Tüp bebek ile gebelikte dış gebelik riski

28.02.2013
30
A+
A-
Tüp bebek ile gebelikte dış gebelik riski

TÜP BEBEKTE DIŞ GEBELİK RİSKİ

EKTOPİK GEBELİK: TÜP BEBEK SONRASI DIŞ GEBELİK RİSKİ

 Tüp bebek tedavisinde dış gebelik belirtileri nelerdir?

 Tüp bebek uygulamalarında embriyo transfer aşamasından yaklaşık olarak 2 hafta sonra kanda gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı kontrol edilir. kanda gebelik testi yapıldığı dönemde ultrason muayenesi ile gebelik henüz tespit edilemez. Bu durum gayet normal bir durumdur. Çünkü gebeliğin henüz çok erken olduğu bir dönemdir. Ultrason muayenesi gebelik testi yapıldıktan yaklaşık olarak 15 gün sonra ultrason muayenesi yapılmalıdır. Gebelik testinden 15 gün kadar sonra yapılan ultrason muayenesinin amacı gebelik kesesinin takibi ve oluşabilecek dış gebelik riskini erken dönemde fark etmektir. Ultrason muayenesi sonucu dış gebelik riski tespit edilmiş ise hastaya gerekli tedaviler yapılarak müdahale edilir. Dış gebelik olasılığında en dikkat çeken belirti kasık ağrılarının oluşmasıdır. Fakat tüp bebek tedavisinde oluşan dış gebelikler henüz belirti vermeden tespit edilir ve kontrol altına alınır.


TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DIŞ GEBELİK OLASILIĞI NE KADARDIR?


Genelde yaşadığımız toplumda dış gebelik ihtimali % 1 – 2 oranındadır. Ancak tüp bebek tedavisinde dış gebelik ihtimali biraz daha yüksek oranlardadır. Tüp bebek tedavisi ile sağlanan gebeliklerde % 2 oranında dış gebelik riski mevcuttur.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEN SONRA OLUŞABİLECEK DIŞ GEBELİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 Bazı hastalarda takip etmek yeterli olur. Bazı vakalarda dış gebelik kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Bazı vakalarda ise cerrahi işlem veya ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. Dış gebelik nedeni ile uygulanan cerrahi işlemler genellikle laporoskopi tekniği ile yapılmaktadır. Normal yollarla gelişen ve tüp bebek tedavisi nedeni ile gelişen dış gebelik birbirinden farklı değildir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ SONUCU DIŞ GEBELİK GEÇİRENLERE TEKRAR TEDAVİ YAPILABİLİR Mİ?

Anne adayı 2 – 3 ay dinlendikten sonra tekrar tüp bebek tedavisine başlanabilir. Dış gebelik nedeni ile geçirilen operasyonun tüp bebek tedavisine engel olma gibi bir ihtimali yoktur. Operasyon sonrası tüplerin çıkarılması yeni bir tüp bebek tedavisi için engel teşkil etmez ve gebelik şansında düşüş yaşanmaz. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalık kanallarının alınması tüp bebek tedavilerinin başarısını etkilemez.

 HANGİ HASTA GRUPLARINDA TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE DIŞ GEBELİK OLASILIĞI DAHA YÜKSEKTİR?

  • Daha evvel dış gebelik geçirmiş kişilerde
  • Daha evvel pelvik enfeksiyon geçiren anne adaylarında
  • Tüpleri tıkalı olan anne adaylarında

AYNI ZAMANDA NORMAL GEBELİK VE DIŞ GEBELİĞİN GELİŞMESİ (HETEROTOPİK GEBELİK )

 Heterotopik aynı zamanda rahimde normal gebeliğin varlığı ve rahim haricinde de dış gebelik gelişmesi durumudur. Ancak bu durum ile çok nadir karşı karşıya kalınır. Tüp bebek tedavilerinde heterotopik gelişme olasılığı normal gebeliklere oranla daha yüksektir. Embriyo transferinin çok sayıda yapılması heterotopik riskini artırmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.