Tüp bebek nedir

20.02.2013
30
A+
A-
Tüp bebek nedir

 

Çocuk sahibi olamama çoğu çifttin mücadele ettiği bir problemdir. Bir yıl boyunca korunmaksızın cinsel birliktelikte bulunan çiftlerin çocuk sahibi olama problemleri kısırlık olarak adlandırılır. Bu problem ile doktora başvuran çiftler ilk olarak bazı testlere tabii tutulur ve detaylı inceleme altına alınırlar. Elde edilen sonuçlara göre bazı çiftler direkt tüp bebek tedavisine alınır bazı çiftlere de diğer üreme tedavileri ( aşılama)uygun görülür.

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp bebek tedavisi, genelde tüm dünyada başarı ile gerçekleştirilen ve her geçen gün başarısı kat kat artan bir tedavi metodudur. Tüp bebek tedavisinde, kadın hastadan elde edilen yumurtalar vücut harici laboratuar koşullarında erkek
hastadan alınan spermler ile bir araya getirilerel döllenmesi sağlanır. Döllenme ile elde edilen embriyolar 2 – 5. Gün anne adayının rahmine yerleştirilir. Vücut harici bir ortamda oluşması sağlanan döllenme İn Vitro Fertilizasyon tekniği( kendiliğinden)ile ya da yumurta içine spermin enjekte edilmesi ( mikroenjeksiyon) ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerin her biri tüp bebek tedavisi yöntemidir.

Günümüzde oldukça fazla uygulanmaya başlayan ve iyi sonuçlar veren mikroenjeksiyon, sperm miktarının az olduğu ya da hiç sperm bulunamayan ve testislerden cerrahi işlem ile sperm alınan baba adaylarının tedavisinde kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyon ile erkek hastalar hayallerine başarı ile kavuşabilmektedir. Yumurta toplama işlemine başlamadan evvel anne adayına bazı hormon içerikli ilaçlar verilir. Bu ilaçların amacı çok sayıda yumurta elde edebilmek ve bu sayede gebelik şansını yükseltmektir.

Tüp bebek tedavisi daha önceki yıllarda yalnızca tüpleri hasarlı ya da tıkalı olan kadınlara uygulan bir yöntemdi. Ancak bugün birçok kısırlık nedeni karşısında tüp bebek tedavisi başarıyla uygulanabilmektedir. Ülkemizde tüp bebek
tedavilerinde yasalara göre embriyo transfer sayısı sınırlandırılmıştır. Ancak genelde tüp bebek uygulamalarında başarı şansını artırmak amacı ile en fazla 3 embriyo transferi yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavisini tamamlamak için hasta birçok aşamadan geçirilir. Bu aşamaları sıralamak gerekir ise;

BİRİNCİ AŞAMA:
Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler ilk olarak detaylı bir şekilde incelenerek kısırlığa neden olan problem araştırılır.

Çiftlerin yaşam tarzında bazı
değişiklikler yapılması istenir.( alkol ve sigara kullanılıyorsa bırakmaları
istenir.)

Tüp bebek tedavisine başlamadan önceki dönemde çoğu çift psikolojik olarak olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle çiftlere psikolojik destek önerilmektedir.

İKİNCİ AŞAMA:
Tüp bebek tedavisinde ikinci aşama da kadının adetinin başladığı 2. Gün yumurtalıkları ve rahim yapısını incelemek için ultrasonografi ile muayene yapılır.

Anne adayına yumurta sayısını çoğaltan hormon ilaçları verilir. Bu hormon içerikli ilaçlar ile yumurta sayısı oldukça artırılır ve gebelik şansı daha yüksek olur. Yumurtaların arttırılması için kullanılan ilaçlar yaklaşık olarak 1 hafta 10 gün boyunca kullanılmaktadır.

Yumurtalarda istenilen olgunluğa ulaştıktan sonra çatlatma iğnesi uygulanır. İğneden 36 saat sonra yumurta toplama işlemine başlanır. Yumurta toplama işlemi anestezi vemultrasonografi yardımı ile yapılır. İşlem oldukça kısa zamanda tamamlanır ve son derece ağrısız bir işlemdir.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA:
Yumurta toplama işlemi ile aynı gün baba dayından sperm alınır. Elde edilen spermler hijyenik bir kap içerisine konur. Spermler yapı bakımından incelenerek en kaliteli olanları seçilir.

Anne adayından toplanan yumurtalar ve baba adayından elde edilen spermler uygun bir ortamda bir araya getirilerek döllenmenin oluşması sağlanır.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA:
Döllenme gerçekleştikten sonra 2. Ya da 5. Gün en sağlıklı gelişen embriyolar seçilerek anne rahmine transfer edilir. Oldukça kolay ve ağrısız bir uygulamadır.

BEŞİNCİ AŞAMA:
Embriyo transferinin ardından yaklaşık 10 – 12 gün sonra gebeliği kontrol etmekiçin kanda gebelik testi ( Bhcg)yapılır.

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Mehtap dedi ki:

  Merhaba benim eşimin sperm sayısı 5 milyondu iki tüp bebek denedik olmadı: ama normal yolla hamile kaldım şimdi ikinci bebeği istiyoruz acaba tüp bebek yaptırsam tutar mı? Yoksa yine mi tutmaz yada normal yolla tekrar hamile kalabilir miyim lütfen bana yardımcı olun teşekkür ederim.

  1. blank admin dedi ki:

   Gebelik olma ihtimali %35-45 oranında tüp bebekte . Tüp bebek deneyip sonra kendiliğinden hamile kalan hastalar az sayıda da olsa var.

   Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 2. blank Perihan dedi ki:

  Ablam için bilgi almak istiyorum 12 yıllık evliler ama bebek sahibi olamıyolar . Tüp bebek tedavisini denediler ama hiç bi sorun yokken tutmadı şimdi ikinciyi denediler iki gün sonra belli olucak tutmamasının sebebi ne olabilir sizce . Doktorları herşey çok güzel diyo umutlandırıyo hepimizi . Lütfen tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verin . Birde görev yaptığınız hastane neresi rica etsem . Teşekkürler şimdiden

  1. blank admin dedi ki:

   Tüp bebekte başarı şansını etkileyen çok unsur var. Anne adayının yaşı sperm kalitesi uygulanan tedavi laboratuvarin İyi olması doktorun tecrübesi ve bebeğin sağlıklı sorunsuz yerleştirilmesi önemli başlıklar. Umarım İyi haber alırız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.