reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma

Tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE EMBRİYO DONDURMA

 Embriyo dondurma işlemi yaklaşık 20 yıldır tüm dünya çapında başarı ile uygulanmakta olan tüp bebek tedavisinin bir parçasıdır. Embriyo dondurma tekniği, anne adayına transfer yapılması için yeterli olan miktardan daha çok sağlıklı embriyo sağlanması durumunda sağlanan embriyoların tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin istemeleri halinde dondurularak saklanmasına ve başka tedaviler için kullanılmasına embriyo dondurma işlemi adı verilmektedir. Transferden sonra elde kalan embriyoların sağlıklı bir şekilde saklanması çiftler açısından hem maddi hem de psikolojik açıdan yarar sağlamaktadır.

 Dondurularak yıllarca canlılığını koruyan embriyoların transferinde anne adayı hiçbir ek tedaviye ihtiyaç duymamaktadır. Dondurulmuş embriyoların transferi ile sağlanan gebelikler neredeyse taze embriyo transferi ile aynı orantıdadır. Ancak dondurulmuş embriyoların çözülme aşamalarında eldeki bazı embriyolar canlılığını yitirebilmektedir.

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİNİN FAYDALARI

 Dondurulmuş embriyolar ile çoğul gebelik riski en az düzeye indirilmektedir.

Dondurulan embriyoların çözülmesi ile birkaç tane embriyo transferi gerçekleşebilir. Bu durumda gebelik şansını büyük ölçüde artırmaktadır.

 Embriyo dondurma uygulaması gelişen embriyonun her döneminde gerçekleştirilebilir. Döllenmenin fark edildiği ilk gün ve şekil olarak değişim gözlenen embriyoların 5. Günü embriyoların işleme tabii tutulması ile daha güzel sonuçlar elde edilebilir.
Embriyo dondurma uygulaması, elde edilen embriyoların özel olarak hazırlanmış bir sıvı içinde aşamalı bir şekilde soğutularak dondurulmasını sağlamak ve dondurulması sağlanmış olan embriyoların – 196 derece bir sıcaklıkta saklanmasını kapsayın bir uygulamadır. Bu uygulama ile saklanan embriyolar uzun yıllarca korunabilir. Türkiye de embriyo saklama yılı 5 yıl olarak kabul görmüştür.

Dondurulan embriyoların transferi hasta açısından oldukça zahmetsiz ve maddi anlamda daha masrafsızdır. Bu işlem ile yalnızca rahim içi tabakasının gelişmesine yardımcı olmak için ilave tedavi yapılır ve embriyo transferi gerçekleştirilir.

Bu Haber 1.729 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 01.03.2013 Cum 08 : 1

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.