Tüp bebek ile ilgili merak edilenler

26.02.2013
17
A+
A-
Tüp bebek ile ilgili merak edilenler

TÜP BEBEK İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Kısırlık sebebiyle kurumlara başvuran çiftlerde ilk etapta sorunun kaynağına yönelik tetkikler yapılmaktadır. Kadının yumurtlaması, rahim geçirgenliğine bakmak için rahim içi filmler, çeşitli hormon testleri, erkeklerde ise; sperm analizleri yapılmaktadır. Bir yıl geçmesine karşın düzenli olarak cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebe kalamayan çiftler bu araştırmaların sonunda uygun tedaviye yönelik işlemlere tabii tutulurlar. Tüp bebek de kısırlık tedavisi için son yıllarda oldukça başvurulan bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisi için bireylerin nikâhının olması şartı aranmaktadır. İslam dini açısından da sakıncalı bulunmamaktadır. Bu işlem için anne rahmi, yumurtası ve baba spermi gerekmektedir.

Tüp bebek merkezlerinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır:

Mıknatıs yöntemi; bu yöntemle sağlıklı olan spermler seçilmekte ve çok yaygın olmadığı için bu konu üzerine detaylı araştırma bulunmamaktadır.

Lazer destekli yuvalama; embriyonun dış kabuğundan bir kısım kesilerek daha kolay kabuğundan çıkarılması işlemidir.

 Yapay rahim yöntemi; rahim zarından alınan hücrelerin embriyonun tutunması ve aynı zamanda gelişimini sağlayabilmesi için özel olan bazı maddelerin salgılandığı iddia edilir.

İlaçsız tüp bebek; yumurtası az olan kadınlarda, yumurtaların toplanıp dış ortamda (laboratuarda) uygun koşullarda geliştirilmesi esasına dayanır. Yumurtası yeterli olmayan kadınlar için en uygun ve mucize bir yöntemdir.

 Embriyoglu; bu madde ile embriyonun rahme kolay tutunduğu iddia edilmektedir. HLA-G Yöntemi; bulundukları ortamlara embriyolar HLG-A proteini salgılamaktadırlar. Salgılanan bu proteinin oranı yüksek ise embriyonun anne rahmine tutunma oranı da yüksek olur.

Tüp bebek ile ilgili detaylar:

Tüp bebek 45 yaşına kadar yapılabilmektedir. Fakat 38 yaşından sonraki hastalarda embriyoların kromozomlar açısından normal mi değil mi araştırılması gerekmektedir. Kadın yaşı tüp bebek başarısını etkilemektedir. Erkek bireyler için kısırlık tedavisi geniş yelpaze göstermekteyken kadının yaşı kısırlık tedavisinde oldukça önemlidir. Çünkü ilerleyen yaşla beraber kadın yumurtlamasında düşüş görülmektedir.

 Tüp bebek tedavisi yıllardır yapılmakta ve mevsimsel bir değişiklik olmadığı gözlenmektedir. Yılın her hangi bir ayı tercih edilebilinir.

Hep tüp bebek yöntemlerinde düşük riskinin yüksek olduğu sanılır fakat bu yanlış bir düşüncedir. Tüp bebek ile gebe kalma yönteminde düşük riski yüksek değildir. Tahmini olarak % 15 gibi bir oranla düşük gözlenmektedir.

 Tüp bebek tedavisine başlanılmadan önce hastanın anemnezi dinlenilmeli ve mevcut olan üremeyi etkileyecek rahatsızlığı ve kullandığı ilaç varsa ona göre tedbirler alınmalıdır. Mevcut sorun giderilmeli gebe iken kullanılacak ilaçların cenini etkilemesinden dolayı çeşitli önlemler alınmalıdır.
Rahim içi doku kültürü, son zamanlarda tüp bebek denenmesine rağmen başarı elde edilemeyen embriyoları beklenen düzeyde gelişmeyen anne adaylarına umut olmuştur.Reglinin 21.gününde annenin rahminden alınan doku kesiti ile laboratuar ortamında doğal olmayan bir rahim içi dokusu elde edilir, embriyo doğal olmayan bu rahim içi dokusunda gözlemlenerek büyütülür. Embriyonun iyi bir şekilde gelişmesi için gerekli olan protein yönünden zengin olan co-culture sıvıları yeni umut kaynağıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.