Tüp bebek tedavisinde kaliteli embriyo seçimi

16.03.2013
22
A+
A-
Tüp bebek tedavisinde kaliteli embriyo seçimi

KALİTELİ EMBRİYO SEÇMEK İÇİN METABOLOMİCS YÖNTEMİ

Tüp bebek tedavilerinde en iyi embriyoyu seçebilmek için yeni bir yöntem: metabolomics

 Tüp bebek tedavilerinde embriyolar seçilirken içeriği önemli olmaktadır. Çoğu başarısız uygulama embriyo kalitesizliğinden kaynaklanabilmektedir. Burada metabolomics yöntemi ile amaç; sadece embriyonun görünümü değil salgıladığı maddeler, içerisinde bulunduğu ortamı ölçülerek daha sağlıklı gebelik oluşma ihtimalini güçlendiriyor olmaktır.

 Metabolomics yöntemi kimlere uygulanmaktadır?

 Tüp bebek tedavisinde defalarca denenmiş ve sonuç alınamamış hastalar için iyi bir yöntemdir, ilaçlara cevap alınamayan durumlarda, yineleyen düşüklerde de bu teknik ile kaliteli bir embriyo anne rahmine yerleştirilerek gebelik şansı yükselecektir.

Metabolomics nasıl uygulanmaktadır?

  • Döllenen yumurta miktarına göre embriyolar için transfer günü düşünülür. Bu günler 2. Gün, 3. Gün ya da 5. Gün olabilir.
  • Embriyo bir kültür ortamında bulunuyor olacaktır. Bu kültür ortamı embriyonun kalitesini etkileyecektir. Bu ortamdan alınacak olan örnek optik okuyucuda okutulup embriyonun canlılık değeri tespit edilecektir. Bu skora tıp dilinde viability score denilmektedir.
  • Burada elde edilmiş ölçümlerde en yüksek değere sahip olan embriyo anne rahmine transfer edilerek başarı şansının artırılması hedeflenecektir.

 Metabolomics uygulamasında embriyo seçimlerinde nelere dikkat ediliyor olacaktır?

Embriyonun skoru burada önemlidir. Yapılan ölçümle elde edilecek sonuç değerlendirilecektir. Bu ölçümlerde Aralık; 0,00 – 1,50 arasında bir referansta olacaktır. Burada elde edilen sonuç ne kadar yüksekse embriyonun anne karnına tutunma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Ve gebelik şansı artacaktır.

Metabolomics tekniğinde yapılan işlemler sırasında embriyo zarar görür mü?
Hayır görmeyecektir. Çünkü direkt olarak embriyo işlem görmeyecek içerisinde bulunduğu kültür ortamından alınacak örnekler işleme tabii tutulacağı için embriyo hiçbir değişikliğe uğramayacaktır. Bu teknik ile elde edilecek olan gebeliklerde canlı doğum durumlarında her hangi bir anomalilik olmayacak tüm süreçler normal devam edecektir.

Neden böyle bir teknik geliştirilmiştir?
Günümüzde bebek sahibi olamayan çift sayısı oldukça fazladır. Özellikle belirli bir yaşa gelinmiş ise bu durum biraz daha güçleşmektedir. Hastalar gebe kalmak isterken birçok zorlu aşamalardan geçmekte ancak tedaviler olumsuz sonuçlanabilmektedir. İlerleyen yaş ile ihtimaller azalmakta olacağı için…metabolomics tekniğinde; embriyoların bulunmuş olduğu kültür ortamları derecelendirilecek ölçüm sonuçlarına göre anne rahmine yerleştirilecektir. Burada ölçüm değeri düşük olduğu zaman hastalara bilgi verileceği için beklentide bu yönde değişecektir.

Özet olarak bu teknik ile kaliteli embriyolar seçilecektir. Tüp bebek tedavisi öncesinde embriyolar özel kültür ortamlarında solüsyon içerisinde olgunlaştırılacaktır. Bu embriyolar büyümekte iken kültür ortamından yeterli oranda besin maddeleri alacak ve buralara atık maddeler bırakacaklardır.
Metabolomics tekniğindeki amaç solüsyon içerisindeki değişim ve gelişmeleri gözlemlemek atılmış olan atık maddelerin bulunduğu sıvıdan alarak özel yöntemlerle ölçümlerini yapmaktır. Burada sıvı maddeden alınacağı için embriyo yapısı hiçbir şekilde zarar görmeyecektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.