Tüp Bebek tedavisinin yan etkileri nelerdir ?

23.02.2013
18
A+
A-
Tüp Bebek tedavisinin yan etkileri nelerdir ?

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek komplikasyonlar:
tıp dünyasında uygulan bütün tedavi çeşitlerinde olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de bir takım komplikasyonları vardır. Ancak her tedavi fayda sağlamak için uygulanmaktadır ve bazı riskleri göze almak gerekir. Yan etki göstermeyen neredeyse hiçbir ilaç tedavisi mevcut değildir. Tüp bebek uygulamaları günümüzde çocuğu olmayan çiftlere uygulanan ve yüksek başarı sağlayan bir tedavi şeklidir ve gerçekten denemeye değer bir tedavidir. Diğer tedavilerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de bazı riskleri vardır. Bu riskleri sıralamak gerekir ise;

Ovar yon Hiperstimulasyon sendromu( OHSS):
anne adayında yumurta gelişimini sağlamak ve yumurtaların sayısını artırmak amacı ile bazı hormon al ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı anne adaylarında kullanılan hormon içerikli ilaçlar yumurtaların aşırı uyarılmasına neden olur ve OHSS gelişir. Çok ciddi oranlarda gelişen bu sendrom tüp bebek tedavilerinde % 5 civarında gelişebilmektedir. Hafif seyreden OHSS’ ye daha çok rastlanılmaktadır. Ayrıca OHSS sadece tüp bebek tedavilerinde oluşum göstermez. Diğer üreme tedavilerinde de oluşma ihtimali vardır.

Tedavide başarısızlık:
Tüp bebek tedavisi her zaman yolunda gitmeyebilir. Tedavide en çok karşılaşılan da tedavinin başarısız olmasıdır.

Yumurtalıkların dönerek burkulması( over torsiyonu):Tüp bebek tedavisinde nadir de olsa görülme olasılığı vardır. Ancak daha çok OHSS gelişen hastalarda görülür.

Çoğul gebelik riski:
Çoğul gebelik tüp bebek tedavisinde oluşabilecek en önemli risklerden biridir. Çünkü çoğul gebelik ile hem anne adayı hem de anne karnında bulunan bebekler ciddi sağlık problemleri yaşayabilir. Çoğul gebelikler embriyo transferi ile alakalıdır. Embriyo transferinin sayısı fazla olursa çoğul gebelik riski de artar. Bu nedenle Türkiye de çoğul gebelik riskini en aza indirmek amacı ile embriyo transfer sayısında kısıtlama yapılmıştır. Hastanın durumuna göre embriyo transferi yapılmakta ve en fazla 3 embriyo transferine izin verilmektedir.

Dış gebelik: Tüp bebek tedavisi ile dış gebelik olasılığı normal gebeliklere oranla daha fazladır.

Kanama: Daha çok yumurta toplama aşamasında oluşabilecek bir risktir. Ancak müdahale ile çözümlenebilen bir sorundur.

Enfeksiyon: Rahim ve yumurtalık kanallarında iltihap riski ile karşı karşıya kalınabilir. Çok düşük ihtimalle yumurta toplama aşamasında da iltihap riski oluşabilir.

Karın içinde yaralanma:
Tedavinin aşamalarında hastaya uygulanan işlemlerden dolayı idrar torbası ve rahim damarlarında zedelenme oluşabilir. Çok nadir görülebilecek bir risktir.

 Tüp bebek tedavisinde hastaya uygulanan ilaçların her hangi bir zararı var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde hastaya uygulanan ilaçların herhangi bir yan etkisi bugüne kadar ispatlanmamıştır. Kullanılan ilaçlardan dolayı tek gelişebilecek istenmeyen durum OHSS sendromudur. Yalnızca ilaçların enjekte edildiği alanlarda şişlik, kızartı ve kaşıntı gibi reaksiyonlar gelişebilir. Bu durumda tedavi gerektirmeyen ve kendiliğinde geçen geçici bir durumdur.

 Tüp bebek tedavisi ile yumurtalık kapasitesinde azalma olur mu?

 Tüp bebek uygulamaları ile yumurtalık kapasitesine herhangi bir zarar verilmez. Yumurtalık kapasitesi yaşa bağlı olarak zamanla kendiliğinde azalmaktadır.

TÜP BEBEK ERKEN MENOPOZA GİRMEYE YOL AÇAR MI?

Tüp bebek tedavisinde anne adayının maruz kaldığı ilaçlar ve uygulanan işlemler erken menopoza yol açmaz. Menopoz yaşın ilerlemesi oluşan doğal bir dönemdir ve yumurtalık kapasitesinin azalması ile alakalı bir durumdur.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KARŞILAŞILAN DİĞER SORUNLAR

Yumurtaların gelişmemesi:
Hastaya uygulanan ilaçlar ile yumurtaların gelişmesi sağlanamayabilir.

Yeterince yumurta elde edilememesi:
Ultrason yardımı ile yeterli sayıda yumurta toplanmayabilir.

Döllenmenin sağlanamaması:
Anne adayından elde edilen yumurtalar ve baba adayından elde edilen spermlerin birleştirilmesi sonucu döllenme oluşmayabilir.

Embriyonun rahme tutunamaması: Bu gibi sorunla karşılaşıldığında tedavi sonlandırılabilir. Tedavi yöntemi tekrar gözden geçirildikten sonra hastaya uygun bir tedavi planı ile yeniden tüp bebek denenebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.