Tüp bebek’te embriyo zarının inceltilmesi

29.03.2013
22
A+
A-
Tüp bebek’te embriyo zarının inceltilmesi

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ARTIRAN UYGULAMA EMBRİYO ZARININ İNCELTİLMESİ( ASSISTED HATCHING)

Yumurtanın dışını kaplayan zar ‘’zona pellucida’’ olarak adlandırılmaktadır. Zona pellucida’ nın olması gerekenden daha kalın olması ya da embriyoların bölünme oranının yavaşlaması gibi olumsuz durumlarda embriyo zarı asitle ya da mekanik yöntemler ile inceltilmektedir. Teknolojik gelişmelerin sağlamış olduğu bu olanaklar ile çocuk sahibi olamayan çiftler çocuk sahibi olmakta ve uygulanan tedavinin başarı şansı büyük oranda artmaktadır. Embriyo zarının inceltilmesinde amaç, embriyonun rahim içine daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Embriyo zarının inceltilmesinde en çok tercih edilen yöntem lazer kullanılarak uygulanmaktadır.
Embriyonun çevresini saran zar normalde embriyoyu korumak için görevlidir. Bu koruyucu zarın belli bir safhaya geldiği zaman incelerek yırtılması gerekir. Bu sayede embriyo rahim içine yerleşebilmektedir. Fakat embriyoyu koruyan bu zar bazı vakalarda olması gereken daha kalın olur ve müdahale ile zarın inceltilerek yırtılması sağlanır. Yırtılması sağlanan zar rahim içine kolaylıkla yerleşebilir. Bu teknik ile embriyonun rahim içine yani endometriuma tutunma oranı yükseltilmektedir.

Embriyo zarının inceltilmesi hangi durumlarda yapılır?

  • Dış zarın olması gerekenden kalın olduğu durumlarda
  • Over rezervi bozuk olan hastalarda
  • Embriyoların yavaş bölünmesinde
  • Kadın hastanın 35 yaşından daha büyük olduğu durumlarda
  • Embriyo biyopsisi yapılması uygun görülen hastalarda
  • Daha evvel embriyonun rahim içine tutunmasında sorun yaşanan hastalarda

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.