Tüp bebek ile hamile kalanlar normal doğum yapabilir mi ?

08.06.2020
753
A+
A-
Tüp bebek ile hamile kalanlar normal doğum yapabilir mi ?

İnfertilite (Kısırlık) nedir? 

Tıbbi olarak 1 yıl boyunca herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan çocuk istemelerine rağmen gebe kalamayan çiftlere infertil çiftler denmektedir.

Çünkü kısırlık yani infertilite sadece kadına ait bir hastalık değildir aynı zamanda erkeğe ait bir sürü sebep kısırlığa ve çocuk sahibi olamamaya neden olmaktadır.

Bizim toplumumuzda son dönemde giderek azalmakta olduğu halde genellikle infertilite sorunu olan çiftlerde ilk akla gelen kişi kadın olmaktadır. Tabii ki bu durum kesinlikle doğru değildir. İnfertilite ile karşı karşıya isek muhakkak çiftler beraber değerlendirilmeli erkeğe ait sebepler muhakkak araştırılmalıdır .

Gebelik olgusunu son ayına kadar götüremeyen çiftler de infertilite kapsamı altında değerlendirilmelidir. Ayrıca tekrarlayan gebelik kaybı olan anne ve baba adayları yine üreme endokrinolojisi ile ilgilenen tüp bebek uzmanlarınca değerlendirilmelidir.

Kaç türlü tüp bebek yöntemi vardır?

Yaklaşık 40 yıldır tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüp Bebek tedavisinin genel prensipleri kadından ve erkekten üreme hücrelerinin toplanarak laboratuvar ortamında döllenmesi şeklindedir. Bundan 40 yıl önce başlayan tüp bebek serüveni öncelikle klasik tüp bebek yöntemiyle yapılmaktaydı. Bu yöntemde kadından alınan yumurtanın bulunduğu laboratuvar tüpünün içine erkeğe ait belirli sayıda sperm konularak döllenmesi beklenirdi.

Bu işlem her ne kadar hala kullanılıyor olsa da döllenme oranlarının düşük olması ve erkek faktörü yani sperm problemi olan çiftlerde başarı şansının azalması nedeniyle şu an için sınırlı sayıda hastada uygulanmaktadır.

Çünkü bu yöntemde  erkekten çok sayıda sperm almak gerekmektedir ve düşük sperm sayısı olan erkekler için bu yöntem çok uygun görülmemektedir .

Klasik tüp bebek tedavisinden farklı olarak diğer yöntem de şu an için yaygın olarak kullanılan mikroenjeksiyon yöntemidir 

Mikroenjeksiyon yönteminde erkekten alınan tek bir sperm ile bile döllenme işlemi çok incecik iğneler vasıtasıyla yumurta hücresine sperm yerleştirilerek başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Mikroenjeksiyon yöntemi son 30 yıldır yapılan tıbbi bir tedavidir.

Erkeklerde kısırlık Sebepleri nelerdir?

1- Genetik bozukluk nedeniyle sperm üretiminde durma 

2-Sigara alkol ve çevresel nedenlerle sperm üretiminin zayıflaması 

3-Otoimmün hastalıklar sebebiyle sperm üretiminin durması 

4-Travma gibi dış faktörlere bağlı testislerde üretim faaliyetlerinin durması 

5-Testis kanseri 

6-İnmemiş testis 

7-Sperm kanalı tıkanıklığı 

8-Sperm sayısı azlığı 

9-Sperm hareket kabiliyetinin azalması

10- Spermi yapı yani morfoloji bozukluğu 

Tüm bu sebeplerin sonucu olarak kişide azospermi, oligospermi, teratospermi, astenospermi gibi laboratuvar bulguları görülebilir.

Aynı zamanda cinsel organdaki anatomik bozukluklar ya da bir takım psikolojik sebepler de erkekte kısırlığa sebep olabilir.

Kadında kısırlık sebepleri nelerdir?

1-Yumurtlama fonksiyonunun azalmasına bağlı sebepler 

2-Yumurta hücre sayısının yani yumurtalık kapasitesinin azalmasına bağlı sebepler 

3-Tüplerin yani yumurta hücresini rahim içine taşıyacak boruların fonksiyonlarının bozulması 

4-Rahim içi zarı yani endometriumun gebelik yerleşmesine izin vermediği bir takım hastalıkları ( myomlar, polipler, rahim içi yapışıklıklar…)

5-Endometriozis ve çikolata kisti hastalığı 

6-Rahim ağzını tutan hastalıklar 

7-Polikistik Over Sendromu 

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?

1-Yumurta geliştirici tedavi 

2-Yumurta toplanması ve sperm alınması 

3-Mikroenjeksiyon döllenme ve embriyo takibi 

4-Embriyo transferi 

5-Gebelik testi 

Tüm bu işlemler yaklaşık olarak 16-25 gün içinde tamamlamaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebeliklerin normal gebeliklerden ne gibi farklar vardır?

Tüp Bebek tedavisinde farklı olan aşama sadece embriyonun oluşup rahim içine konulacak döneme kadar olan aşamadır.

Embriyo rahim içine konulduktan sonra gebelik testine kadar bazen de 12 haftaya kadar uzayan rahime tutunma ve destek hormon tedavisinden sonra gebelik süreci normal yolla oluşmuş gebelikle aynı şekilde seyreder.

Düşük riski, gebelik sonuçları, erken doğum riski açısından normal gebelik ile tüp bebek gebeliği arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde doğum şekli ne olmalıdır ?

Tüp bebek tedavisi ile oluşan embriyo ve embriyonun tutunmasından sonra başlayan gebelik döneminde birtakım hormon desteklerinden başka herhangi bir şekilde gebelik açısından fark yoktur.

Doğum ise yaklaşık olarak tekil gebeliklerde 40 hafta civarında olmaktadır. 

Tüp bebekle olsun normal yolla olsun gebelikler eğer normal doğuma müsait ise normal doğumla sonuçlandırılabilir. Tüp bebek tedavisi tek başına sezeryan için bir sebep oluşturmamaktadır.

Ancak tüp bebek tedavisinin çok masraflı olması uzun uğraşlar sonrası gebelik oluşması çiftlerde doğumun bebek için çok küçük risklere bile toleransını olanaksız hale getirmektedir. Bu yüzden genellikle tüp bebek tedavisinde doğum tercihi sezaryen olmakla birlikte tüp bebek tedavisinde eğer sezeryan için kesin bir sebep yoksa normal doğum tercih edilmelidir.

Tüp bebek tedavisi sonucu oluşan gebeliklerde yenidoğanda doğum sonrası yoğun bakım gereksinimi artmış mıdır?

Tüp bebek tedavisinde ikiz yada üçüz gebelik oluştuysa ve bunun sonrasında erken doğumla gebelik sonuçlandıysa eğer bu bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesine girme olasılıkları artar. Ancak tekiz ya da ikiz gebelikler normal haftalarına kadar erken doğum olmadan devam ettiyse bu bebeklerin yeni doğan yoğun bakıma girme riskleri yok denecek kadar azdır.

https://www.sertanaksu.com

Op Dr Sertan Aksu

İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Dr. Sertan Aksu, Çukurova Lisesindeki eğitimi sonrası 1998 de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Mesleki ilgi alanları içerisinde ağrısız doğum, sezaryen sonrası vajinal doğum, kadın infertilitesi-tüp bebek ve endoskopik cerrahi yer almaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.