Tüp bebek tedavisinde preimplantasyon genetik tanı

24.03.2013
19
A+
A-
Tüp bebek tedavisinde preimplantasyon genetik tanı

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE PREİMPLANTASYON GENETİK TANI

 Tüp bebek merkezlerinde hızla gelişen teknolojinin sağlamış olduğu imkânlar ile artık döllenme sonucu elde edilen embriyolar anne rahmine transfer edilmeden önce genetik-kalıtsal hastalıklar yönünden detaylı bir şekilde incelenmekte ve ayrıştırılabilmektedir. Uygulanan bu yöntem tıp dilinde preimplantasyon genetik tanı olarak adlandırılmaktadır. Uygulanan bu teknik ile genetik hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali olan adaylarda tüp bebek tedavisi uygulanıp sayıca fazla embriyo elde edilmesi ve oluşan embriyolar arasından sağlıklı olanları ayrılması gerçekleştirilmektedir. Laboratuar koşullarında oluşan embriyolardan 1 – 2 hücre numunesi alınarak genetik hastalık yönünden araştırılır ve genetik bir hastalık taşımayan embriyolar seçilir. Seçilen embriyolar kalite yönünden onaylandıktan sonra anne rahmine transfer edilir.

 PREİMPLANTASYON GENETİK TANI HANGİ KOŞULLARDA UYGULANMAKTADIR?

1)Aşağıda sıralanmış olan hastalıkları anne ya da baba taşıyor ise;

• Kan uyuşmazlığı

• Akdeniz anemisi (talasemi), orak hücreli anemi

• Alport hastalığı
• Hemofili A ve B

• Hunthington hastalığı

• X’ e bağlı hidrosefalus

• Myotonik distrofi

• Fanconi anemisi

• Farajil X sendromu

• A1 antitripsin eksikliği

2) Cinsiyet tayini için:
Embriyolarda gerçekleştirilen cinsiyet tayini yalnızca tıbbi gerekçeler var ise yapılmaktadır. X kromozomu ile alakalı geçiş gösteren hastalıklar söz konusu ise hastalığı engellemek için preimplantasyon genetik tanı ile cinsiyet tayini yapılabilmektedir. Bazı geçişli hastalıklar cinsiyete bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Cinsiyet tayininin başka bir nedenle uygulanması ülkemizde yasaklanmıştır.

3)Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için:
İlk başlarda preimplantasyon genetik tanı yöntemi yalnızca kalıtsal hastalığı olan kişilerde embriyoların transfer aşamasından evvel hastalığın tespitinde kullanılan bir yöntemdi. Ancak günümüzde neredeyse bütün tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde başarı oranını arttırmak için kullanılan bir uygulama haline gelmiştir.
Tüp bebek denemeleri başarısızlık ile sonuçlanan çiftlerde, erkeğe bağlı gelişen ciddi sperm bozukluklarında, sürekli tekrarlayan düşüklerde ve ileri yaş anne adaylarında genetik tanı uygulaması ile daha yüksek başarılar elde edilmektedir. Preimplantasyon Genetik tanı yöntemi ile kaliteli embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi gebelik oranlarını büyük ölçüde artmasını sağlamaktadır.

 4) Sürekli tekrarlayan düşüklerde:
T
üp bebek tedavilerinde gebelikler nedeni bilinmeyen bir şekilde sonlanıyorsa preimplantasyon genetik tanı uygulaması ile çiftlerin sağlıklı bir şekilde gebe kalmaları ve gebeliğin canlı doğum ile sonlanması sağlanabilmektedir. Tekrarlayan düşük sorunu olan çiftlerde oldukça fazla embriyo oluşturarak preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile içlerinden en kalitelilerini ayırarak anne adayına transfer edilmesi ile daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Preimplantasyon genetik tanı yönteminde yanılma payı var mıdır?

 Preimplantasyon genetik tanı yönteminde olumsuz sonuç alınması yöntemi uygulayan tedavi merkezinin laboratuar donanımına, deneyimine ve doktorun tecrübesine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Normal şartlarda % 96 oranında güvenilir bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.