Tüp bebek başarı oranını etkileyen etmenler

21.02.2013
22
A+
A-
Tüp bebek başarı oranını etkileyen etmenler

Tüp bebek tedavisinde gebelik oranı ve canlı doğum oranı aynı olarak değerlendirilmez. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı sağlıklı doğumlara oranla daha yüksektir. Tüp bebek tedavisinde biyokimyasal gebelik oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Biyokimyasal gebelik, kan testi ile tespit edilen ancak ultrason muayenesinde gebeliğin tespit edilemediği bir durumdur. Çiftler için başarı gebeliğin sağlanması değil gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanmasıdır. Günümüzde gelişen teknolojinin sağlamış olduğu imkânlar ile geliştirilmiş olan yöntemler sayesinde çocuk sahibi olamayan birçok çift hayallerine kavuşabilmektedir.

Tüp bebek uygulamaları birçok nedene bağlı olarak uygulandığından dolayı başarı oranını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Başarıyı etkileyen faktörleri saymak gerekirse;

 • En önemli faktör anne adayının yaşı
 • Çiftlerin evlilik süresi
 • Baba adayının spermi ile alakalı bir takım sorunlar
 • Hormonal etkenler
 • Daha evvel geçirilmiş hastalıklar
 • Daha evvel gebeliğin gelişip gelişmediği
 • Daha evvel düşük ya da canlı doğum yapılıp yapılmadığı
 • Anne adayının yumurtalık kapasitesi
 • Üreme organları haricinde gelişen hastalıklar
  Bu gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz etkilemektedir.

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranını ölçmek için ilk olarak çiftlerin yapısal özellikleri değerlendirilmelidir. Bu şekilde değerlendirilen hasta gruplarının bir kısmında gebelik şansı % 10 olurken bir kısmında % 40’ lara kadar çıkabilir. Bazı hasta gruplarında ise gebelik şansı % 70 oranlarına kadar yükselmekte bazılarında ise hiç gebelik elde edilememektedir.

Tüp bebek tedavisinde seçilen merkezin de gebelik oranlarına katkısı büyüktür. Bu nedenle
tedaviye başlamadan önce yapılması gereken en önemli ayrıntılardan biri de merkez seçimine dikkat etmektir.

Tüp bebek tedavilerinde her zaman için gebelik adına bir umut vardır. Bu nedenle ilk deneme ne kadar başarısız olursa olsun umutsuzluğa düşmeden yeni bir tedaviye başlamak yararlı olur. Adayların yapısal özelliğine göre uygulanan tedavi protokolü ile 2 – 3 denemede üst üste gebelik sağlanamamış ise çiftler tekrar detaylı bir şekilde incelenmeli ve yeni bir protokol ile tedaviye başlanmalıdır.

Tüp bebek uygulamalarında açığa çıkan faktörlerin yanı sıra açığa çıkmamış birçok faktörden dolayı da başarı sağlanamayabilir. Tüp bebek tedavisinde gebelik şansı bakımından bazı örnekler vermek gerekirse;

 • Daha evvel 1 – 2 defa düşük yaşanmış ise gebelik şansı azalabilir.
 • Anne adayının yaşı 37 yaşın üstünde ise gebelik şansı en fazla % 20’ dir.
 • Araştırmalar boyunca hiçbir sorun bulunamayan çiftlerde sürekli denenmesine rağmen tüp bebek başarılı olmayabilir.
 • Bazı hasta gruplarında tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanamazken tedaviye ara verildiği zaman kendiliğinden gebelik oluşabilir.
 • Bazı hasta gruplarında incelemeler sonucu gebelik ihtimalinin çok düşük olduğu varsayılırken ilk denemede gebelik oluşabilir. Erkek hastada azospermi varlığında cerrahi işlemler sonucunda gebelik şansı % 10 – 40 arasında değişmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.