TÜP BEBEK VE CGH (KOMPARATİF GENOMİK HİBRİDİZASYON)

26.03.2013
17
A+
A-
TÜP BEBEK VE CGH (KOMPARATİF GENOMİK HİBRİDİZASYON)

TÜP BEBEK VE CGH (KOMPARATİF GENOMİK HİBRİDİZASYON)

 Komparatif genomik hibridizasyon ile tüp bebek tedavisinde anne adayından elde edilen yumurtada her hangi bir kromozom bozukluğunun olup olmadığı tespit edilerek sağlık yönünden iyi olan yumurtalar dondurulmaktadır. Dondurulan yumurtalar gebelik arzu edildiği takdirde dondurulan sağlıklı yumurtalar çözülerek döllenme sağlanabiliyor. Bu yöntem ile gebelik şansı artarken kusurlu veya down sendromlu bebek ihtimalide en aza indiriliyor.

KROMOZOM YAPISI ÖNEMLİ!

 Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için anne adayına transfer edilen embriyonun kromozom yapısının gayet sağlıklı olması gerekmektedir.
Kromozom yapısı sağlıklı olmayan embriyolarda genellikle vücut gebeliği gerçekleştiremez ya da gebelik düşük ile sonlanmaktadır. Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinde gebeliğin oluşmaması ya da oluşan gebeliğin tamamlanmadan sonlanması, doğal yollarla oluşan gebeliklerde görülen düşüklerde kesinlikle soruna neden olan faktör tespit edilmelidir. Bu problemlerde embriyolarda genetik her hangi bir sorunun olup olmadığı mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelidir. Gebeliklerin oluşmaması ya da oluşan gebelikleri düşük ile sonlanmasında kromozom bozukluklar % 65 oranında etkili olmaktadır.

 HCG YÖNTEMİ KİMLERE UYGULANIR?

Komparatif genomik hibridizasyon yöntemi, 35 yaş üstü anne adaylarında, her hangi bir problem bulunmaksızın embriyo transferi gerçekleştirilmiş ancak 1’ den fazla başarısızlık ile sonuçlanmış tüp bebek tedavisi uygulanan adaylarda uygulanabilmektedir.
Anne adayının yaşı ne olursa olsun embriyo transferi yapılmış, ancak hiçbir neden tespit edilmemesine rağmen tedavi 2’ den fazla başarısızlık ile sonuçlanmışsa genetik tanı uygulanmaktadır. Daha evvel tüp bebek tedavisinde genetik tanı uygulanmış ve kromozom bozukluğu şüphesi tespit edilmişse ve en az bir tane sağlıklı embriyo seçilerek anne rahmine yerleştirilmesine rağmen olumlu sonuç alınamamış ise HCG yöntemi bu tür adaylarda uygun görülmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.