reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

TÜP BEBEK VE CGH (KOMPARATİF GENOMİK HİBRİDİZASYON)

TÜP BEBEK VE CGH (KOMPARATİF GENOMİK HİBRİDİZASYON)

TÜP BEBEK VE CGH (KOMPARATİF GENOMİK HİBRİDİZASYON)

 Komparatif genomik hibridizasyon ile tüp bebek tedavisinde anne adayından elde edilen yumurtada her hangi bir kromozom bozukluğunun olup olmadığı tespit edilerek sağlık yönünden iyi olan yumurtalar dondurulmaktadır. Dondurulan yumurtalar gebelik arzu edildiği takdirde dondurulan sağlıklı yumurtalar çözülerek döllenme sağlanabiliyor. Bu yöntem ile gebelik şansı artarken kusurlu veya down sendromlu bebek ihtimalide en aza indiriliyor.

KROMOZOM YAPISI ÖNEMLİ!

 Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için anne adayına transfer edilen embriyonun kromozom yapısının gayet sağlıklı olması gerekmektedir.
Kromozom yapısı sağlıklı olmayan embriyolarda genellikle vücut gebeliği gerçekleştiremez ya da gebelik düşük ile sonlanmaktadır. Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinde gebeliğin oluşmaması ya da oluşan gebeliğin tamamlanmadan sonlanması, doğal yollarla oluşan gebeliklerde görülen düşüklerde kesinlikle soruna neden olan faktör tespit edilmelidir. Bu problemlerde embriyolarda genetik her hangi bir sorunun olup olmadığı mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelidir. Gebeliklerin oluşmaması ya da oluşan gebelikleri düşük ile sonlanmasında kromozom bozukluklar % 65 oranında etkili olmaktadır.

 HCG YÖNTEMİ KİMLERE UYGULANIR?

Komparatif genomik hibridizasyon yöntemi, 35 yaş üstü anne adaylarında, her hangi bir problem bulunmaksızın embriyo transferi gerçekleştirilmiş ancak 1’ den fazla başarısızlık ile sonuçlanmış tüp bebek tedavisi uygulanan adaylarda uygulanabilmektedir.
Anne adayının yaşı ne olursa olsun embriyo transferi yapılmış, ancak hiçbir neden tespit edilmemesine rağmen tedavi 2’ den fazla başarısızlık ile sonuçlanmışsa genetik tanı uygulanmaktadır. Daha evvel tüp bebek tedavisinde genetik tanı uygulanmış ve kromozom bozukluğu şüphesi tespit edilmişse ve en az bir tane sağlıklı embriyo seçilerek anne rahmine yerleştirilmesine rağmen olumlu sonuç alınamamış ise HCG yöntemi bu tür adaylarda uygun görülmektedir.

Bu Haber 1.704 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.03.2013 Sal 11 : 26

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.