdan geliştirilmiş bir tekniktir.

 Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kromozomlar da bozukluk görülmekte ve yapılan tüp bebekler daha çok düşükler ile son bulabilmektedir. Tüm kromozom analizi (24 sure testi ) ile 12 saat içerisinde normal ya da anormal olan kromozom yapıları incelenmekte ve elde dilen bu bilgiye dayalı olarak tüp bebek yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir. Bu şekilde hastalardaki umut ve bekleyiş tüm bu programa göre belirlenmekte ve boştan yere ümitler oluşmamaktadır.

 24 sure testi neden geliştirildi?

 Özellikle tüp bebek yöntemi ile tekrarlayan düşükler karşısında hastalara yeni umut için geliştirilmiştir. Bu yöntemler ile ilgili başarısızlıkların çoğunluğu kromozom yapısındaki anormalliklerden kaynaklanabilmektedir. Burada erken dönemde yapılacak olan 24 sure testi sayesinde normal olarak görülmüş embriyolar ana rahmine transfer edileceği için başarı şansı çok daha yüksek olacaktır.
Bu testin tüp bebek tedavisinin içerisine dâhil olması ile düşük oranları büyük oranda azalmakta ve gebelik şansı çoğalmaktadır.

Hastalar için yeni umut olan bu testte; 46 adet olan kromozomların sayılarının ve normalliklerinin bir anda tespit ediliyor olması bilimin ulaştığı en son noktadır. Tüm dünyada 15 ülkede uygulanan bu test yurdumuzda da tüp bebek tedavilerinde uygulanmaya başlanmıştır. 12 saat gibi kısa bir zaman diliminde 46 adet kromozomun incelenip uygunluğunun araştırılması oldukça mühimdir. Böylelikle düşük olma ihtimali ve sakat çocuğun dünyaya gelebilme ihtimali de ortadan kaldırılabilmektedir.

ETİKETLER:
admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.