Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir

27.02.2013
14
A+
A-
Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir

TÜP BEBEK TEDAVİSİNE NE KADAR ARA VERMEK GEREKİR?

 BAŞARISIZ TÜP BEBEK TEDAVİLERİNDE YENİ BİR TEDAVİ İÇİN NE KADAR BEKLENMELİDİR?

Tüp bebek tedavisi denenmiş fakat gebelik elde edilememiş ise yaklaşık olarak 2 aylık bir süre geçtikten sonra yeni bir tedaviye başlamak için hiçbir engel yoktur. Ancak anne adayının bu bekleme süresinde en az bir defa adet görmesi gerekmektedir. Şayet tüp bebek tedavisi sürecinde hastada kist ya da OHSS sendromu gelişmiş ise ilk olarak bu problemler giderilmelidir. Tüp bebek işleminde anne adayına uygulanan ilaçlar nedeni ile yumurtalıklarda basit kistler gelişebilir. Oluşabilecek bu basit kistler müdahale etmeden birkaç ay içinde kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Tedaviye başlamadan önce oluşmuş kist varlığı söz konusu ise tedaviye başlanmamalıdır. Çünkü tedavide uygulanan hormon içerikli ilaçlar kistleri daha çok büyümesine yol açabilir.

UZUN SÜRE TEDAVİYE ARA VERMEK İSTEYEN ÇİFTLER

 Yaşı henüz 20 – 30 arasında olan çiftler bazı nedenlerden dolayı tedaviye 1 – 2 aydan daha fazla ara vermek isteyebilir. Bu hasta gruplarının yumurtalık kapasitelerinde herhangi bir sorun yok ise yeni bir tedavi için biraz daha bekleyebilir. Anne adayının yaşı henüz genç ise ve yumurtalık kapasitesi sağlıklı ise beklenen süre tedavi için negatif sonuçlara yol açmaz. Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervinde oldukça azalma görülür. Yeni bir tedaviye başlamak için biraz ara vermek isteyen çiftlerin ilk olarak doktorları ile görüşmeleri ve verilecek araya birlikte karar vermelerinde yarar vardır.

YAŞI İLERLEMİŞ HASTALARDA TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Yaşı ilerlemiş anne adaylarında başarısız olan tüp bebek denemesi sonrasında fazla yeni bir tedavi için fazla ara verilmemesi gerekir. Çünkü 35 yaşından sonra tüp bebek başarılarında oldukça düşüş yaşanmaktadır. Bu nedenle tedavi aralığı çok uzun tutulmamalıdır. Bu grup hastalar için her günün önemi büyüktür. Gün geçtikte yumurtalık rezervinde düşüş oluşur. İleri yaş hasta gruplarında üreme organları ile alakalı herhangi bir sorun yoksa başarısızlık ile sonuçlanan tüp bebek tedavisinden sonra 1 ay beklenmesi ve yeni bir tedaviye başlanmasında yarar vardır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.