Tüp bebek yönteminde kaç embriyo transfer edilmeli ?

30.03.2013
18
A+
A-
Tüp bebek yönteminde kaç embriyo transfer edilmeli ?

TÜP BEBEK YÖNTEMİNDE KAÇ EMBRİYO TRANSFER EDİLMELİ?

Rahme kaç embriyo yerleştireceğine karar vermek;

 Aile ile birlikte doktorun karar vereceği bir durumdur. Burada doktor embriyo yerleştirirken kaç tane olması gerektiğini, nedenleri ve sonuçlarına göre hastayı bilgilendiriyor olacaktır. Çünkü kriterler önemlidir. Çiftlerin yaşı, tedavi süreçleri ve beklentileri doğrultusunda karar verilecektir. 30 yaşını aşmamış kadınlarda embriyo transfer edilirken 1 ya da 2 embriyo transfer edilecektir. Ancak hasta 30 yaşının üzerinde ise; 2 ya da 3 embriyo transfer edilecektir. Çoğul gebelik ihtimali ve detaylar üzerinde konuşulup hekim ile çiftlerin ortak karar veriyor olması önemlidir.

En çok kaç embriyo yerleştirilebilir?

Genellikle uzmanlar tüp bebek yöntemi ile embriyo transferinde bu sayının üçü geçmemesi gerektiği yönünde düşünceler sunmaktadır. Ancak dört tane embriyo transferi için de belirli sebepler olabilir; yinelenmiş ve başarısız sonuçlanmış ikiden fazla tüp bebek girişimi, hastanın yaşının kırkın üzerinde olması ve embriyoların kalitesi bu durumu değiştirebilmektedir. Hekim hastasına bu konularla ilgili detaylar vererek dört taneye kadar embriyo transfer etmek isteyebilecektir.

Fazla embriyo transferi ne gibi sonuçlar doğurur?

Hastalar çoğul gebeliğe hazır değil ve karşı ise transferde embriyo sayısı önemlidir. Burada embriyo sayısı arttıkça çoğul gebelik olma ihtimali artacaktır ve bu durumlar düşünülerek karar verilmelidir.

Çoğul gebelik yaşanırsa süreç nasıl devam eder?

Tüp bebek tedavilerinde hastaların yaşı ve embriyo kaliteleri önemlidir. Ancak çoğul gebelik düşünülmemesi durumunda embriyo sayısı tek ya da iki ile sınırlı kalmalıdır. Embriyo sayısının artması demek ikiz, üçüz ve çoğul gebeliklerin yaşanma ihtimalinin artması demektir. Gebe kalamama ihtimalinin ağır bastığı ve embriyo sayısının fazla olduğu vakalarda çoğul gebelik elde edilmiş ise; aileler bu konuya dâhil olup kendileri karar veriyor olacaktır. Çoğu aile ikiz gebeliklerin devamını isterken üçüz gebelikte bir tanesinin sonlanmasını isteyebilir ya da üçüne de sahip olmak isteyebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.