Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır ?

27.01.2015
15
A+
A-
Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır ?

        Tüp bebek ve infertilite uzmanı Op.Dr.Zeki SALAR Tüp bebek tedavisinin hangi çiftler için uygun olduğu hakkında bilgi veriyor.

       Tüp bebek tedavisi öncelikle yumurtlama ile ilgili problemleri olan bayanlarda tercih edilmektedir.Özellikle 35 yaş kuşağından sonra yumurta sayısının azalmasıyla birlikte, yumurta kalitesinde de azalmalar meydana gelmektedir.İşte bu nedenle yumurta kalitesinin azaldığı durumlarda , yumurta kalitesinin bozulduğu durumlarda tüp bebek tedavisi tercih edebilmekteyiz.

       Diğer bir durum polikistik over sendromu gibi yumurtanın gelişmesinde problem olduğu durumlarda tüp bebek tedavisini tercih edebilmekteyiz.

       Diğer bir konu sperm ile ilgili problemlerdir.Bildiğiniz gibi normal gebeliğin oluşması için spermin belirli bir sayıda, belirli bir hareketinde ve yapıda olması gerekmektedir. Spermin yapısında, sayısında ve hareketliliğinde sorun olduğu durumlarda tüp bebek tedavisini tercih edebilmekteyiz.

       Kanalların kapalı olduğu durumlarda da normal yollar ile gebelik olmamaktadır.Bunlara örnek olarak doğuştan veya daha sonra geçirilen enfeksiyonlar nedeniyle kanalların tıkalı olması yada herhangi bir ameliyat sonrasında tüplerin bağlandığı durumlar örnek verilebilir.

       Diğer bir husus tekrarlayan gebelik kayıplarıdır.Örneğin hasta üç defa art arda düşük yapmış ise ve annede saptanan bağışıklık sistemi ile ilgili yada kan pıhtılaşması ile ilgili problemlerin olduğu durumlarda tüp bebek tedavisini tercih edebilmekteyiz.

       Son olarak da hastaya gebe kalması için yapılan üç başarısız aşılama sonrasında hala gebelik elde edilememişse tüp bebek tedavisi yapılması uygun olur.

 

 

Bu konuda en çok sorulan sorular

tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır,
tüp bebek tedavisi nasıl yapılır,
tüp bebek kimlere yapılır,
tüp bebek tedavisi kimlere hangi durumlarda uygulanır,
tüp bebek tedavisi hangi durumlarda uygulanır,
hangi durumda tüp bebek yapılır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Zeki SALAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.